1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Şikâyet edelim mi?
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Şikâyet edelim mi?

A+A-

Zaman zaman herkesten şikayetler duyarız. Kimileri hastalıktan, kimileri fakirlikten, kimileri işinden ya da işsizlikten, oğlundan, kızından, gelininden, kaynanasından, damadından, komşusundan vs.

Demek ki dünyada dertsiz insan yok. Oysa bütün dertlerin dermanı dinimiz İslam’da, kitabımız Kur’an’da ve Hazreti Peygamber Sallallâhü aleyhi ve sellem Efendimizin sünnetinde, yani bunlara uymadadır. Çünkü bunları kendilerine rehber edinenler bütün dertlerini bir tek dert yapmışlar, o da ahiret derdi. Ve sıkıntılardan kurtulmuşlar. Bu konuda sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Kimin kaygısı, derdi düşüncesi ahiret olursa Allah onun kalbini (gönlünü) zengin kılar, iki yakasını bir araya getirir. (İşlerini yoluna koyar) ve dünya nimetleri onun ayağına gelir. Kimin kaygısı da sadece dünya olursa Allah onun fakirliğini iki gözü arasına koyar. (fakirlik endişesinden kurtulamaz) ve onun iki yakasını bir araya getirmez; dünya (nimetlerinden de) ancak nasibi kadarına erişir.(Tirmizi Sıfatü’l-kıyame/30)

Bunun doğruluğunu tasdik eden bir hadiseyi nakletmek istiyorum.

Hazreti Peygamber (s.)in sahabelerinden Abdullah b. Mesud (ra) ölüm döşeğindeydi.  Halife Hazret-i Osman (ra) onu ziyarete geldi.

“Nerenden şikâyetçisin?” diye sordu. İbn-i Mesud (ra): “Günahlarımdan!” dedi. Hz. Osman (ra): “Canın ne istiyor?” diye sordu. İbni Mesud (ra):  “Allah’ın rahmetini!” karşılığını verdi. Hz. Osman (ra): “Sana bir doktor çağırayım mı?” dedi. İbn Mesud (ra): “O doktor beni hastalandırdı” Hz. Osman (ra): “Sana maaş bağlatmamı ister misin?” dedi. İbn Mesud (ra):  “Benim maaşa ihtiyacım yoktur” karşılığını verdi. En sonunda Hz. Osman (ra) : “Senden sonra kızların ne ile geçinecekler?” diye sordu.

Bunun üzerine İbn Mesud (ra): “Sen benim kızlarımın fakir düşmelerinden mi korkuyorsun? Ben onlara her gece Vakıa Sûresi’ni okumalarını emrettim. Çünkü Hz. Peygamber  (sav)in ‘Vâkıa Sûresi’ni her gece okuyan kimse asla fakirlik ve geçim sıkıntısı çekmez’ buyurduğunu işittim” dedi.  (İbni Kesir, Tefsiri, 4/281)

Gördünüz mü dertlerin ilacını? Fakirliğin çaresini?

Bu yazı toplam 485 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.