1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Sanayi sektöründe yenilik faaliyetleri
Sanayi sektöründe yenilik faaliyetleri

Sanayi sektöründe yenilik faaliyetleri

Araştırma sonuçlarına göre çalışan sayısı 10 ve daha fazla olan girişimlerin %36'sı, 2016-2018 yıllarını kapsayan üç yıllık dönemde yenilik faaliyetinde bulundu.

A+A-

Araştırma sonuçlarına göre çalışan sayısı 10 ve daha fazla olan girişimlerin %36'sı, 2016-2018 yıllarını kapsayan üç yıllık dönemde yenilik faaliyetinde bulundu.

HİZMET SEKTÖRÜNDE BU ORAN %32,4 OLDU

TÜİK Nevşehir Bölge Müdürü Yunus Öz tarafından yapılan açıklamaya göre, yenilik faaliyetinde bulunan girişimlerin oranı %36 oldu, Çalışan sayısı 10-49 olan girişimlerin %33,9'u, 50-249 çalışanı olan girişimlerin %43,3'ü, 250 ve daha fazla çalışanı olan girişimlerin ise %58,2'si piyasaya yeni ya da önemli ölçüde iyileştirilmiş bir ürün (mal ya da hizmet) sundu veya iş süreci uyguladı. Sanayi sektöründe yenilik faaliyetlerinde bulunan girişimlerin oranı %39 iken; hizmet sektöründe bu oran %32,4 oldu.

RAKİPLERİNDEN ÖNCE PAZARA SUNDU

Ürün yenilikçisi girişimlerin %60,1'i ürünlerini rakiplerinden önce pazara sundu, Girişimlerin %20,9'u ürün yeniliğinde bulundu. Ürün yeniliği yapan girişimler arasından mal yeniliği yapanların oranı %82, hizmet yeniliği yapanların oranı ise %69,1 olarak hesaplandı. Yeni veya önemli ölçüde iyileştirilmiş ürünlerin pazardaki durumu ele alındığında, ürün yeniliklerinin %82,8'inin girişim için yeni olduğu, %60,1'inin ise girişimin faaliyet gösterdiği pazar için yeni olduğu gözlemlendi.

GİRİŞİMLER EN FAZLA ÜRETİM YÖNTEMLERİ

Girişimlerin %29'u temel işletmecilik fonksiyonları olarak da adlandırılan iş süreci yeniliğinde bulundu. İş süreçlerinde en fazla yeniliğin uygulandığı alan, %79,6 ile mal üretme veya hizmet sağlama yöntemleri oldu. Bu kategoriyi %65,4 ile muhasebe veya diğer idari işlemler ve %65 ile bilgi işlem veya iletişim yöntemleri izledi.  Yenilik faaliyetinde bulunan her üç girişimden biri finansal destek aldı,

FİNANSAL DESTEK ALDI

Yenilik faaliyetinde bulunan girişimlerin %34,6'sı finansal destek aldı. Bu girişimlerin %94,1'ine merkezi kamu kurum/kuruluşları (Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, KOSGEB, vb.) ve %11'ine yerel veya bölgesel kamu kuruluşları (belediye, valilik, vb.) tarafından finansal destek verildi. Avrupa Birliği (AB) Horizon 2020 Araştırma ve İnovasyon Programından destek alanların oranı %3,7, diğer AB kurumlarının finansal desteklerinden yararlananların oranı ise %5,6 olarak hesaplandı. Yenilik faaliyetinde bulunan girişimlerin %28,4'ü işbirliği yaptı, Stratejilerde mevcut müşteri grupları ve yüksek kalite öne çıktı. Yenilik faaliyetinde bulunan her on girişimden dördü ticari marka tescili yaptırdı. Yüksek maliyetler yenilik faaliyetlerinin karşısındaki en büyük engel oldu.

Haber: Ahmet Tezel

 

 

 

Bu haber toplam 579 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.