Sosyal Uyum Programı başladı

Sosyal Uyum Projesi kapsamında Ankara, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde, Nevşehir, Kayseri, Çorum, Sivas ve Çankırı olmak üzere 10 ilden gelen Çocuk Hakları İl Çocuk Komite Başkanları ile bir araya geldi.

Yozgat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, Sosyal Uyum Projesi kapsamında Ankara, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde, Nevşehir, Kayseri, Çorum, Sivas ve Çankırı olmak üzere 10 ilden gelen Çocuk Hakları İl Çocuk Komite Başkanları ile bir araya geldi.

KIRIKKALE’DEN DE KATILDILAR

Neşeli yaptığı açıklamada, "Ülkemiz genelinde 22milyon 883 bin 288 çocuk yaşamaktadır. Bu çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini temin etmek. Çocuklardan korunmaya, bakıma ve yardıma muhtaçların tespiti, bunların korunması, bakımı, yetiştirilmesi ve rehabilitasyonlarını sağlamak üzere gerekli çalışmalar yürütmekte olan bakanlığımız etkili çalışmalar imza atmaktadır. Bazı istatistikleri paylaşacak olursak bugün Ülke genelinde 14 bin çocuğa ev tipi kuruluşlarda bakım verilmekte.5 bin 992 çocuk koruyucu aile hizmetinden faydalanmakta. 114 bin 802 çocuk kendi aileleri yanında SED hizmetinden faydalandırılmakta olduğunu söyledi.

EN AZA İNDİRGENMEYE ÇALIŞILMIŞTIR

Mülteci çocuklar için yapılan hizmetler hakkında da açıklamalarda bulunan Neşeli, Ülkemiz çocukları haricinde yaşamlarını sürdüren 3,9 milyon mülteci 1,7 milyon çocuğa da hizmetler götürülmektedir. Ülkemiz genelinde kamp dışında yaşamlarını sürdüren sığınmacı çocuklara Çocuk Hakları İl Çocuk Komiteleri aracılığıyla topluma uyumlarının sağlanması karşılıklı diyaloga ve bilgi alışverişine olanak sağlayacak bir platformun oluşturulması amacıyla “Sosyal Uyum Programı”nı hayata geçirmiş. Bu uyum programları ile çocuk ve ailede savaşın ve mülteciliğin etkileri en aza indirgenmeye çalışılmıştır" dedi.

23 İLDE OKUL DESTEK PROJESİ

Neşeli, Ankara, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde, Nevşehir, Kayseri, Çorum, Sivas ve Çankırı olmak üzere 10 ilden gelen Çocuk Hakları İl Çocuk Komite başkanlarınca “Sosyal Uyum Programı” ile ilgili illerinde yaptıkları ve planladıkları çalışmaları bizimle paylaşacaklar. Ayrıca Ekonomik imkânsızlıklar nedeniyle aileleri bakmakta güçlük çektiği için maddi olarak desteklediğimiz çocuklara, sosyal, kültürel, sanatsal ve akademik olarak da desteklemek için 2017 yılında 23 ilde Okul Destek Projesi hayata geçirilmiş ve başarı ile proje devam etmektedir. Yoksul ailelerin sadece ekonomik yetersizlikler sebebiyle çocuklarını kurum bakımına vermesinin önüne geçmek amacıyla yürütülen "Sosyal ve Ekonomik Destek (SED)" uygulamasının kapsamı "Okul Destek Projesi" ile genişledi diye konuştu.

Haber Merkezi