1. HABERLER

  2. OTOMOBİL

  3. Sen yoksun ya can
Sen yoksun ya can

Sen yoksun ya can

Sayın Abdullah Ramazan’ın, “Bir hece, bir dilek” adındaki şiir kitabını okurken önce “Can’a” takıldım. Abdullah Ramazan’ın, “sen yoksun...

A+A-
Sayın Abdullah Ramazan’ın, “Bir hece, bir dilek” adındaki şiir kitabını okurken önce “Can’a” takıldım. Abdullah Ramazan’ın, “sen yoksun ya can” başlığı altındaki şiirinin dördüncü dörtlüğü aşağıda. Böyle yaşamaktan yoruldum artık, Kederim yürekte anılar yırtık, Hasretin acısı, üç öğün katık, Kattım da gülmedim sen yoksun ya can. Ben, sayın Ramazan’ın neler yaşadığını bilmiyorum. Kederi’nin yürekte, anısının yırtık olduğunu şiirlerini okuyunca öğrendim. Umarım Sayın Ramazan’ın “Can” acısı, acıların derini değildir. Hasrete gelince; hasret cayır cayır yakarken, hasretle yanan insanın bedenine; ya tesellî için, ya da hasreti daha da artırmak için buzdan bir el sürülebilir. Buzdan bir el daha da yakıcı olabilir. Belli ki, hasret Ramazan’ın üç öğününe katık olmuş. Eğer hasret üç öğününüze katık olmuşsa, orada derin bir acı yok, derin ve temiz, seçkin duygular vardır. Umulur ki, Sayın Ramazan yakıcı ve derin acılarla buluşmamıştır.

***

Allah’tan, Sayın Ramazan’ın hüzün yüklü şiiri uzun süre devam etmemiş. Denek Dağın eteklerinde ya da zirvesinde sevince dönüşmüş ve Ramazan bu kez de içini kâğıda şöyle dökmüş, şâir gönlünü aşağıdaki dörtlüğüyle tesellî etmiş...   Bir kız gördüm bugün denek dağında, Saçlarını yele vermiş de gider. Henüz güller açmış gençlik çağında, Demet demet güller dermiş de gider. Denek Dağında saçlarını yele verip, demet demet güller derip giden kızın, Ramazan’ı sevindirdiğine ben sevindim, sizde evet sizde sevinin. “Bir hece, bir dilek” isimli kitap da insanı etkileyen şiirler var. Bunlardan birini daha yazıyorum. Sevdânın dumanı başımda tüter, Hasretin gönlümde ölümden beter, Hele şöyle bir gel, kaçtığın yeter, Eğil de bir gamze ver, öylece git. “Sevdâ” denen nesne sevdânızı iyiye kullandığınız sürece güzel şeydir. Şiir, insanı boşaltır, kötü yola gitmekten alıkoyar. Şiiri böyle değerlendirmek, böyle anlamak, böyle bilmek gerekir. Değerli okurlarım! Ben ne kadar şiiri yorumlasam da şiirin anlamını, şiiri yazan bilir. Bir görüşe göre şiirin pek çok anlamı vardır. Sayın Ramazan’ın “hele şöyle bir gel, kaçtığın yeter” deyişinden anladığım o ki, kaçan güzele bir yerde rastlamış, “gel” demekten de kendini alamamış… Hâl bu ki, o güzel kaçmasaydı, yıllar sonra Ramazan, o güzele rast gelmeseydi, belki de Abdullah Ramazan bugün şâir değildi, şiir ve şiir kitabı da olmayacaktı.
Bu haber toplam 261 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.