1. YAZARLAR

  2. DEMİR DOĞAN KANDEMİR

  3. SAYIN BELEDİYE BAŞKANI!
DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

SAYIN BELEDİYE BAŞKANI!

A+A-

18.2.1976 târihinde Kırıkkale’de Yenimahalle Tuna Cad desinde kira ile oturuyordum.

 

Yukarıda yazdığım târihte Tuna Caddesi’nin her yeri çamur, Belediye Başkanı rahmetli Ağabey Pehlivanlı idi.

 

Biz âcizâne 18.2.1976’da Tuna Caddesindeki çamuru, aşağıdaki şiirimizle Ağabey Pehlivanlı’ ya ulaştırmıştım. Lâkin Tuna Caddesi yine çamur, yine ışıksız kalmıştı.

 

Dikilmiş direği, çekilmiş haddesi,

Bin beş yüz seksenin kaçıncı maddesi,

Vallâhi Ağabey istersen gel de gör.

Çamurlu, ışıksız Tuna Caddesi…

18.2.1976 Kırıkkale

***

Sayın Belediye Başkanı! 3.1.2018 târihinde saat 18.25’de ardiyelerin oradaki alt geçit’e girdim, zor da olsa gördüm ki, tavanda 4 adet lamba yeri var amma;

 

Tavandaki 4 adet lamba yerinden hiç birinde ışık yok, ora da lamba var mı, yok mu, karanlıkta görmek imkânı yok?

***

Âhili caddesinde yapılan inşaat sebebiyle yol barikatla kapalı. Karşıyaka’ya çalışan minibüslere ulaşmak için alt geçit’ten geçmek zorunda kaldım.

 

Hâl böyle olunca aklıma 1976 yılındaki Tuna Caddesi’nin durumu geldi. 1976 târihinde oturduğum evden çarşıya, çarşıdan evime gidip geldiğim Tuna Caddesindeki durumu hatırladım. Amma 1976’tıdaki durum nerde, şu andaki durum nerde?

Sayın Belediye Başkanı! Sizi doğrudan muhatap almamın sebebini yukarıda yazdım. Daha önce Kırıkkale’mizin temizliği konusundaki yazılarımın dikkate alınmadığını da gördüm.

 

Belediye’nin Temizlik İşleri Müdürünü şikâyet etmiyor, sizin konudan haberinizin olmasını istiyor ve ben yazıları mı Kırıkkale’nin hayrına yazdığıma inanıyorum.

***

Temizlik İşçilerinin sayısını bilmiyorum. Amma öyle inanıyorum ki, iki yüz bin nüfusu bulan Kırıkkale’yi, Kırıkkalelilerin kirletmeleri yanlıştır. Bu kadar insanın kirlettiği yerleri temizletmek kolay değildir.

***

Belediye’nin Temizlik İşleri Müdürünün her yeri, her şeyi görmesinin imkânı olmadığına inanıyor ve yalnız o kirli yerleri hatırlattığıma inanıyorum.

***

Alt geçit’te 4 adet lamba yeri var, lamba yeri var amma bunların hiç birinde yâni alt geçit’te ışık yok. Kırıkkale de tinerci ve sâir kimseler de var. Bu durumda buyurun karanlık, ışıksız alt geçit’ten geçmeye…

***

Alt geçit’in duvarlarınki mermerler söküldü amma duvarı Kırıkkaleliler dürüst kullanmadılar. Duvardaki mermeri kırdılar ve söküp attılar. Lambaları, kırdılar, parçaladılar.

 

Alt geçit’in merdiven dediğimiz basamakları da iyi değil, keşke onlar da yaptırılsaydı. Sonuç olarak ricâm şudur. Lambaların bir an önce yerine takılması ve gecenin ileri saatlerinde insanlarımızın alt geçit’ten sağını, solunu görerek geçmesi…

2373-2374

 

Bu yazı toplam 1170 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.