1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Şikâyet cezalandırma gerekçesi yapılamaz
Şikâyet cezalandırma gerekçesi yapılamaz

Şikâyet cezalandırma gerekçesi yapılamaz

Kırıkkale Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yasin Pekuz, şikayet hakkının kullanılmasının cezalandırma gerekçesi yapılmadığını ifade etti.

A+A-

Kırıkkale Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yasin Pekuz, şikayet hakkının kullanılmasının cezalandırma gerekçesi yapılmadığını ifade etti.

VATANDAŞLIK GÖREVİ VE YASAL BİR HAK

Pekuz, "Eğitim-Bir-Sen olarak, şikâyet ettiği kişi hakkında takipsizlik kararı verildiği gerekçesiyle hakkında başlatılan soruşturma neticesinde görev yeri değiştirilen üyemiz adına açtığımız davada, mahkeme, şikâyet hakkının vatandaşlık görevi ve yasal bir hak olduğu vurgusu yaparak, yasal şikâyet hakkını kullanan üyenin salt BIMER şikâyetine dayalı olarak atanmasını hukuka aykırı buldu ''dedi.

DİSİPLİN CEZASI İLE TECZİYE EDİLDİĞİ

Pekuz, "Adana 2. İdare Mahkemesi, kararında, “davacının aynı okulda görev yaptığı N. B. isimli öğretmen hakkında şikâyette bulunması sonrası ilgili öğretmen hakkında takipsizlik kararı verildiği görülmüş ise de, davacı hakkında dava konusu atama işlemine dayanak alınan iftira attığı iddiasıyla ilgili yapılan inceleme sonucu iddianın sübuta ermediği sonucuna ulaşılarak hakkında herhangi bir disiplin cezası tesis edilmediği gibi, davacının ilgili N. B. isimli öğretmen hakkındaki BIMER şikâyetinin mesnetsiz bir şikâyet veya ihbar niteliğinde olmayıp bir vatandaşlık görevi ve yasal bir hak olduğu ve kullanılan bu hak sonrasında N. B. hakkında yürütülen soruşturma sonucu ilgilinin disiplin cezası ile tecziye edildiği hususu da göz önüne alındığında, hakkında disiplin işlemi tesis edilmeyen ve yasal şikâyet hakkını kullanan davacının salt söz konusu BIMER şikâyetine dayalı olarak atanmasının kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun olmadığı anlaşıldığından dava konusu atama işleminde hukuka uyarlık bulunmadığı” gerekçesine yer verdi” dedi.

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 1207 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.