1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Serdar TOKA- Ressam
Serdar TOKA- Ressam

Serdar TOKA- Ressam

(sanat için, sanatın içinde) “Zeka ile elin birlikte çalışmadığı yerde, sanatçı yoktur.” Leonardo da Vinci Beden Üzerine (Tuala Üzerine Yağlıboya-110x90cm) Geçen...

A+A-

(sanat için, sanatın içinde)

“Zeka ile elin birlikte çalışmadığı yerde, sanatçı yoktur.”

Leonardo da Vinci

Beden Üzerine (Tuala Üzerine Yağlıboya-110x90cm)

Geçen yıllarda, sanat dünyasından o kadar çok kayıplarımız oldu ki; yaşayanları tanımak fırsatı dahi bulamadık. Ülkemizde ve dünyada değerler yaşarken, nedense pek değer verilmiyor ve çoğu sıkıntılar içerisinde yaşamlarını devam ediyor sessiz, sedasız…

Geçte olsa, yaşayan genç ressamlarımızdan bahsetmek istiyorum.

Yılın son iki haftası…

Kalan iznimi alarak, İstanbul’daki oğlumun yanına gitmiştim. Mesai saati olduğu için işteydi. Hava soğuk diye evden çıkmak istemiyordum. Aldığım gazetelere göz atıyor, televizyon seyrediyordum.

Ne yapıyorsun! diye eşim aradı. Evde oturduğumu söylediğimde;

“Garip adamsın. Çık dışarı, gez biraz, evde oturmaya mı gittin oraya. Çık dışarı biraz dolaş kendine gelirsin. Beyoğlu’nda sergiler vardır, onları gezersin.”

Gündem 17 Aralıkla çalkalanıyordu zaten.

Sen bırak beni de, o kadar ayakkabı alıyorsun. Atmadığın kutulara bir bak bakalım. Belki vardır bir şeyler.

“Dalga geçme benimle…”

 Biraz gönülsüz çıktım. Güneşli bir öğle sonu olmasına rağmen, ayaz ve serin hava üşütüyordu.

ALAATTIN KARAERAsmalımescit – Tünel’in bulunduğu Beyoğlu’na doğru ilerlemiştim ki, tam köşede Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisini gördüm. Ressam Serdar Toka ve Mehtap Pazarlıoğlu Bingöl’ün resim sergisi afişini gördüm. Hem gezmiş, hem de soğuktan kurtulmuş olurdum.

Giriş alt salonda, Serdar Toka’nın resimleri sergilenmişti. Biyografisine baktığımda, Kahramanmaraş doğumlu olduğunu görünce, daha da ilgimi çekti. Çünkü, 1982 yılında Yedek subay olarak askerlik yapmıştım bu şehirde. Güzel dostlukları ve hatıraları geride bıraktığım günler gözlerimin önüne geldi.

 1967 doğumlu Serdar Toka, Gazi Üniversitesi gazi eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümünü bitirmiş. Yüksek lisans v.b… Şu anda Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde yardımcı Doçent olarak çalıştığını öğreniyorum.

1990’lı yıllarda muhalif gazetelerde karikatürler çizen Serdar Toka, ikinci yağlıboya sergisini geziyorum. İsim vermediği sergi, 20 tuvalden oluşuyor. Resim çalışmalarında huzursuz bir estetik, zamanla ve insan ruhuyla ilgileniyor. Sergide yer alan eserler, yumuşak ve yalın bir resim dili ile hafızanın etkisi altında duyumsamayı zorlayıcı, tedirgin edici ifadelerle bütünleşmiş. 90’lı yılların insan var oluşunu sarsan politik süreçlerinden süre parçacıklarını da içeren resimler; modern insanın halden hale geçişleri üzerine yoğunlaşmış. Resimlerde kökleri bilincin derinliklerinde olan insanın karanlık ve anlaşılmaz yönlerine göndermeler yapılıyor.

Bu haber toplam 778 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.