Emlakçılara yetki belgesi anlatıldı 

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de uygulanmaya başlanılan “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik" ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

ÖN GÖRÜŞMELER YAPILDI

Ticaret İl Müdürlüğü tarafından “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik" ile ilgili Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı. İl Müdürü Seyfettin Çetiner toplantıya ev sahipliği ve işbirliği yapan TSO Başkanı Ahmet Varlı'ya, Emlakçılar Dernek Başkanı Hayati Çimen'e ve katılımcılara teşekkür etti. İl Müdürü Çetiner’in Kırıkkale Emlakçılar Dernek Başkanımız Hayati Çimen 'le yaptığı görüşmede bir kez daha yönetmelikle ilgili toplantı yapma kararı alındı.

ARANAN ŞARTLAR BELİRLENDİ

Bu ay içinde İl Müdürlüğünde bir toplantı daha yapılacak, yönetmelikle ilgili görüşler alınarak istişarelerde bulunulacak. Müdür Çetiner, “Bakanlığımızca hazırlanan "Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle taşınmazla ilgili danışmanlık hizmeti veren gerçek veya tüzel kişilerle esnaf ve sanatkarların mesleki faaliyetleri, bunlara yetki belgesi verilmesi, taşınmaz ticaretiyle iştigal eden işletmelerde aranan şartlar belirlendi.”

İLAN ETMEMİŞ OLMASI GEREKECEK

“Buna göre, taşınmaz ticaretini, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar yapabilecek. İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için yetkilinin, en az lise mezunu, iflas etmemiş, konkordato ilan etmemiş olması gerekecek. Emlak danışmanlığı yapmak için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma şartı da getirildi. Yetki belgesi başvurusu, belge verilmesinde aranan şartların taşındığını gösteren belgelerle Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden yapılacak.”

 TİCARİ FAALİYETTE BULUNULAMAYACAK

“İşletmenin belirtilen şartları taşıyıp taşımadığı, başvuru tarihinden itibaren yedi gün içinde ticaret il müdürlüğü tarafından bir tutanakla yerinde tespit edilecek. Emlak ofislerinde olması gereken şartlar da belirlendi. İşletmelerde, bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az 30 metrekare olması, arşiv bölümünün bulunması ve teknik donatılara sahip olması şartı aranacak. İşletmede ayrıca taşınmaz ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette bulunulamayacak.”

KDV HARİÇ YÜZDE 4'ÜNDEN

“İşletmenin verdiği aracılık hizmeti sonucunda alıcı-satıcı ve kiracı-kiralayan ile işletme arasında sözleşme düzenlenecek. Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin KDV hariç yüzde 4'ünden fazla olamayacak. Kiralama işlemlerinde ise hizmet bedeli, kira bedelinin KDV hariç bir aylık tutarından fazla olamayacak” dedi.

Haber-Foto: Ahmet Gökdemir