1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Sektör bilançoları açıklandı
Sektör bilançoları açıklandı

Sektör bilançoları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın ortak çalışması neticesinde Sektör Bilançoları daha kapsamlı bir biçimde yeniden kamuoyuna sunuldu.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın ortak çalışması neticesinde Sektör Bilançoları daha kapsamlı bir biçimde yeniden kamuoyuna sunuldu. Sektör bilançoları ilk kez idari kayıtlara dayalı olarak 2009-2019 yılları için üretildi

BİR TEMSİL PAYINA SAHİP FİRMALAR

“En son 2016 yılında TCMB tarafından yapılan çalışmada anket yoluyla 8 bin 721 girişimin verileri derlenirken, idari kayıtlar üzerinden yapılan 2019 yılı çalışmasında ise bilanço esasına göre defter tutan 730 bin 221 girişimin kayıtları esas alınmıştır. Sektör Bilançoları Araştırması'nın mevcut kapsamı, Kurumumuzca yayımlanan yıllık sanayi ve hizmet istatistiklerinin ciro büyüklüğü ile kıyaslandığında yaklaşık olarak %86'lık bir temsil payına sahip firmalardan oluşmaktadır.”

225 BİN 790 İLE EN BAŞTA YER ALDI

“Dönem olarak 2009-2019 yıllarını kapsayan bu çalışmada, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından derlenen gelir tablosu ve bilanço kayıtları, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan istihdam verisi ve Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi kayıtlarından derlenen kredi bakiyeleri kullanmıştır. En fazla firma toptan ve perakende ticaret; motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı sektöründe yer aldı Firma sayısının sektörlere göre dağılımında, toptan ve perakende ticaret; motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı sektörü 225 bin 790 ile en başta yer aldı.”

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 2168 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.