Engellilerle aşure etkinliği

Tüm Engelliler ve Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği, Muharrem ayı dolayısıyla Kırıkkale'de aşure etkinliği düzenledi.

KABUL EDEMEYECEĞİ HADİSE

Engelsiz Kafe'de düzenlenen etkinlikte, Kırıkkale Valisi Mehmet İlker Haktankaçmaz, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ve dernek başkanı Mehmet Emin Erkoç, engelli vatandaşlara aşure ikram etti. Vali Haktankaçmaz, burada yaptığı konuşmada, Muharrem ayının 10. gününde hiçbir Müslüman'ın vicdanının kabul edemeyeceği acı bir hadise meydana geldiğini söyledi.

ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI

Bu dinin mensupları olarak Kerbela olayının doğru okunması gerektiğini vurgulayan Haktankaçmaz, "O olaydan birlik ve kardeşlik çıkartmamız, aynı hataya, aynı tefrikaya bir daha düşmememiz için deyim yerindeyse aklımızı başımıza devşirmemiz lazım. Bunu bütün İslam ümmetine bir tavsiye, bir temenni olarak ifade ediyorum. Burada derneğimizin bizleri bir araya getirmesi esasında bu temenni doğrultusunda atılmış ufak bir adım ama önemli bir adım." diye konuştu.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞTU

Dernek Başkanı Erkoç ise, aşurenin birlik ve beraberliği temsil eden bir yiyecek olduğunu dile getirerek, aşurenin aynı zamanda kardeşlik ve sevgi anlamına geldiğini belirtti. Etkinlikte, Engelsiz Kafe'de çalıştırılmak üzere engelli bireylerin arasından personel yetiştirilmesine yönelik dernek ile İŞKUR arasında bir protokol imzalandı. Öte yandan, Yahşihan ilçesine bağlı Kılıçlar köyünde de aşure etkinliği düzenlendi.

BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI

Kılıçlar Köyü Yardımlaşma, Dayanışma, Eğitim, Çevre ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen etkinlik, yapılan dualarla başladı. Dernek Başkanı Aydın Payar, yaptığı açıklamada, bin 500 kişilik aşure yaptıklarını ve tüm köye ikarm ettiklerini söyledi. Dernek üyelerine ve tüm köylüye teşekkür eden Payar, berlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Haber Merkezi