1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Senin ışığında geleceğe yürüyoruz!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Senin ışığında geleceğe yürüyoruz!

A+A-

 

     Tv’de haberleri izlerken duygulanmamak elde değil!

     Türkiye Atletizm Federasyonu; İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından 30. Atatürk’ü Anma ve Barış koşusu kapsamında 74 koşucusu Atatürk’ün Selanik’teki evinin bahçesinden toprak alarak 737 km koşarak bayrağımıza sarılı o toprağı Anıtkabir’e getiriyorlar. Yolun ve koşucunun durumuna göre gece gündüz 5’er kilometre yol alıyor koşucularımız.

     19 Mayıs günü, Türk Milleti için önemli bir gündür. Umutların yeşerdiği, Türk ulusunun, özgürlüğe, bağımsızlığa ilk adım o gün atılmıştır. 19 Mayıs 1919,  Kurtuluş mücadelesinin başladığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir.

     Tarihe ve yazılanlara bir göz atalım.

      1.Dünya savaşı sonunda, ülkemizi birçok yeri savaşı kazanan devletler tarafından işgal edilmişti. Yoksulluk, imkansızlılar içindeki ulusumuz, savaş sonrası kötüleşen koşullar içinde çareler ararken büyük lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı.

      Samsun işgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. Stratejik bakımdan büyük öneme sahipti ve Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir bir kapıydı. İngilizler 9 Mart 1919 tarihinde Samsun’a askeri birlikler çıkarmışlardı. Buna tepki olarak Türk Makineli Tüfek birliğinden Hamdi adındaki bir teğmenin askerlerini alarak dağa çıkması dikkatleri bu bölgeye çekti ve İngiliz Yüksek Komiserliği’nin de Türk halkının silahlandığı konusundaki şikayetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi. İşte bu kumandan Mustafa Kemal Atatürk’tü. Atatürk uzun zamandan beri ülkenin içinde bulunduğu bu umutsuz duruma üzülüyor ve bir şeyler yapmak için Anadolu’ya geçmek istiyordu. Bu Atatürk için bulunmaz bir fırsattır.  İstanbul-Samsun yolculuğu öncesinde Atatürk’le Padişah Vahdettin arasında geçen konuşmayı Atatürk şöyle anlatır:

     “ - Paşa, Paşa!… Şimdiye kadar devlete çok hizmet ettin! Bunlardan hepsi artık bu kitaba girmiştir (bu bir tarih kitabıdır)! Bunları unutun, dedi, asıl şimdi yapacağın hepsinden daha önemli olabilir… Paşa, Paşa… Devleti kurtarabilirsin!...

     Bu sözlerden hayrete düştüm. Acaba Vahdettin benimle içtenlikle mi konuşuyor?... O Vahdettin ki…  bütün yaptıklarından pişman mı olmuştur? Aldatıldığını mı anlamıştı? Fakat, böyle bir yorum ile başka konulara girişmeyi ürkütücü saydım, kendine karşılık verdim:

     - Kişiliğe güveninize ve bana bunca yüz verişinize teşekkür ederim… Elimden gelen hizmeti esirgemeyeceğime lütfen güveniniz…”

      Atatürk bu konuşmada palanlarının sezilmiş olabileceği duygusuna kapılmış ama, O’nu bekleyen ve O’na güvenen bir “Türk Milleti” vardı.

     Atatürk ile beraber 16 Mayıs 1919 tarihinde başlayacak yolculuğa gemi kaptanı İsmail Hakkı Dursun dışında 18 kişi eşlik edecekti.

     Atatürk’ün Samsun’a çıkışında gördüğü manzara pek parlak değildir. Ama, O’nda ve O’nun gibi düşünenlerde hiçbir engel aşılamaz değildi. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir” diyerek Samsun’a çıkması bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur.

     Nereden nereye gelinmiştir. Yoksulluk, imkansızlıklar içindeki ulusumuzun, yine kararlı ve azimli milli mücadelesinin miras ettiği bu günler.

     Ülkemizin insanlarının birlik ve beraberlik içinde olması için, özellikle aydınlarımıza çok iş düşüyor.

     Atatürk Türk gençliğini seviyor ve güveniyordu. Geleceği, Türkiye’yi gençlere emanet etmişti.  İşte bugünde bu coşkulu gençlik birlik ve beraberlik için tüm yurtta el ele tutuşmuş, gelecek aydınlık ve güzel günlere umut veriyorlardı.

     Yıllar önce söylüyordu Atatürk: “Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığın ve geleceğin biricik temeli budur. Bu temel senin en değerli güven kaynağındır.”

     “Bütün ümidim gençliktedir. Her kafanın anlamaktan aciz olduğu yüksek bir varlıktır gençlik.” diyordu atamız!

     Yolunuzdayız Atam!

     Tüm yobazlığa, gericiliğe ve karanlığa karşı Türk Milleti olarak yediden yetmişe birlik ve beraberlik ve beraberlik içindeyiz. Bu günüde, bu beraberlik ruhunu coşku ile kutluyoruz.

     Rahat uyu!

Senin ışığında geleceğe yürüyoruz!

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1426 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.