1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. SAYGIYLA ANIYORUZ…
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

SAYGIYLA ANIYORUZ…

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer-079.jpg

Bugün; 10 Kasım 2021.

Eğitime verdiği önem, kadına verdiği değer, hayvanlara karşı sevgisi ile herkese örnek olması gereken, Cumhuriyetin kurucusu, devlet adamı Ulu Önder M. Kemal Atatürk’ü ölümünün 83. yılında her yıl olduğu gibi bugünde tüm ulus olarak anıyoruz.

     57 yıllık ömrünün çoğunu cephelerde geçiren; onurlu bir millet olmamızı sağlayacak ilk adımları atan, dünyadaki bütün ezilmiş, sömürge altında olan ülkelere örnek olan, halkına güvenen ve halkın güven ve desteğini alarak bağımsızlığımızı ve çağdaş bir ülke olmamızı sağlayan büyük insan,  sadece Türk halkını değil farklı milletlerin de sık sık örnek aldığı ve sevdiği bir liderdi.

   ‘Özgürlük ve bağımsızlık, benim karakterimdir. Bir millette şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın olabilmesi, o milletin özgür olmasına bağlıdır. Ben bu vasıflara çok ehemmiyet veririm ve bunların bende olduğuna ancak milletimde de varsa inanırım.’ diyen Atatürk milli egemenliği kayıtsız şartsız milletin eline vermiştir.

     ‘En büyük eserim’ dediği Cumhuriyeti 84 yıl önce kurduğunda, O ve arkadaşları ulusumuzu demokrasi, laiklik, hukuk devleti olma, temel hak ve özgürlükler gibi kavramlarla tanıştırdılar. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte ekonomik, siyasal, kültürel ve toplumsal alanda gerçekleştirilen atılımlar, Türkiye’nin çağdaş dünya ile bütünleşme sürecine hız kazandırmıştır.

     Ulu önderi asıl ölümsüz kılan kısacık yaşamına sığdırdığı sayısız başarılar değil, günümüzde de geçerliliğini koruyan, akılcılık ve bilimselliğe dayalı evrensel düşünce yöntemidir. Yüce Atamızın gerçekleştirdiği devrimler ‘çağdaş yurttaş, çağdaş toplum, çağdaş devlet’ amacına ulaşılması sürecinde de belirleyici rol oynamıştır.      

      Bizler Türk Milleti olarak yüzyıllardır Anadolu topraklarında yaşamaktayız. Vatanımız olan bu topraklara ayak bastığımız günden bu yana bu topraklar için savaştık. Hemen ardından, bugün adına medeni denilen Avrupalıların üzerimize saldığı barbarlara karşı, bugün de olduğu gibi sayısız şehitler vererek kutsal vatan mücadelemizi sürdürdük. Bu topraklarda yaşamanın bedelini Türk Milleti olarak çoktan ödedik.

     Ancak ne var ki; ulu önder Atatürk’ün en büyük eseri olan Cumhuriyetin bayrağı altında toplanan Türk ulusunun bütünlüğüne zarar verme çabaları, dün olduğu gibi bugün de sürmektedir. Bu çabalar, Türk ulusunu bilim ve aklın yol göstericiliğinden uzaklaştırarak karanlık devirlere çekmekten başka bir amaca hizmet etmemektedir.

     Atamızı ölümsüzlüğe uğurladığımız günün yıldönümünde ülkemizin hemen her köşesinden yükselen ortak sesten de anlaşılmaktadır ki; O’nun Yüce Türk Milletine mirası olan Cumhuriyet, kadını-erkeği, genci-yaşlısı, bu bayrak altında yaşayan ve kendini Türk hisseden tüm yurttaşların güvencesi ile ve tüm değerleriyle beraber korunarak, geleceğe taşınacaktır.

     Bütün dünya bilmelidir ki: Ayyıldızlı bayrağın altında yaşayan ulusun devletinin adı ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ dir. Bunu bölecek, parçalayacak veya adını değiştirebilecek güç, YOKTUR.

     Kurtuluş Savaşıyla, ülkesini parçalamaya kalkışanlara karşı dünyada eşi görülmemiş ve görülmeyecek bir özgürlük ve bağımsızlık arzusuyla, imanla, vatan ve millet mücadelesi veren Yüce    Türk Ulusunun; bugün de aynı kararlı duruşunu sergileyeceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır.

     Yüce Atatürk; başarıları, eserleri ve geleceğe dönük yüksek öngörüleriyle ebedi bir ulusun yazgısını değiştirmiş, insanlığın yetiştirdiği büyük kişilikler arasındaki unutulmaz yerini çoktan almıştır. Dünyada kendisine bu denli saygı duyulan ve adından bu denli övgüyle söz edilen çok az önder vardır.

     Bizler de şanlı ecdadımızın birer evladı ve Cumhuriyetin yılmaz bekçileri olarak tarihe ve tüm uygarlığa mal olmuş Yüce Ata’mızla övünüyor ve O’nun eserlerini gelecek kuşaklara aktarmayı görev biliyoruz.

     Yüce ATAM!

     Türk Ulusu, seni unutmamıştır ve unutmayacaktır. Milletçe, ilke ve devrimlerine, düşünce sistemine ve Cumhuriyetimize her koşulda sahip çıkacak, ülkülerini gerçekleştirmek ve gösterdiğin hedeflere ulaşmak için el birliğiyle çalışacağız…

“SAYGIYLA ANIYORUZ”

                                                                                                                     

Bu yazı toplam 484 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.