1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. SATANI ÇOK. ALANI ÇOK. KULLANANI YOK
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

SATANI ÇOK. ALANI ÇOK. KULLANANI YOK

A+A-

            Bu soru biraz kafa karıştırıcı. Ancak üzerinde düşünmemiz gerekli. Önce siyasi partilerimize bakalım.  Şimdilerde ülkemizde kaç tane kurulmuş parti var? Yasalara göre kurulmuş doksan iki kadar var. Zaten demokrasi ve cumhuriyet diyorsak, cumhuriyetle yönetilmek istiyorsak, siyasi partiler olmayınca cumhuriyet olmaz. Demokrasi olmaz. Sistemde İktidar partisi de olacak. Muhalefet partileri de olacak.  İtirazım yok.

Ancak partilerimizin temel ilkelerine bakalım. Temel vurgularına bakalım. BİRLİK OLALIM. BERABER OLALIM. Eğer bu istekte siyasi partiler samimi iseler, bu kadar çok parti niye var? Anlaşılan o ki insanlar senin partiyi tercih ederse birlik ve beraberlik vurgusu geçerli. Yok.  Başka partide olursan, bu birlik ve beraberlik isteği geçersiz. Havaya söylenmiş söz. Yukarıda ne dedik? Satanı çok. Alanı çok. Uygulayanı, sözünde samimi olanı yok. Samimi olunsaydı, parti sayısı beşi geçmezdi. Haydi elimizi biraz açık tutalım. Siyasi parti sayısı onu geçmezdi. Oysa piyasada doksan iki parti var.

            Yine üzerinde düşünmemiz gerekli bir konu. Dinimizi satan çok. Dinimizi satın alan çok. Dinimizi kullanan yok. Günümüze bakalım. Kuranı Kerim, kitap olarak her yerde satılıyor. Yasin-i Şerif her evde var. Televizyonlarda, radyolarda dini yayınlar yapılıyor. Camilerde hutbe okunuyor. Cemevlerinde ibadetler yapılıyor. İmamhatip okullarımız, ilahiyat Fakültelerimiz var. İmamlarımız var. Müftülerimiz var.  Hac ve umre ziyaretlerimiz yapılır. Düğünlerimde bayrak kaldırma dualarla yapılır. Cenazelerimiz dualarla kaldırılır. Çocuk doğduğunda kulağına ezan okunur. Sofra duaları okunur. Gerdeğe girerken bile dua okunmayınca izin verilmez.     

 Demek istediğim o ki, dinimizi her alanda biliriz ve uygularız. Pekiyi Gördüğümüz hırsızlık olayları, Devleti dibine kadar soyma olayları, dolandırıcılık olayları, Gaspçılık olayları, Yalancılık olayları, Menfaatçilik olayları, bencilliklerimiz, haram yemelerimiz, kurnazlıklarımızı takiyye yapmalarımız neyin nesi? Nedir bu kadın cinayetleri. Çocuk istimrarları. Öğrenci yurtlarında kokusu ayyuka çıkan çirkinlikler. Trafikte kural tanımamazlık.  Esrar, eroin aşkı. Kandırmak çabaları. İcra dairelerindeki yüz binlerce dava dosyaları. Neyin nesi? Kul hakkı yiyeninde, kul hakkı yedirenlerinde cehennemlik olduğunu bilmiyor musunuz? Gerçek Kuran-ı Kerim kitabı bilen, Hz. Muhammedi Peygamberi sayan, Allah-ın varlığına inanan, bir gün hesap vereceğimize inanan insanların, dinimizin emirlerine aykırı hareket etmeleri mümkün mü? Bir yerde yanlışlık yok mu?

            Üzerinde düşünmemiz gereken bir konu da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü satan çok. Alan çok. Atatürkçülüğü bilen ve Atatürkçülüğe sahip çıkan yok demeyim de Atatürk’ümüze saldıran kendini bilmezler çok. Oysa Ege bölgesi Yunanlılar tarafından, Akdeniz Bölgesi İtalyanlar tarafından. Güneydoğu Anadolusu Fransızlar tarafından Doğu Anadolusu Ermeniler tarafından, Kuzey Anadolusu da Rumlar tarafından işgal edilmiş bir Türkiye var. Dünyanın incisi İstanbul’umuzu İngilizler ve itilaf devletleri tarafından işgal edilmiş bir Türkiye var. Sadece dokuz ili Türklere bırakılmış.  Bütün bunlar yetmezmiş gibi yerli işbirlikçiler tarafından yirmi beşe yakın iç isyanlar var. Ordusu dağıtılmış bir Türkiye var. Parası yok bir Türkiye var. Silahları olmayan bir Türkiye var. Padişah tarafından idam fermanı verilmiş bir Mustafa Kemal var. İşte o Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşını başlatmış ve zaferle sonuçlandırmış. İşte bu Mustafa Kemalimize dil uzatan gafiller var. Ne demiş onlar için şairimiz.

            “Esir iken mümkün müdür ibadet. Yatıp kalkıp Atatürk’e dua et. Senin gibi dürzülerin yüzünden. Dininden de soğuyacak bu millet.  İşgaldeki hali sakın unutma. Atatürk’e dil uzatma sebepsiz. Sen anandan yine çıkardın amma. Baban kim olduğunu bilemezsin şerefsiz” diyen bir şairimiz var.

Bu yazı toplam 1581 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.