1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Savunmanın merkezi
Savunmanın merkezi

Savunmanın merkezi

Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Kırıkkale’ye geldi. Metin, Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıdığını belirtti.

A+A-

İHRACAT TEŞVİKLERİ BİLGİLENDİRMESİ

Kırıkkale’nin ekonomik yatırım, ithalat ve ihracat alanında çalışmalarını görüşmek üzere Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Kırıkkale’ye geldi. İlk olarak Kırıkkale Valiliği'ni ziyaret eden Metin, Kırıkkale Belediye Başkanlığı, Kırıkkale Üniversitesi'ni ziyaret etti. Ziyaret ve incelemelerin ardından Metin ve beraberindeki heyet, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “İhracat Teşviklerini Bilgilendirme” toplantısına katıldı.

ÖNEMLİ DESTEKLER SAĞLANIYOR

Toplantıya; Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Vali Dr. Mehmet İlker Haktankaçmaz, Milletvekilleri Ramazan Can, Mehmet Demir, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, AK Parti İl Başkanı Nuh Dağdelen, TSO Başkanı Ahmet Varlı, Ekonomi Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Kılıçkaya, ekonomi bakanlığı daire başkanı Sait Cordan, kamu kurum il müdürleri ve çok sayıda iş adamları katıldı.

HEDEFLERİ BÜYÜK ÜLKEYİZ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de sürdürdüğü “Zeytin Dalı” harekatından bahsederek konuşmasına başlayan Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, AK Parti’nin iktidara gelmesiyle birlikte Türkiye’nin ekonomik ve çeşitli alanlarda büyüme kaydettiğini belirtti. Metin, “Biz iktidara gelmeden hemen önceki yıl bir kriz yaşanmıştı. Esnaflar zor durumda, yatırımcı ve ithalat yapacaklar büyük sorunlar yaşıyordu. İşte bizler hedefler büyük ülkemizin önündeki bütün engelleri kaldırarak, bu sorunlara neşter vurduk” dedi.

FUARLARI DESTEKLİYORUZ

Hükümet olarak yatırımcı ve iş adamlarının önündeki engelleri kaldırdıklarına değinen Metin, “30 milyar dolarlık olan ihracatımızı, 197 milyar dolar seviyelerine çıkarttık. Ülkemizin daha da gelişmesi ve büyümesi için yeni ihracatçıların ortaya çıkması gerekir. Bu kapsamda da fuarların önemi çok büyüktür. Çünkü fuarlar, pazarcı ve pazarın, müşterinin buluştuğu, o ürüne dikkatlerin çekildiği bir yerlerdir. Bakanlık olarak bu konuda iş adamlarımızın fuarlara katılmaları için gerekli desteği sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

İHRACATÇI SAYILARINI ARTIRMALIYIZ

Kırıkkale’nin neye ihtiyacı var, ekonomik ve çeşitli yatırım alanlarında hangi bölümde çalışmalar yapılıyor bunların değerlendirileceğini söyleyen Metin, “Belirlediğimiz rakamlara göre Kırıkkale’de 20-30 adet ihracatçı var. Üretici ve üretim sayılarını artırmamız gerekir. Bu sayılar arttıkça ithalat ve ihracat rakamları da artış gösterecektir. Yeni ihracatçılarımızın ortaya çıkması için onlara belirli bir miktarda hibe destekleri de sağlıyoruz” ifadesinde bulundu.

EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR ÜLKEYİZ

Türkiye’den dışarıdaki ülkelere ihracat yapmak için kapı kapı dolaşmanın vakti olduğuna değinen Metin, “Bizler iş adamlarımızın, yetkililerimizin bu konuda onlara her türlü maddi manevi desteği sağlıyoruz. Bakanlık olarak sağlamış olduğumuz bu destekler karşısında isteklerimiz yatırımların, ihracatın artmasıdır. Dışarıdaki ülkelere gidilerek, ekonomimizin ne kadar güçlü olduğunu göstermemiz, yatırımcıların nasıl teşvik edildiğini göstermemiz gerekir” diye konuştu.

MPT-76 YERLİ VE MİLLİ SİLAHIMIZDIR

Ekonomi bakanlığı olarak Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni önemsediklerine vurgu yapan Metin, “Kırıkkale, MKEK ve Silah OSB ile savunma sanayinin merkezidir. Afrin’de sürdürülen operasyonlarda kullanılan Milli Piyade Tüfeği (MPT-76)’da, Kırıkkale’de üretilen yerli ve mili silahımızdır. İşte bizler daha düne kadar kendi silahını, mühimmatını üretemeyen ülke iken ekonomi güçlülüğümüzün nerelere kadar geldiğini görebiliyoruz” dedi.

KIRIKKALE’NİN İHRACAT RAKAMI 19 MİLYAR DOLAR

Kırıkkale’den yurtdışına çok sayıda un ihracatının yapıldığını vurgulayan Metin, “Kırıkkale’nin ihracat rakamı belirlenen verilere göre 19 Milyar dolardır. Sadece un alanında değil, ekonomiye katkı sağlayacak her alanda çalışmaların yapılması ve bu rakamların daha da artması gerekir” dedi. Daha sona Vali Haktankaçmaz, Belediye Başkanı Saygılı, İl Başkanı Dağdelen ve TSO Başkanı Ahmet Varlı’da toplantıda konuşma yaptı.

Haber-Foto: Ahmet Gökdemir

 

Bu haber toplam 1516 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.