Yarı Çıplak Gözaltına Alınan Teröristler, Darbecilerin Yargılandığı Mahkemeye Saldıracakmış

Muğla'da dün yarı çıplak şekilde gözaltına alınan teröristlerin deniz yoluyla Suriye'den geldikleri ve darbecilerin yargılandığı mahkemeye bombalı saldırı hazırlığında oldukları öğrenildi.

Muğla'nın  Seydikemer ilçesinde, İstihbarat Dairesi Başkanlığı koordinesinde yapılan operasyonda, terör örgütü  PKK'nın sözde "özel kuvvetler" yapılanması içinde yer alan ve  Suriye'den  Muğla'ya gelen 4 terörist ile onlara yardım-yataklık yapan 3 kişiyi yakalandı.

DENİZ YOLUYLA FETHİYE'YE GELMİŞLER

Gazete  Habertürk'ten Neşet Dişkaya'nın haberine göre İstihbarat Dairesi Başkanlığı koordinesinde çalışma yapan  Mersin,  Muğla ve  Antalya istihbarat şube müdürlükleri, 4 teröristin eylem yapmak ve terör örgütünün Ege-Akdeniz açılımı grubu içerisinde faaliyet göstermek üzere  Suriye'den deniz yoluyla  Muğla'nın  Fethiye ilçesine geldiklerini belirledi.

PATLAYICI ŞÜPHESİ NEDENİYLE ÜSTLERİNİ ÇIKARMALARINI İSTEDİLER

2 gün takibini sürdüren Terörle Mücadele ve Özel Harekât şube müdürlükleri ile  Jandarma Komutanlığı ekipleri, şüphelilerin Seydikemer- Kaş Karayolu'nun Kumluova-Karadere Kavşağı'nda bir araca binmesi üzerine harekete geçti. Operasyon sırasında karayolu bir süre trafiğe kapandı. Operasyon düzenleyen ekipler, 4 şüpheli ile onları almaya gelen 3 kişinin araçlarını  Gölbent Köyü yakınlarında havaya ateş açıp durdurdu. 2 otomobildeki 7 kişi indirilip yere yatırıldı. Patlayıcı ve silah olup olmadığının belirlenmesi için yerdeki şüphelilerden üzerlerindeki kıyafetleri çıkarmaları istendi, ardından arama yapıldı. Üzerlerinden 3 tabanca, 1 dürbün ve  Suriye pasaportu ile bir miktar para çıkan 7 kişi,  Muğla İl Emniyet Müdürlüğü  Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü.

ORMANDA CANLI BOMBA DÜZENEĞİ

Şüphelilerden bir grubun,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyyip Erdoğan'a darbe girişimi gecesi suikast girişiminde bulunan sanıkların yargılandığı, duruşma salonuna dönüştürülen  Muğla Ticaret Odası Konferans Salonu'na canlı bomba saldırısı düzenlemeyi planladıkları iddia edildi. Şüphelilerden 3'ünün de polis ve askere ait çeşitli yerlere saldırı hazırlığı yaptıkları öne sürüldü.  DHA'nın haberine göre şüphelilerin ifadelerinden yola çıkılarak  Kınık Mahallesi'ndeki ormanlık alanda yapılan aramada ise toprağa gömülü canlı bomba düzeneği ile silah ve mühimmat ele geçirildiği belirtildi.

SIKIŞINCA ÖRGÜTTEN DESTEK İSTEMİŞLER

Bir süredir  Muğla  Seydikemer bölgesinde oldukları belirlenen 4 teröristin yakalanacaklarını anlayınca örgütten yardım istedikleri öğrenildi. Sıkıştırılan teröristleri kurtarması için bölgeye araçlı 3 terörist gönderildi. Ormanlık alanda gizlendikleri yerden sıkışmış durumdaki 4 teröristi alan  PKK'lıları takibe alan ekipler, 2 aracı durdurup içindeki teröristleri gözaltına aldı. İHA'nın haberine göre  PKK'lı grubun kırsalda olduğunu öğrenen ve tedirginlik yaşayan bölge halkı, 7 kişinin gözaltına alınmasıyla rahat nefes aldı. Vatandaşlar, operasyonun düzenlendiği kavşakta selfie çekip sosyal medya hesaplarında jandarma ve polise teşekkür mesajları yayınladı.