1. HABERLER

  2. SPOR

  3. ŞİİR DİNLETİMİZ
ŞİİR DİNLETİMİZ

ŞİİR DİNLETİMİZ

Şiir dinletimize, Vali Yardımcısı Sayın İsmail Hakkı Çınarsoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Yahya Kemal Er, Kırıkkale Gazeteciler Cemiyeti...

A+A-

Şiir dinletimize, Vali Yardımcısı Sayın İsmail Hakkı Çınarsoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Yahya Kemal Er, Kırıkkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Ramazan Çetin, Vatan İçin Can Verenlerin Derneği’nin Kırıkkale Onursal Başkanı Sayın Mehmet Genç, Kırıkkale İşçi Emeklileri Derneği Başkanı Sayın Basri Keskin ve 100’den fazla Kırıkkaleli şiir severler katıldı. Başta Vali Yardımcısı Sayın İsmail Hakkı Çınarsoy; İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Yahya Kemal Er olmak üzere şiir dinletimize katılan Kırıkkale halkına; İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nden olup, emeği geçen herkese şahsım ve şâir arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.

Kırıkkaleli bir grup şâirler olarak, halkımıza açık ve girişi ücretsiz ilk şiir dinletimizi, 11.5.2010 târihinde sunmuştuk. Halkımıza açık, ücretsiz ikinci şiir dinletimizi, 8.4.2012 târihinde sunduk; bu nedenle mutluyuz.

Şeker Dede Mahlasıyla şiir yazan Sayın Abdülfettah Piliç’in Allah rızâsı ve tüm şehitlerimizin aziz rûhu için okuduğu Kur’ân-ı Kerîm’den sonra, saygı duruşu yapılmış ve arkasından İstiklâl Marşımız okunmuştur.   Biz “Yetîmi” Ahmed İbn-i Hambel’in naklettiği Tirmizî ve Ebû Dâvud’da olan Hadis’in anlamını aşağıdaki şekilde verdik.   Bâzı Gazeteler, bilerek veyâ farkında olmadan okuduğumuz Hadis’in anlamını eksik vermişler ise de okuduğumuz Hadis’in anlamı, doğru anlamını ancak Allâh’ın bildiği hatâ ve savâbıyla aşağıdadır.   “Muhakkak ki şiir hikmettir. Muhakkak ki bâzı beyanlar, açıklamalar büyüleyici, çok etkileyicidir. Hikmet: Bilgi ve eşitliğin uyumu ile bir araya gelen iyilik ki, cismin doğadaki hâlini anlatan kısa, etkili, ilmî olgun söz.”

Bâzı Gazeteler, “biz Yetîmi’ye göre” diye başladığımız şiiri kendimize göre târif edişimizi, aşağıdaki cümleyi de tam olarak vermemişler veyâ verememişler.   {Biz Yetîmi’ye göre; şiir yüksek seviyede iletişim aracıdır. Şiir yüksek seviyede iletişim aracı olduğu kadar da nankördür.}

Bâzı isimler ise yine bâzı gazetelerce yanlış verilmiştir. Yanlış verilen isimler: 1-Vasfi Murat Topaloğlu. 2-Aladede Mülâzım Polat. Yayınlarınıza lütfen bakınız.

¶¶¶

Bu şiirim: Vali Yardımcımız Sayın İsmail Hakkı Çınarsoy’a armağandır.

 

YURT GÜZELLEMESİ

YURDUMUN HER ŞEYİ GÜZEL

  Yüreğimde yerin, adın dilimde, Burcu burcu kokar gonca gülün de, Severim kuşları, yemi elimde, Kuğusu, kumrusu, turnası güzel.   Köy türkülerinin içli sözleri, Dilberi bir âfet, şirin yüzleri, Anadan sürmeli elâ gözleri, Esmeri, kumralı, karası güzel.   Kaç andır garibim gurbet ellerde, Türkiye kokuyor esen yellerde, Çırpını çırpını yüzer göllerde, Martısı, tavusu, sunası güzel. ¶¶¶ Has yünden dokunmuş ekmek torbası, Bulgurdan yapılmış yoksul çorbası, Üç etek giyinmiş, simli urbası, İçinde salınan civanı güzel.   Pınarı büngülder ummadık yerden, Sevdâsı gitmesin başımdan, serden, Bulutlar kaynaşıp mâvi göklerden, Çisil çisil yağan bârânı güzel.   Bağlarına insem kekliği öter, Çayırı, çimeni bambaşka biter, Aşkıyla yanarım, dumanım tüter, Konusu, komşusu, yârânı güzel.   Göster Rabbim göster bana sılamı, Al götür başımdan kederi, gamı, Kaç andır görmedim kutsal anamı, Bana yavrum diyen zebânı güzel.   Çayırda mandası tokuşur durur, Böğürtlen kırlarda zevkini bulur, Tere yağlı oğmaç ne tatlı olur, Yanında yoğurdu, ayranı güzel.   Aklımda Türkiye gözümde yaşlar, İçimde bir şeyler figana başlar, Ormanı yemyeşil, nazlı ağaçlar, Önünde sürüsü çobanı güzel. Şenliği gam alır bayram yerinin, Saçını tarardım bacım Sevim’in, Kerpiçten yapılmış toprak evimin, Mertekle süslenmiş tavanı güzel.   Yüce bir zât imiş bu yurdu seçen, Ne bahtiyar kuldur suyunu içen, Engin ovaları kuş gibi geçen, Yüce dağ başında dumanı güzel.   Başkadır çok başka senin erdemin, Nice ülke değer en ücrâ yerin, Türkiye’m Vatanım seçkin ülkemin, Bahçede, pazarda soğanı güzel.   Ortalık ışırken hoca seslenir, İlâhî coşkuyla her şey hislenir, Tevhîyd gıdâsıyla ruhlar beslenir, Beş vakit okunan ezanı güzel.   “Yetîmi” diyor ki, sevgim sorulmaz, Gözümde çağlayan yaşlar durulmaz, Leylâ’nın peşinde mecnun yorulmaz, Saz çalıp inleyen ozanı güzel. Sıladan bir haber yazanı güzel. Keskinli Yetîmi 22.5.1994 Suûdî Arabistan   1-Âfet: Akılları durduracak derecede güzel. 2-Suna: Yeşil başlı erkek ördek. 3-Civan: Genç, delikanlı. 4-Bâran: Yağmur. 5-Yâran: Akran, arkadaş. 6-Zeban: Dil. 7-Zât: Öz, has, temiz. 8-Erdem: Soylu, temiz. 9-Ücrâ: Kıyıda, kenarda, beğenilmeyen yer. 10-Tevhîyd: Tek Allâh’a inanmak, birlik.  
Bu haber toplam 316 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.