1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Sokağa bırakacak evladımız yok
Sokağa bırakacak evladımız yok

Sokağa bırakacak evladımız yok

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı bilgilendirme toplantısı Vali Yunus Sezer’in başkanlığında Kırıkkale Öğretmenevinde yapıldı.

A+A-

 

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı bilgilendirme toplantısı Vali Yunus Sezer’in başkanlığında Kırıkkale Öğretmenevinde yapıldı. Kırıkkale’nin eğitimde en iyi yerlere gelmesi gerektiğini söyleyerek, “Bütün çocuklarımız bir yere dahil olacaklar. Ortada öğrenci kalmasın, bizim sokaklara bırakacak bir tane evladımız yok” dedi.

OKULLARA GİDİYORUM

Vali Yunus Sezer başkanlığında öğretmenevinde yapılan 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı bilgilendirme toplantısında il Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi Kırıkkale’de eğitimin bulunduğu sıralama ve hedeflenen sıralama ile yapılan faaliyetler ve projeler hakkında bilgilendirme sunumu yaptı. Sunumun ardından vali Yunus Sezer ise yaptığı genel değerlendirmede, “Bütün alanlarda bir çalışma yürütüyoruz. Yürütülen çalışmaların hepsi birbiri ile ilişkili. Mesele her kurumun kendi işini yapması değil, mesele bütün işleri bütüncül olarak yerine getirmek. Bizim en büyük problemimiz sistem problemi. Bana gelip şunu yaptık, bu projeyi yaptık diyenler, herkes bireysel olarak bir şeyler yapmaya çalışıyor ama bazıları da hiçbir iş yapmıyor. Okullara sık sık gitmeye çalışıyorum sınıflara gittiğinizde çocukların gözlerinize baktığınızda okulun başarılı ya da başarısız olduğunu röntgenini çekip size veriyor. Çocuklar mutluysa o okulda bir şefkat, sevgi birliktelik var” diye konuştu.

BAZI İLÇELERDE ÜNİVERSİTE KAZANAN ÖĞRENCİ YOK

Vali sezer konuşmasının devamında ise, “Okullardaki çocuklarımızı kişilerin inisiyatifine bırakma şansımız yok. Bir sistem kurduk. Sadece sınıfta bitmiyor, ailede var. Okulda olan bir orun aileyi de etkiliyor. Bir diğer boyutu ise idareci boyutu, güvenlik ve sosyal boyutu var. Öğrenciler sadece okula gidip gelecekler mi? Ya da beden eğitim yada müzik dersleri boş olarak mı geçecek, yoksa sistemin içine çocuklarımızı yerleştirmek mi? Olacak. Bu sene sac ayakları yerine oturacak. Bizim açımızda yapıyormuş gibi davranmayı kaldırdık, ya var ya da yok. Ortası bizim için yok. bir takım öğrencinin enstrüman çalması önemli ama diğer çocukların da çalması lazım. 3-4 ilçemizde 4 yıllık üniversite kazanan öğrencimiz yok. Burada ki idarecilerin düşünmesi lazım, düşünmüyorsa bu işi yapmasın. Ben milli eğitim müdürümüze ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Ben inanıyorum ki tüm Türkiye’ye örnek olacak bir milli eğitim çalışması olacak. Ben, bütünün içinde bir parçasıdır aynı zamanda içiresinde ben de vardır. Ben yaptım yok biz yaptık olmalı”

TOPLANTILARA GELMEYEN İDARECİLER VAR

“Okul idarecileri ile ben bizzat görüştüm, müdür beyde kaç kez görüştü bilmiyorum. Toplantılar yapıyoruz 17 okul müdürü hiç katılmamış. İdarecilerimizin bunu düşünmesi lazım. Ödül ve cezalandırmalar aynı şekilde işliyor. Biz bu milletin geleceğini teslim etmişiz. En iyi şekilde çalışmalar yapılması gerekiyor. Özel görüştüğüm öğretmenler var. Geliyorlar ve bilgi veriyorlar. Duyarsız idarecilerin olduğu okulda bile bir canlanma olduğunu söylüyorlar bu çok güzel bir şey. İnşallah hedefine ulaşacak. Öğrenci koçluğu sistemi öğretmenler öğrencilerle ilgileniyor. Öğrencilerimizi zaman zaman ölçeceğiz. Başarılı yada başarısızlığını belirlemek için değil, nerelerde eksiğimiz var onları tespit etmek için”

