1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Şehirlerarası yolculukta HES kodu şartı
Şehirlerarası yolculukta HES kodu şartı

Şehirlerarası yolculukta HES kodu şartı

Kırıkkale Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu Meclisi, Koronavirüs ile mücadele kapsamında yeni tedbir ve önlemler aldı.

A+A-

Kırıkkale Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu Meclisi, Koronavirüs ile mücadele kapsamında yeni tedbir ve önlemler aldı. Vali Yunus Sezer başkanlığında toplanan meclis, virüs bulaşma sayısını hafifletmek ve durdurmak için çalışma sergiliyor.

OTOBÜS, MİNİBÜS, MİDİBÜS İÇİN GEÇERLİ

Kurul tarafından alınan kararda şu ifadeler yer aldı, “Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar (otobüs, midibüs, minibüs vb.) tarafından her türlü biletleme işlemi (internet-telefon üzerinden veya yüz yüze) esnasında müşterilerden HES kodu talep edilecek ve HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacaktır. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınma esnasında da yolcuların HES kodu kontrol edilecek, araca binmesinde herhangi bir sakınca olmadığı anlaşılan yolcular araçlara binebileceklerdir.”

SAĞLIK KURULUŞLARINA YAPILACAK

“Gerek bilet satışı gerekse araca alınma esnasındaki HES kodu kontrolünde; Covid-19 tanılı ya da temaslısı olduğu tespit edilen kişiler için gerekli bildirim ilgili firma yetkililerince kolluk birimlerine ve sağlık kuruluşlarına yapılacaktır. Başta trafik birimleri olmak üzere kolluk birimlerimizce HES kodu olmaksızın bilet satışı yapılmaması ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınmaması hususları etkin şekilde denetlenecektir. Yapılan denetimler sonucunda HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalara Valiler/Kaymakamlar tarafından gerekli idari para cezası uygulanacak olup HES kodu olmaksızın yolcu kabul eden araçlar ise 10 gün süre ile seferden men edilecektir.”

KURALLARA UYMAYANLARA CEZAİ İŞLEM

“Denetimler sonucunda Covid-19 tanılı veya temaslısı olduğu halde HES kodu olmadan

şehirlerarası toplu taşıma araçlarıyla seyahat ettiği tespit edilen kişiler 11.09.2020 tarih ve 14810 sayılı İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün Genelgesi çerçevesinde Valiliklerce belirlenen yurt veya pansiyonlarda zorunlu izolasyona tabi tutulacaktır. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç̧ teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz şekilde yerine getirilmesine oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 379 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.