1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Savunma sanayi Kırıkkale ile güçlenecek
Savunma sanayi Kırıkkale ile güçlenecek

Savunma sanayi Kırıkkale ile güçlenecek

veren Kırıkkale TSO Başkanı Ahmet Varlı, Silah İhtisas OSB’nin Türkiye’nin savunma sanayi altyapısına ciddi artılar kazandıracağını, 3 yıl içerisinde OSB’deki bütün parselleri tahsis etmiş olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

A+A-

Türkiye genelinde sanayicilerin ihtiyaçlarını ve sorunlarını gündeme taşıyıp sektörel yeniliklerden haberdar eden Sanayi Gazetesi’ne bir röportaj veren Kırıkkale TSO Başkanı Ahmet Varlı, Silah İhtisas OSB’nin Türkiye’nin savunma sanayi altyapısına ciddi artılar kazandıracağını, 3 yıl içerisinde OSB’deki bütün parselleri tahsis etmiş olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

KENTİN SAVUNMA SANAYİ POTANSİYELİ

40’ı aşkın vilayetin geçiş noktasında bulunan Kırıkkale, savunma sanayiye silah OSB’yle katma değer aşılayacak. Sanayi TV’ye açıklamalarda bulunan Kırıkkale TSO Başkanı ve Kırıkkale Silah Sanayi İhtisas OSB Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Varlı, OSB’nin yatırımcısına vadettiği artılar ve kentin savunma sanayi potansiyeli üzerine durdu. Sektörde millileştirme oranını yüzde 100’e ulaştırmayı hedeflediklerini söyleyen Varlı, MKEK ve Savunma Sanayii Başkanlığı önderliğinde üretim serüvenine başlayan 57 parselli Silah Sanayi İhtisas OSB’nin, yatırımcının arsa taleplerini karşılayabilecek altyapıya sahip olduğunu ifade etti. 4’üncü teşvik bölgesinde her alan Kırıkkale’nin yatırımcıya nakliye başta olmak üzere birçok avantaj sunduğunu da söyleyen Varlı, sanayinin kanayan yarası nitelikli ara eleman sorunu için ise Ahiler Kalkınma Ajansı ile dirsek temasında olduklarını ifade etti. Yakın zamanda hedefe yönelik bir merkezin kurulacağını söyleyen Varlı, “Metal sektörüne imalat yapan tüm sektörlerimize ara eleman yetiştireceğiz” açıklamalarında bulundu.

MKEK VE SSB ÖNDERLİĞİNDE

Kırıkkale’nin savunma sektöründeki önemini anlatabilir misiniz?

Kırıkkale savunma sanayisi ile oluşmuş bir cumhuriyet şehri. Türkiye’nin ilk savunma sanayi hamlesi, MKEK ile beraber bu kentte oluştu. 1929’dan itibaren günümüze kadar gelen bu kurum, Türkiye’nin savunma sanayi ihtiyaçlarını ve açığını kapatmak adına çok ciddi yatırımlar yapıp istihdam sağlayan bir devlet kurumu. Kırıkkale bu vesileyle kasabadan ilçeye, oradan ile dönüştü. Bu anlamda bizim savunma sanayi kültürümüz var. 7’den 70’e herkesin MKEK ile hatıraları var. Ayrıca bu kurum, birçok insanımızı da istihdam ediyor. Türkiye, zor bir coğrafyada.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ DOLULUK ORANI

OSB’nin doluluk oranı nedir, ek alanlar gündeme gelebilecek mi?

Yatırımcı OSB’nizi neden tercih etmeli? Şehrimizin dışından gelecek yatırımcılarımız için en büyük avantajımız, coğrafi olarak ülkenin merkezinde sayılmamızdır. Türkiye’nin en büyük savunma sanayi ve imalat merkezi Kırıkkale’dir, bunu tedarik anlamında söylüyorum. Yatırımcının sebebi çok. OSB’miz 500 dönüm üzerine kurulu. 57 parselden oluşuyor. 11 arsa tahsisi yapıldı ve 5 firmamız da üretime başladı. Üretime geçen firmalarımızdan ihracat yapan firmalarımız da var. Burada ana paydaş SSB ve MKEK olduğu için iş yapacak yatırımcılarımızın işlerinin ağırlığını da oluşturmaktalar. Karayolu ulaşım ağımız çok gelişmiştir, 43 vilayetin geçiş noktasındayız biz. Devlet Demir Yolları-hızlı tren şehrimizin içinden geçiyor. Silah OSB, yatırım yapılabilecek arazi koşullarını sağlıyor ve şehir merkezine yakın. Arsa fiyatlarımız çok uygun. Her türlü firma için uygun arsa var. Teşvik anlamında ise 4.bölgeyiz. Silah OSB’ye yatırım yapacak olanlar ise 5’inci bölgede. Tedarik firmalarının alıcıları çok yakınlarında, bu büyük bir avantajdır. Silah OSB’ye iş yapan firmalar MKEK’ten ihale alan firmalar. 5 firma faal, yüzde 50’den fazlası ise MKEK’e yapılan işlerden oluşuyor. Silah OSB’nin arazisi MKEK’in arazisiyle bitişik. Nakliye anlamında çok büyük avantaj kazandırıyor bu durum.

Haber: Ahmet Tezel

Bu haber toplam 467 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.