ÇOCUKLARI KİMSENİN KADERİNE BIRAKMAYACAĞIZ

“Çocukları kimsenin kaderine bırakmayacağız, kaderleri ile oynamayacağız. Kurduğumuz sistem anlaşılırsa çok daha iyi olacak. Çocuklarımız bir enstrüman öğrensinler, spor dalında uzmanlaşsınlar. Takımlar kuruluyor ama süreklilik devam etmeli. Enstrümün öğrenmeyenlere başka bir dala yönlendirelim. Çocuklarımız muhakkak bir yere dahil olsunlar. Ekim sonuna kadar süre verdim. Bütün çocuklarımız bir yere dahil olacaklar. Ortada öğrenci kalmasın, bizim sokaklara bırakacak bir tane evladımız yok. okullarda branş öğretmeni olmayan okullara Üniversite ile protokol yaptık aracı vereceğiz ve derslerini yapacaklar. İmkan sunmadığım hiçbir şeyin hesabını sormam. Eksik varsa biz karşılayacağız. Biz sonuç istiyoruz” dedi.

EĞİTİMDEN SAYISAL VERİLER

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi yaptığı sunumda “2019- 2020 Eğitim Öğretim yılı, sene başı itibariyle eğitim öğretimin genel durumumuz, Kırıkkale genelinde 22'si okul öncesi, 80'i ilkokul, 77'si ortaokul, 67'si lise ve dengi okul olmak üzere toplam 246 okulumuz bulunmaktadır. Toplam derslik sayısı 2 bin 820’dir. Öğrenci sayısı; İlimizde Okul öncesi 3 bin 820, İlkokul 14 bin, Ortaokul 16 bin 139, Lise ve dengi okullarımızda 19 bin 18 olmak üzere toplam 53 bin 629 öğrencimiz bulunmaktadır. Ayrıca emek dolu, hummalı bir çalışma neticesinde toplam 421 bin 734 adet ücretsiz ders kitabı öğrencilerimizin sırasına konmuştur. İlimizde kadrolu 3 bin 450 öğretmenimiz bulunmaktadır. Ayrıca yaklaşık 150 ücretli öğretmen görev yapmaktadır.  EBA Ortalama Kullanım Süresine göre Türkiye İller sıralamasında Türkiye 1’incisi Kırıkkale. İlimizde öğretmen ve öğrencilerimizin EBA’yı  aktif kullanmalarını sağlamak amacıyla yapılan  çalışmaların sonucunda; EBA Ortalama Kullanım Süresine göre Türkiye İller sıralamasında Kırıkkale  Türkiye 1’inciliğini devam ettirmektedir”

İMAM HATİP OKULLARI KALİTE TAKİP SİSTEMİ

İmam Hatip Okulları Kalite Takip Sistemi Projesi ( KTS ) Türkiye 1’incisiyiz. Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce düzenlenen İmam Hatip Okulları Kalite Takip Sistemi Projesi 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Ekim, Kasım, Aralık, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 6 ay uygulanmıştır. İmam Hatip Okullarımız tarafından yapılan çalışmalar eğitim ortamları ve fiziki imkanlar, öğretmenler ve eğitim yöneticileri, akademik gelişme ve üniversiteye hazırlık, mesleki gelişim (öğrenci), değerler eğitimi, bilim, sanat, spor, sosyal ve kültürel etkinlikler, okul tarafından gerçekleştirilen ve özgün uygulama/proje alanı, izleme ve değerlendirme alanlarında Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce oluşturulan KTS komisyonlarınca değerlendirildi. İlimizin KTS'de Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılan bakanlık değerlendirmesi sonucu Türkiye 1. si olmaya layık görüldü. Okul Web Sitelerinin Etkin Kullanımı Türkiye Geneli İller sıralamasında Türkiye 7’ncisiyiz.

