1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. SEVİNELİM ÇOCUKLAR BUGÜN YİRMİ ÜÇ NİSAN
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

SEVİNELİM ÇOCUKLAR BUGÜN YİRMİ ÜÇ NİSAN

A+A-

            Yaşamımızda en çok önemli olan annemiz-babamız ve özgürlüğümüz- bağımsızlığımızdır. Ailemiz-vatanımız-bayrağımızdır. Önce geçmişimizi bileceğiz.  Bugünümüzü doğru değerlendireceğiz. Hafızamızın güçlü olduğundan şüphem yoktur. Ancak cehaletin kurbanı olan insanlarımız vardır.  Ve diyorum ki bizim iki Mustafa’mız var. Biri Hz. Muhammed Mustafa’dır. Biri de Mustafa Kemal Atatürk’tür. Şunu da iyi bilelim. Milliyetin olmazsa dinini yaşayamazsın. İki Mustafa’mıza da sonsuza kadar sahip çıkmalıyız.

            250 yıl Selçuklu, 650 yıl Osmanlı adıyla Anadolu topraklarında, şanla-şerefle yaşadık. Sona doğru savaşlarla, güzel yurdumuzu elimizden çıkmak üzeredir. İşgallerle karşı karşıya kaldık. İstanbul’u İngilizler, Güneyimiz İtalyanlar, Güneydoğumuzu Fransızlar, Doğumuzu Ermeniler, Kuzeyimiz Rumlar ve de batımızı Yunanlılar işgal ettiler. İstanbul çalkalanıyor. Hükümetlerin bir gidiyor. Biri geliyor. Cemal Paşa, Cevat Paşa,  Salih Paşa, Ali Rıza Paşa, Damat Ferit Paşa, Tevfik Paşa hükümetleri kuruluyor. Osmanlı ordusu dağıtılmış. Silahları ellerinden alınmış. Sevr anlaşması imzalanmış. Ki bu anlaşma korkunç bir anlaşmadır. Padişah İngilizlerin korumacılığını, kimileri Amerikaların korumacılığını istiyor. Manzara korkunç. BİT bir taraftan, kolera bir taraftan, veba bir taraftan, açlık bir taraftan, Yokluk- yoksulluk bir taraftan Anadolu perişan.

            Mustafa Kemalin Samsuna çıkması, Amasya tamimi yayınlaması, Erzurum kongresi, Sivas Kongresi derken 23 Nisan 1920 de Türkiye Büyük Millet Meclisimiz açılmıştır.  Elde para var mı?  Yok. Ordu var mı?  Yok. Silah var mı? Yok. Padişahın baskısı var. İsyanlar var. Mustafa Kemal’in ölüm fermanı var. Elinde gücü olan kimi komutanlar padişahtan yana. Ülke Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşlarından çıkmış. Asker açısından büyük kayıplar verilmiş.

            Arabistan’da Arapların, özellikle Şerif Hüseyin’in Kalleşlikleri, Cezayir’de Fransızların baskısı, Rusların toprak istekleri, aklınıza ne geliyorsa tam bir açmaz. Enver Paşa Kafkaslarda Ruslardan aldığı destekle Anadolu’ya geçeceği, toprak ağalarının bazıları derken işin tadı tuzu kalmamış. Ama bir gerçek var. Bu Mustafa Kemal’dir. Yüzyıllar her yüzyılda bir dahi yetiştirir. Bu dahi de bizim Mustafa Kemal’imizdir.” MİLLETİN İSTİKLALİNİ GENE MİLLETİN AZİM VE KARARI KURTARACAKTIR.” Diyen Mustafa Kemal’dir. Silah arkadaşlarından Kazım Karabekir, Ali Fuat Cebesoy, Ahmet Rüstem, Cevat Abbas, Salih Bozok, Rauf Orbay, Refet Bele gibi ünlü komutanla…

            Bakın meclis açılmış. Meclisin açılması bu ülkede demokrasinin uygulanacağı anlamını taşımaktadır. Daha KURTULUŞ SAVAŞI yapılmamış. Sonunun ne olacağı belli değil. Şeyhülislam DÜRZÜZADE’NİN İDAM FERMANI VERMESİNE, Padişahın Valilere gönderdiği fetvalara, Mustafa Kemal’i nerede yakalarsanız, elini kolunu bağlayın. İstanbul’a gönderin fermanlarına rağmen, Anzavur isyanına, Çerkez Etem’in bir padişahtan bir taraftan Mustafa Kemal’den yanı tavırlarına, kurulmuş olan çeteler zulümlerine rağmen ANADOLU insanının özgürce ve bağımsız yaşama istekleri, Mustafa Kemal’in yanında yer almaları, vatanımızın kurtuluşunun getirmiştir.

            Savaş bir kaybedilmiş. Bir kazanılmış. Yunanlılar İzmir, Manisa, Uşak, Afyon, Balıkesir, Eskişehir işgal edilmiş. Polatlıya kadar gelmiştir. Hatta Ankara’da hükümeti Kayseri’ye taşıyalım telaşı yaşanırken, Eskişehir’de Kütahya’da yapılan savaşları kaybetmişiz. Dumlupınar Savaşının birinci gününde savaş kaybedilmiş. İkinci günümde savaş kazanılmış. Ve Sakarya Savaşı kazanılmış. 9 Eylül 1922 de düşman denize dökülmüştür. Arkasından 29 Ekim 1923 de CUMHURİYET İLAN EDİLMİŞTİR. Her türlü baskının ve korkunç olayların sonucu 23 Nisan 1920 de TBMM kurtuluşumuzun ve CUMHURİYETİZİN, DEMOKRASİMİZİN İLK ADIMI OLMUŞTUR.  

            Bu arada Mustafa Kemal’in hastalıkları, attan düşüp kaburga kemiklerini kırılmasından, zaman zaman öldürme çabalarından söz etmek istiyorum.  Bu gün bir makam sahibi isen, kazancın yerindeyse, 226 bin katrilyoner olmuşsa, ey tuzu kuru olan insanlar Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü çok, hem de çok seviniz. Çevrenizde olumsuz konuşanlar oluyorsa da bu konuşanlara fırsat vermeyiniz. Adının Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma olmasından memnun olmayan, babasının adının AGOP MAGOP olacağını düşünemeyenlerdir.

            2020 yılında TBMM simizin açılışının yüzüncü yılını KORENA nedeniyle alanlarda kutlayamadık. Ancak bundan sonra gelecek 23 Nisan Çocuk Bayramımızı hasretle ve mutlulukla kutlamayı diliyoruz. Ülkelerin geleceği sevgili çocuklarımızdır. Bu bilinir ve 23 Nisan ülkemizde ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI olarak kutlanır. Bu yıl sembolik olarak kutladığımız bayramımız KUTLU OLSUN.

Bu yazı toplam 1226 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum