1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. ŞEHVETLE BAKMA YASAĞI
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

ŞEHVETLE BAKMA YASAĞI

A+A-

Meşru bir gerek ve ihtiyaç olmadığı halde yabancı bir kadına, güzel bir gence şehvetle bakmanın haram olduğu

Yüce dinimiz insan neslinin korunması için gerekli tedbirleri ortaya koymuştur. Ayet-i kerimede “Zina etmeyin” demiyor; “zinaya yaklaşmayın” buyuruyor. (İsra:32) yani kötülüğü ta baştan engelliyor. Atalarımız “Yangın kıvılcımdan, zina gözden başlar” demişlerdir. Binaen aleyh ayetler bir taraftan kadınların örtünmelerini emrederken, diğer taraftan da namahreme yani kendisine nikah düşen kadınlara bakmalarını yasaklıyor:

  1. "Mü'min erkeklere söyle; gözlerini haramdan sakınsınlar!  (Nûr / 30)
  2. Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar.”

3. "Kulak, göz ve gönül, bunların hepsi yaptıklarından sorumludur." (İsrâ / 36

4. "Allah, gözlerin hâin bakışını ve kalplerin gizlediğini bilir." (Mü'min / 19)

5. "Rabbin her an gözetlemektedir." (Fecr / 14)

Bu beş âyet, müslümanların tam anlamıyla denetim altında sorumlu bir hayat yaşadıklarını ve bu sorumluluğun göze ait tarafını ortaya koymaktadır. Konuyla ilgili yasak,"Mü'min erkeklere söyle; gözlerini haramdan sakınsınlar” Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar”  diye belirlenmekte; sorumluluk çerçevesi ise, "Kulak, göz ve gönül, bunların hepsi yaptıklarından sorumludur" âyetiyle açık bir şekilde çizilmektedir.

Gözlerin sinsi ve mânalı bakışlarını, kullar farketmeseler bile Allah Teâlâ'nın bildiği, hatta O'nun, kalplerin derinliklerinde gizlenen kötü niyetlerden de haberdar olduğu bildirilmektedir. Bu, hiç kimsenin hiçbir şekilde ilâhî denetimin dışında kalma şansının ve imkânının bulunmadığını kesin olarak ortaya koymaktadır. Bunun böyle olduğunu ise, "Rabbin her an (herşeyi) gözetlemektedir" âyeti bildirmektedir.

Bu âyet-i kerîmeler insana, gizli-açık ayırımı yapılmaksızın en küçük teferruâtına kadar bütün hareketlerinin daima göz önünde ve kayıt altında olduğu gerçeğini en küçük bir tereddüde yer bırakmayacak kesinlikte anlatmaktadır. Sorumluluk bu çerçevede kavrandıktan sonra göze ait harama bakma yasağını anlamak insan için mesele olmaktan çıkar.

Bazı kimseler: “Ben kötü niyetle bakmıyorum, Allah’ın kudretini takdir etmek için ve ibret almak için bakıyorum” demeleri şeytanın avukatlığını yapmaktan başka bir şey değildir. Allah’ın kudretini anlamak istiyorsan kendi vücudunun yaratılışındaki harika sanat yetmiyor mu? İbret alacaksan arıya baksana küçücük bir hayvan bünyesinde hem balı, hem de zehiri barındırıyor. Akıllı insanların yapamadığı balı yapıyor…

Anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az. Kalın sağlıcakla

Bu yazı toplam 1131 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.