Ekonomiye katkı sağlıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, "Eskiden 'kadının adı yok.' denilirdi. Maşallah artık hem kadınların adı hem kendileri var. Kadınların aktif olduğu ülkeler ancak kalkınmada, büyümede hızlı yol alabilirler." dedi.

MERHAMET VE KADIN TEMALI PROGRAM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Şu anda kadınların iş gücüne katılma oranı yüzde 33.9 seviyelerine gelmiş durumda. Hedefimiz 2023 yılında kadınların iş gücüne katılma oranını yüzde 41'ler seviyesinde gerçekleştirmek." dedi. Sarıeroğlu, Büro Memur-Sen tarafından bir otelde düzenlenen "Merhamet ve Kadın" temalı program ve fotoğraf yarışması ödül törenine katıldı. Törende konuşan Sarıeroğlu, Büro Memur-Sen Kadınlar Komisyonunun kurulmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ETKİN VE AKTİF KADINLAR

Kadın konusunda 16 yıldır devrim niteliğinde düzenlemeler yapıldığını vurgulayan Sarıeroğlu, kadın konusunu hiçbir zaman siyaset ile eş değer değerlendirmediklerini, siyaset ve ideolojiler üstü bir konu olarak ele aldıklarını anlattı. Politikaların üçüncül bakış açısıyla, istişareyle, ortak akılla oluşturulmasına önem verdiklerini belirten Sarıeroğlu, bu sayede hayatın her alanında daha etkin ve aktif kadınlar bulunduğunu kaydetti.

YÜZDE 33.9 SEVİYELERİNE GELDİ

Sarıeroğlu, "Eskiden 'kadının adı yok' denilirdi. Maşallah artık hem kadınların adı, hem kendileri var. Kadınların aktif olduğu ülkeler ancak kalkınmada, büyümede hızlı yol alabilirler." dedi. Kasım ayı istatistiklerinde işsizlik oranlarında düşüş olduğunu, en büyük düşüşün de kadın istihdamında görüldüğünü dile getiren Sarıeroğlu, 1 milyon 448 binlik istihdamın yarısının kadın istihdamında gerçekleştiğini söyledi.

DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ BULUNDU

Sarıeroğlu, "Şu anda kadınların iş gücüne katılma oranı yüzde 33.9 seviyelerine gelmiş durumda. Hedefimiz 2023 yılında kadınların iş gücüne katılma oranını yüzde 41'ler seviyesinde gerçekleştirmek." diye konuştu. Kadına yönelik şiddete "sıfır tolerans" ilkesiyle yaklaşıldığına işaret eden Sarıeroğu, bu konuda da çok önemli yasal düzenlemeler gerçekleştirildiğini bildirdi. Sarıeroğlu, kadına yönelik şiddetle mücadelede zihinsel dönüşüme ihtiyaç bulunduğuna işaret ederek, bu alanda faaliyet gösteren tüm sivil toplum örgütleriyle ulusal ve uluslararası arenadaki tüm kesimlerle bu çalışmaların gerçekleştirildiğini aktardı.

Kaynak: AA