SGK’dan danışma günleri

Sosyal Güvenlik Kurumu Kırıkkale İl Müdürlüğü tarafından Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi hakkında açıklama yapıldı.

Açıklamada; “Almanya'da çalışan vatandaşlarımız ile bu kişilerin aile bireyleri sosyal güvenlik haklarını Türkiye'de de kullanma hakkına sahiptirler” denildi.

AİLE BİREYLERİ YARARLANABİLECEK

Konu hakkında açıklama yapan SGK İl Müdürü Veli Karacaköylü, “Türk ve Alman vatandaşlarım sosyal güvenlik haklan konusunda bilgilendirmeye yönelik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Alman Emeklilik Sigortası Kurumları arasında 18-20 Eylül 2018 tarihleri arasında SGK Kavaklıdere Eğitim Merkezi, Ankara adresinde Türkiye - Almanya Danışma Günleri düzenlenecektir. Danışma Günlerinden Ankara, Çankırı ve Kırıkkale illerinde ikamet eden Türk ve Alman vatandaşları ile bu kişilerin aile bireyleri yararlanabileceklerdir.”

UZMANLARLA BİREBİR YAPILACAK

“Danışma hizmeti, Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesinin öngördüğü sosyal güvenlik haklarına (yaşlılık, malullük, ölüm ve hastalık halinde sağlanan yardımlar) ve yurtdışında geçen sürelerin borçlanma yoluyla değerlendirilmesine ilişkin soruların Türk ve Alman uzmanlarla birebir yapılacak görüşmelerle cevaplandırılması şeklinde gerçekleştirilecektir. Danışma hizmeti ücretsiz olarak Türkçe ve Almanca olarak verilecektir.”

ÇALIŞMA YERLERİNE AİT BELGELER

“Danışma hizmetinden yararlanmak isteyenlerin 0312 432 12 26/29 numaralı telefonlardan randevu almaları ve danışma gününe mutlaka kimliği Türk sigorta sicil numarası, Almanya'da bulunduğu esnadaki ikamet ve çalışma yerlerine ait belgelerle gelmeleri gerekmektedir.

Türkiye - Almanya Danışma Günleri'ne ait bilgiler aşağıda belirtilmiştir. Kamuoyuna önemle duyurulur.”

Haber-Foto: Ahmet Tezel