İlelebet izindeyiz

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79. yılında Kırıkkale'de düzenlenen törenle anıldı.

SAAT 09.05’TE HAYAT DURDU

Cumhuriyet’in kurucusu, gelecek nesillere parlak yarınlar bırakmak için milletiyle beraber mücadele veren Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79. Yıldönümü nedeniyle, Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı'nda çeşitli anma etkinlikleri gerçekleştirildi.

BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ

Törende; Kırıkkale Valisi Dr. Mehmet İlker Haktankaçmaz, Mühimmat ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Selami Arslan ve Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.  Duygusal anların yaşandığı törende 7’den 70’e, gencinden yaşlısına, protokol ve vatandaşlar saatler 09.05'i gösterdiğinde, bayraklar yarıya indirilerek, 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

CUMHURİYET’İN BEKÇİLERİYİZ

Anma etkinlikleri Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla devam etti. Lise öğrencileri tarafından resim ve kitap sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Düzenlenen törende liseli öğrenciler, ilelebet Cumhuriyetin bekçi olacaklarını ve Atatürk’ü hiçbir zaman unutturmayacakları mesajlarını verdiler.

ATATÜRK’ÜN ASKERİ KİŞİLİĞİ

Resim sergisinin açılışının ardından, Kırıkkale Üniversitesi Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Hakan Doğan tarafından ‘Çeşitli Yönleriyle Mustafa Kemal Atatürk’ konulu konuşma yapıldı. Şehit Nebi Gündoğan Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Atayı Anlamak’ isimli oratoryo gösterisi de izleyenlere duygusal anlar yaşattı Oratoryo gösterisi izleyiciler tarafından tam not aldı.

BÜYÜK MÜCADELELER VERİLDİ

Günün anlam ve önemi hakkında konuşma yapan Vali Haktankaçmaz, “Büyük Önder Atatürk'ü ebediyete intikalinin 79. yılında rahmetle, minnetle ve şükranla andıklarını söyledi. Haktankaçmaz, “Atatürk ülkemiz için çok şeyler yaptı. Ülkemizin bu noktaya gelişinde Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışmaları ve silah arkadaşlarının yaptığı muharebeler, kanuni düzenlemeler kahramanlarımız sayesinde olmuştur” dedi.

BÜYÜK DEVLET ADAMI

Haktankaçmaz, “Tüm imkânsızlıklara ve zorluklara karşı, liderliğinde yürütülen destansı bir mücadelenin sonunda, bizlere Cumhuriyeti armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk; övgüye değer birçok üstün meziyeti şahsında toplamış büyük bir fikir ve devlet adamı, ileri görüşlülüğü, irade ve cesareti, azim ve kararlılığı ile de dünya tarihinin unutulmaz komutanları arasında yerini almış, askeri bir dehadır.”

YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ

“Atatürk, sadece Türk Milletinin değil, dünyanın bütün mazlum milletlerinin sevgi ve takdirine mazhar olmuş, geleceği aydınlatan fikirleri ve dünya görüşü ile yüzyılın yetiştirdiği bir dâhi olarak tarihe geçmiştir. Bugün bizler de, Aziz Atatürk'ün gösterdiği istikâmet doğrultusunda; Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerine, fikir ve ideallerine sımsıkı bağlı kalarak, Cumhuriyetimizin temel değerlerini koruyarak, kazanımlarını arttırarak, ülkemizi hak ettiği çağdaş seviyelere çıkarma gayreti içerisinde, yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. Bu düşüncelerle, vefatının 79. Yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ile bütün şehitlerimizi ve ebediyete intihal eden gazilerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle yâd ediyorum” dedi.

Haber-Foto: Ahmet Gökdemir