1. YAZARLAR

  2. ALİ AYDEMİR

  3. SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN DAHA NE BEKLİYORUZ?       
ALİ AYDEMİR

ALİ AYDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN DAHA NE BEKLİYORUZ?       

A+A-


“Zararın neresinden dönersek dönelim,
Kârdır orası,
Sağlıklı yaşamak güzeldir,
Sigarayı bırakmanın artık sırası.”

 

Dünyada birçok ülke sigarayla amansız mücadelesini sürdürürken, acil önlemleri alırken, biz duyarsız kalmamalıyız. Fert fert, birim birim, bütün kuruluşlarımızla bu mücadelenin içinde olmalıyız. Tiryaki olmuş, bu illetten kurtulamayan tüm sevdiklerimizi vazgeçirmek için ikna edici yöntemlerin hepsini denemeliyiz.  Türkiye'de de son zamanlarda sigarayla mücadele eden kişi ve kurumlar canla başla çaba göstermektedirler.  Yasaklara uymayanlara ceza kesmeye zabıta ve polislerin yetkili kılınması isabetli bir karar, ama önce sigara kullanan tüm polis ve zabıtaların sigaralardan derhal vazgeçmeleri gerekmektedir.  Sigaranın gençliğimiz üzerindeki etkileri tekrar gözden geçirelim:  Sigaranın gençler üzerinde kısa zamanda yaptığı etkiler genellikle solunum yollarında yoğunlaşmaktadır. Ergenlik çağındaki sigara bağımlılığında ortaya çıkan nefes darlığı önemli bir problemdir. Ayrıca sigara diğer uyuşturuculara bir basamak teşkil etmektedir. Sigara kullanan gençlerin büyük bir kısmı içki de içmeye başlamaktadır. Sigara içen gençlerde davranış bozukluğu da görülmektedir. Bunlar kavgacılık, belli bir çeteye girme, kendini kabul ettirme gibi macera heveslisi olmaktadırlar.  Sigara içen kişilerin akciğerleri görevlerini tam olarak yapamazlar. Sigaraya ne kadar erken başlanırsa akciğerleri o kadar çabuk fonksiyon kaybına uğratmaktadır. Akciğerdeki kanser riski de aynı oranda artacaktır, çoğu zaman da kalp hatalıklarına ve felce de yol açmaktadır. Sigara, içindeki yabancı maddeler dokularda büyük hasarlar oluşturmaktadır. Damarların zamanla daralması ile tüm dokulara gelen kan ve oksijen miktarı azalır. Hele hele sigarayla birlikte çay içenlere ithaf olunur.  Sigaranın vücutta izlediği yola bir göz atalım:  Ağız ve burun- nefes borusu-yemek borusu-mide(tükürük ile)-hava yolları(bronşlar)-akciğer(hava kesecikleri)-damar sistemiyle de tüm vücudu dolaşır.  Sigarayı bırakanların vücutlarında neler olur?  Sigarayı bıraktıktan 8–10 saat sonra kandaki oksijen normal hâline döner. Kalp krizi geçirme ihtimali ileri derecede azalır.  Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra karbon monoksit vücuttan atılmaya başlar. Soluk alıp verme normalleşir. Akciğerlerdeki katran ve balgam yok olmaya başlar. Bronşit ve zatürree gibi tekrarlanan solunum yolu hastalıkları azalmaya başlar.

Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra kan nikotinden tamamen arınır.  Sigarayı bıraktıktan bir hafta sonra tat ve koku alma duyuları güçlenir.  Sigarayı bıraktıktan 3 ila 9 ay sonra nefes alma zorlukları ortadan kalkar, öksürükler azalır, akciğer fonksiyonları %5–10 arası düzelme gösterir.  Sigarayı bıraktıktan bir yıl sonra kalp hastalıkları riski yarı yarıya azalır.

Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra beyin kanaması riski yarı yarıya azalır. Ağız kanseri, yemek borusu kanseri, mesane kanseri riskleri yarı yarıya azalır. Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra akciğer kanseri riski yarı yarıya azalır. Beyin damarları ile ilgili bir felç geçirme riski sigara içmeyenlerle aynı seviyeye gelir.  Bazı tiryakilerin sigaradan vazgeçmeyeceklerini de göz ardı edemeyiz. Bırakacak kişi kesin inanacak, sabredecek, sigara içenlerin yanından uzaklaşacak, sigara içilen topluluğa girmeyecek, içmesi için ısrar edenleri kibar bir dille uyaracak. Sigarayı canı istediğinde sık sık su içmeye, sakız çiğnemeye veya çerez türü şeylerle kendini ve nefsini oyalamaya çalışacaktır. Sigara içen bir kişi bu alışkanlığından vazgeçirenler, sebep olanlar büyük bir iyilik etmiş olurlar. Ne mutlu onlara.  Bir zamanlar Amerika'da sigara içenlerin oranı %56 iken bu oran mücadele sonunda %7ye düşmüş durumdadır. Bizde %50nin üzerinde sigara kullananların sayısı aşağı değil de yukarılara çıkarılmaktadır. Bu acı duruma neşter vurmak, mücadele etmek herkesin görevi olmalıdır.  Kendi ipimizi kendimiz çekmeyelim. Sigarasız mutlu, sağlıklı günler için mücadeleye var mısınız?

Bu yazı toplam 597 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.