Dünyanın En Büyük Uçağı AG600 Görücüye Çıktı

2009 yılında Çin hükümetinin projesi olarak geliştirilen dünyanın en büyük amfibik uçağı AG600, ülkenin sahil şehri Zhuhai'de ilk uçuşunu gerçekleştirdi...

4 mürettebatıyla yerel saatle sabah saat 10 sularında Jinwan Havalimanı'ndan kalkan AG600 yaklaşık 1 saat havada kaldıktan sonra geri döndü.Çinli devlet yetkililerinin yanı sıra 3 bin seyircinin izlediği uçuşun başarıyla gerçekleşmesinin ardından AG600 üretimine hız verilmesi bekleniyor.

2

Denize de iniş yapabilen dev uçak öncelikle personel ve ikmal transferinde, yangınla mücadelede, arama kurtarma çalışmalarında kullanılacak.

3

20 saniyede 12 ton suyu göl ya da denizden çekebilen uçak sayesinde su 4 bin metrekare alana püskürtülebiliyor.4 adet yerel üretim WJ-6 turboprop motor kullanılan uçak 53.5 metrik ton maksimum yükle havalanabiliyor ve Boeing 7373'den daha büyük.

4

AG600 bu özellikleriyle Japon yapımı ShinMaywa US-2 ve Rus üretimi Beriev Be-200 modellerini geride bırakarak dünyanın en büyük amfibik yani hem karada hem denizde işlevsel uçağı oldu.4 bin kilometrenin üzerinde uçuş menzili olan AG600 arama kurtarma çalışmalarında 50 kişiyi taşıyabilecek kapasitede.

5

AG600 baş mühendisi Huang Lingcai, uçağın geliştirilmesi esnasında pek çok teknolojik ve teknik sorunun üstesinden geldiklerini; bilhassa uçak gövdesinin aerodinamik ve hidrodinamiği, dalga direncinin sağlanmasında zorlandıklarını belirtti. Devlet kontrolündeki şirket tarafından geliştirilen uçakta 50 binden fazla bileşen kullanıldı ve bunların yüzde 98'lik bölümü yerli malzemeden yapıldı.

6

Şimdiden iç piyasadan 17 sipariş toplayan uçak Çin'in geçtiğimiz aylarda çıkardığı Y-20 stratejik lojistik uçağı ve C919 dar gövdeli jetle birlikte üçüncü yerel üretim oldu. 18,000 km sahil şeridi ve 6 bin 500'den fazla adaya sahip olan Çin'de denizcilik endüstrisi olağanüstü bir hızla gelişiyor ve amfibik uçak ihtiyacı artıyor. Yetkililer testlerin devam edeceğini ve sonrasında sertifikasyon sürecine geçileceğini açıkladı.