1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. SEÇİMLER VE SAYIM DÖKÜM TUTANAKLARI
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

SEÇİMLER VE SAYIM DÖKÜM TUTANAKLARI

A+A-

            Seçimler demokrasimizin olmazsa olmazlarındandır. Cumhuriyetimiz kurulduğundan beri genel seçimler, yerel seçimler, bir zamanlar senato seçimleri, ara dönem seçimleri yapılageldi. Ancak tam rayına oturtamadık. Kimi dönemlerde dört yılda bir, kimi dönem beş yılda bir seçimler yapıldı. Çok seçim yapmak demokrasinin iyi uygulandığı anlamına gelmez. Hele seçimlerin silahların gölgesinde yapılmış olması hiç gelmez. Kafa karıştırmaktan, suyu bulandırmaktan başka bir işe yaramıyor.

Bu karışıklıklar da siyasi partilerin işine yarıyor. Atmış ihtilâlı yapıldı. Partiler kapatıldı. Yeni partiler kuruldu. Kuruldu ama Demokrat Parti mirası kavgaları insanlarımızı şaşırttı. Su kaynağını buluncaya kadar üç dönem geçti. Adalet Partisi, Demokrat Partinin yerini aldı. Oldu oluyor derken yetmiş ihtilâlı yapıldı. Olağanüstü dönemler yaşandı. Teknokratlar hükümeti dendi ama beklenen hizmet ülkeye gelmedi. Devamında seksen ihtilâlı yaşandı. Ülke sorunlarına çözüm beklentileri olanlar sağından solundan bir milyon iki yüz bin kişi içeriye alındı. Altı yüz bini işkencelerden, yargılamalardan geçirildi. Siyasi partiler kapatıldı. Yeni partiler kuruldu. Burada şunu söyleyelim. Ülke gençleri, ülke sorunlarına ilgi duyuyorlardı.

Partiler silahların gölgesinde kuruldu. Toplum yolunu bulamadı. Hatta kurulan Anavatan Partisi, parti listelerini bile dolduramadı. Ama seçimleri de kazandı. Beklenmedik olay oldu. Genelde partiler Ankara’da kuruldu. Ankara illeri ve ilçeleri oluşturdu. Üçkâğıtçılık doğruların yerini aldı. En kötüsü de son yerel seçimlerde yaşandı. Hiç kimse de yaptığının cezasını çekmedi. Ak Parti günlerce sayımlar sürdürdü. Olmadı bu dendi. Seçimler yenilendi. Öyle hukuksuzluk yapıldı ki İl Genel Meclisi seçimleri yaptırılmadı. Belediye başkanlıları ve belediye meclis üyeleri seçimleri yapıldı.

 Akla şu geliyor. Kim hangi partiye oyunu verirse versin, sayım sonuçlarını istedikleri şekilde açıklıyorlar. İyi de keyfi yaptırılan bu seçimlerde, harcanan paralar nereden harcandı. Hesabını soran, sorabilen oldu mu? Vatandaşın tercihleri göz ardı ediliyor. Vatandaş ortalama üç seçim, tercihi bir yönde kullanıyor. Tam iktidarın değiştirileceği seçim dönemi gelince, ortaya bir ihtilal sokuluyor. Seçimler beklenen sonuca bir türlü ulaşamıyor.

Demokrat parti üçüncü döneminde erken seçim yapmak zorunda kaldı. Baktılar olmayacak. İhtilal oldu. Yerine şu mu bu mu derken Adalet Partisi üçüncü seçim döneminde iktidar el değiştirecek. Seksen ihtilâlı canların kurtarmaya neden oldu. Anavatan Partisi kuruldu. Üçüncü döneminde parti kan kaybediyor. Halk mutlu değil.

Bu sefer HP, SODEP, SHP, DSP ve de tekrar CHP devreye sokuldu.  Halk seçimlerde beklediği sonucu alamadı. Adeta sol kadrolar sağın yeniden kazanmasına çanak tuttular. Biz ne yaptık demediler. Kendilerini sorgulamadılar. Üstelik halkı suçladılar. Aslında halk doğruları arıyor. Bulamadıklarını sanmayın. Bulmaması için elinizden gelenleri siz yapıyorsunuz. İşsizliğin, yoksulluğun, yolsuzlukların, adam kayırmacılığın, çaresizliğin olduğu yerde vatandaşın doğruyu bulamaması mümkün değil.

            Söylemek istediğim şudur. Seçim yasalarımız tarafsız gözle yeniden ele alınmalıdır. Çok siyasi partini kurulmuş olması demokrasimizi olduğunun göstergesi değildir. Çok seçim yapmak demokrasimizin iyi olduğunun göstermez. Sayım döküm cetvellerinde sürdürülen hileler demokrasi değildir. Bölgelerde blok kazanmalar demokrasi değildir. Eğer o bölgede silahlar devredeyse, seçim sonuçları demokrasi değildir.

Şu bir gerçek. Küçük yerleşim birimlerinde sandıktan çıkan oy durumuna göre,  kimim hangi siyası partiye oy verdiğini biliyorlar mı? Elbette biliyorlar. Öyle ise bu önlenmelidir. Sandık kurullarında, seçmenler oylarını kullanmalıdır. Seçmen listelerine göre oy kullanan sayı, sandıktan çıkan zarf sayısı tespit edilmeli Sayımlarını ilçe merkezlerinde yaptırılmalıdır. Zira kimin hangi partiye oy verdiğini bilmeleri mümkün olmaz. Bir kanun maddesi bu sorunu çözer. Beş yılda bir seçim doğrudur. Ancak yerel seçimler de genel seçimlerde birlikte yapılmalıdır. Toplum ikide bir seçimlerle uğraşmamalıdır. Seçilmek isteyenler için de bu doğrudur. Propaganda araçlarına da bir çeki düzen verilmelidir. Parlamenter sistem tarihin sayfaları arasına gömüldü. Başkanlık sistemi demokrasinin iyi işlemesi için..

Bu yazı toplam 1446 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.