STRATEJİ ve PROJELER

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2019-2020 eğitim öğretim yılının I. döneminden itibaren, ilimizde eğitimin tüm kademelerinde sosyal kültürel ve sportif etkinliklere çeşitlilik kazandırma, ilimizin eğitim başarısını arttırma, kendine güvenen, çözüm odaklı, geleceğe umutla bakan sağlıklı, mutlu bireyler yetiştirme amacıyla Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu ışığında çalışmalar yapmak, Kültürel,Sosyal ve  Sportif Faaliyetler, Yenilikçi Eğitim Uygulamaları, Yönetici ve Öğretmenlerin Mesleki Gelişimleri, Okullar arası Başarı Farklarının Azaltılması, Okullarımızda Ölçe ve Değerlendirme Uygulamalarını yürütmeyi planlamaktayız. Ayrıca Müdürlüğümüz Ar-Ge Birimimiz Başarıyı Arttırma Komisyonu, 2019-2020 Çalıştay Komisyonu, Kültür ve Sanat Komisyonu, Sportif Faaliyetler Komisyonu, Sosyal Okul Komisyonu kurmuş olup bu komisyonlarda görev alan öğretmenlerimiz planlanan projelerimizi yürüteceklerdir”

ERASMUS+ PROJELERİ

Kırıkkale’de Erasmus+ projeleri kapsamında ilimizde 13 proje, 366.333 Euro hibe ile çalışmalarını yürütmektedir.  Anlıyorum Ama Konuşamıyorum Erasmus + Projesi; 5 konsersiyum üyesi okulumuzda görev yapan 15 İngilizce öğretmenlerimizi yurt dışına konuşma becerilerinin gelişimi ve öğrencilerde uygulanacak yöntem ve tekniklerinin gelişimi için yurt dışına kursa gönderiyoruz.

Montessori ile mesleki gelişim stajım erasmus + projesi;  İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 3 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde öğrenim gören okul öncesi alanı öğrencilerini yurt dışına staj programı için İtalya ve Hollanda’ya gönderiyoruz”

ULUSAL ve YEREL PROJELER

“AHİLER Kalkınma Ajansı,  4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı, KOP (T. C. Kalkınma Bakanlığı Konya Ovası Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı ) ,TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında 14 okulumuz proje çalışmalarını yürütmektedir.

Ar-Ge Öğretmen Akademisi Eğitimleri; Ulusal ve Uluslar arası Proje Hazırlama Semineri 07-10 Ekim 2019, Sosyal Girişimcilik Eğitimi   23 Aralık 2019, İleri Seviye Sosyal Girişimcilik Eğitimi   24-25 Aralık 2019, Öğrenci Koçluğu Eğitimi   26-27 Aralık 2019, İnnovasyon Mühendisliği Eğitimi    26-27 Aralık 2019, Sosyal Girişimci Gençler  Eğitimi   24-25 Aralık 2019”

BİR KAHVENİZİ İÇERİZ PROJESİ

“Bir Kahvenizi İçeriz" sloganıyla başlayan ve geçen yıl 19.894 velimizi ziyaret ettik. Bu yıl da gönüllü öğretmen ve idarecilerimizle öğrenci ve velilerimizi  ziyaret etmeye devam edeceğiz. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen bu proje ile okullarımızda sürdürebilir Kalkınma Hedeflerinin planlanarak, çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma hakkında eğitimler verilecektir. Geçen yıl temel eğitimde öğrenim gören 1.150 öğrencimize ulaşılarak verilen bu eğitimlerde bu yıl 1.500 öğrencimize ulaşmayı hedefliyoruz”

ÜNİVERSİTE SINAV SONUÇLARI

2018 Yüksek Öğretim sınavlarında; Kırıkkale, Eşit ağırlık Puanlamada Türkiye 6’ncısı, Sözel Puanlamada Türkiye 13’üncüsü, Sayısal Puanlamada Türkiye 17’ncisiyiz” dedi.

Haber-Foto: Burak Can

Bu haber toplam 915 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.