1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sicil belgelerinizi alın
Sicil belgelerinizi alın

Sicil belgelerinizi alın

MÜDÜR VEKİLİ OKAN ŞAHİN, 2013 YILINI DEĞERLENDİRDİ: Kırıkkale Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vekili Okan Şahin, İl Müdürlüğü’nce 2013...

A+A-

MÜDÜR VEKİLİ OKAN ŞAHİN, 2013 YILINI DEĞERLENDİRDİ:

Kırıkkale Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vekili Okan Şahin, İl Müdürlüğü’nce 2013 yılında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Müdür Şahin, İl Müdürlüğü sağlıklı bir sanayi envanterinin oluşturulması amacıyla 2013 yılı içerisinde ilimizde bulunan toplamda 611 işletmenin tamamı yerinde ziyaret edilerek 432 adedinin sanayi sicil belgesi alması gerektiğini belirtti.

591 ÜRÜN DENETİMİ YAPILDI

İl Müdür Vekili Şahin, İl Müdürlüğü’nün tüketicilerin sağlığının ve güvenliğinin korunması, piyasada güvenli ürünlerin yer almasının sağlanılması ve haksız rekabetin önlenmesi her türlü ölçü aletlerinin kamu yararına uygun ve doğru ayarlı olarak kullanılmasının sağlanması temini amacıyla piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri kesintisiz olarak sürdürdüğünü bildirdi. Şahin, bu kapsamda toplam 591 ürün denetimi yapıldığını, bu ürünlerden 574’ü uygun bulunmuş, 17 üründe aykırılık tespit edilerek gerekli yaptırımlar uygulandığını söyledi.

4703 SAYILI KANUNA GÖRE YAPILAN DENETİMLER

Şahin, 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun hükümlerine göre 2013 yılı içerisinde; Üretici ve satıcı firma ile kullanıcılarda toplam 89 ürün denetimi yapılmış, 16 üründe aykırılığa rastlanılmış,  satıcı ve üretici firma tarafında piyasaya arz edilen 73 üründe ise uygunluk tespit edildiğini belirterek, aykırılık tespit edilen  3 ürün ise TSE laboratuvarlarında teste gönderildiğini söyledi.

CAN VE MAL EMNİYETİ

Şahin, genel olarak tüketicilerin can ve mal emniyetini doğrudan ilgilendiren elektrikli aletler, gaz yakan cihazlar, asansörler, basınçlı ekipmanlar gibi konularda denetimlere ağırlık verildiğini, ayrıca yapılan asansör denetimlerinde güvensiz olduğu tespit edilen asansörlerin güvenli hale getirilmesi ile ilgili tedbirler alındığını ifade etti.

3516 SAYILI ÖLÇÜLER VE AYAR KANUNUNA GÖRE YAPILAN DENETİMLER

Şahin, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre ölçü ve tartı aletlerinin kamu yararına uygun olarak kullanımının sağlanılması amacıyla muayene ve damgalama işlemleri ile doğru ölçüm yapılıp yapılmadığı konusundaki ani muayene denetimlerinin İl Müdürlüğü’nce yürütüldüğünü söyleyerek, 2013 yılı içerisinde toplam 406 adet ölçü aletinin damga muayenesi ile ani muayenesi yapılmış ve bunlardan 405 adedinin uygun bulunduğunu, 1 ölçü aletinin ise doğru ölçüm yapmadığı tespit edilerek toplam 1.464 TL idari para cezası uygulandığını belirtti .

18 İŞYERİNDE 134 ADET ÖLÇÜ ALETİ ANİ MUAYENEYE TABİ TUTULDU

Şahin, bu ölçü aletlerinden 222 adet su sayacı ile 188 adet taksimetrenin muayene ve damgalaması yapılmış, 18 işyerinde 134  adet ölçü aleti ani muayeneye tabi tutulmuş, otomatik olmayan tartı aleti 51 iş yerinde 81 adet ani muayeneye tabii tutulduğunu belirterek, 2013 yılında Ölçü Aletlerinin Tamir ve Ayarını yapacak Kişilere Verilecek Yetki Belgesi Hakkındaki Yönetmelik çerçevesinde toplam 44 adet Yetki Belgesi incelenerek vize edilmiştir dedi.

PETROL VE LPG PİYASASINA YÖNELİK OLARAK YAPILAN DENETİMLER

Şahin, 2013 yılında 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununa göre kurum ve kuruluşların marker denetimi talepleri ile akaryakıt istasyonları ve büyük dolum tesislerinde denetimler yapılmıştır diyerek,  Kırıkkale’de bulunan rafineri ile dağıtım şirketlerine ait toplam 8 tesisten 14 takım akaryakıt numunesi ile 1 takım LPG numunesi alınarak teste gönderilmiş, numune sonuçları standardına uygun ve markeri geçerli çıkmıştır dedi. Şahin, piyasada tüketicilerin kullanımına sunulan akaryakıt ve LPG’nin yasal olup olmadığı, standarda uygunluğu ve akaryakıt istasyonlarının lisanslarının olup olmadığı konularında aralıksız olarak yapılan denetimlerde toplam 96 ürünün marker denetimi yapılarak uygun bulunduğunu söyledi.

6948 SAYILI SANAYİ SİCİL KANUNU KAPSAMINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

Şahin son olarak şunları söyledi: “İl Müdürlüğümüzce sağlıklı bir sanayi envanterinin oluşturulması amacıyla 2013 yılı içerisinde İlimizde bulunan toplamda 611 işletmenin tamamı yerinde ziyaret edilerek 432 adedinin sanayi sicil belgesi alması gerektiği tespit edilmiştir. Bu firmaların 2014 yılı içerisinde sanayi siciline kaydolmaları konusunda çalışmalar yürütülecektir.

Ayrıca 2013 yılı içerisinde 9 adet firma kayıt yaptırmış olup toplamda 200 kayıtlı işletme bulunmaktadır. Bu işletmelerden 56 adedinin Vize işlemi yapılmış, yıllık işletme cetvelini zamanında vermeyen 36 işletmeye toplam 26.316 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Şahin, piyasada güvenin sağlanılması, haksız kazancın önüne geçilmesi, vatandaşlarımızın ödedikleri paraların karşılığını almaları ve haksızlığa uğramamaları bakımından denetimlerimiz kesintisiz bir şekilde devam edecektir diyerek sözlerini tamamladı.

 

Bu haber toplam 490 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.