1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Seferde oruç tutmak
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Seferde oruç tutmak

A+A-

Peygamberimiz Aleyhisselamın Mekke fethine giderken Orucunu Açışı ve Mücahidlere Oruçlarını Açmalarını Emredişi

Peygamberimiz Aleyhisselam, Mekke’nin fetih günü Arc'a geldiği zaman, çok susamıştı. Susuzluğunu gidermek için, başına su döktü. Yüzünü yıkadı. Müslümanlar, yaya ve binitli olarak, Peygamberimiz Aleyhisselamla birlikte Kurâu'l-Gamîm'e vardılar. "Yâ Rasûlallah! Oruçluluk halka çok ağır gelmeye başladı. Halk, senin ne yapacağına bakıyorlar!" dediler. Peygamberimiz Aleyhisselam; Usfan ile Emeç arasındaki Kudeyd mevkiine gelince, ikindi namazından sonra, hayvan üzerinde iken bir bardak su getirtti. Bardağı herkesin göreceği şekilde kaldırıp onu içti, orucunu açtı. Müslümanların da oruçlarını açmalarını emretti.

Müslümanlardan bazısının orucunu açtığı, bazısının ise oruçlarını açmayıp tutmaya devam ettikleri haber verilince, Peygamberimiz Aleyhisselam: Onlar âsilerdir! (Emre karşı gelenlerdir)! Siz, sabahleyin düşmanlarınızla karşılaşacaksınız! Orucu açmak sizin için zindeliktir!" buyurdu. Düşmanla karşılaşacakları haber verilince, hepsi Merru'z-zahran'da oruçlarını açtılar. (Buhârî. Sahîh. Meğâzi/47  c. 5. s. 90; Ahmed b. Hanbel. Müsned. c. 3. s. 29)

Abdullah b. Abbas (r.a.)den de şöyle bir rivayet gelmektedir: Resûlullah (Sallallahü aleyhi ve sellem) (ramazanda) seferde olduğunda bazen oruç tuttu, bazen de tutmadı. Sahabelerden de bir kısmı oruç tuttular, bir kısmı da tutmadılar.

Sonuç. 90 km. den fazla bir yola gidecek olan kimse geceden oruca niyet etmeyebilir. Gece niyet eder de gündüz yola çıkarsa, o günün orucunu tutması daha uygundur. Ama şayet yola çıktıktan sonra bozarsa gene de keffaret gerekmez, bir gün kaza gerekir.

 

Bu yazı toplam 500 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.