1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. SANATTA MAKİNA ve KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

SANATTA MAKİNA ve KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU!

A+A-

mke.jpg

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından verilecek her türlü görevi yapmaya hazır olduğu bilinen, Makina Kimya Endüstrisi Kurumumuz, Kurum tarihi kimliği itibariyle 565. yılını, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu isminin ise 68. yaş gününü, Genel Müdür Ahmet Taşkın başkanlığında, çalışanların katılımıyla, 15 Mart 2018 tarihinde, Anıtkabir’de Atamızı ziyaret ederek çelenk koyma töreni gerçekleştirmişlerdir.

     Mozoleye çelenk bırakarak saygı duruşunda bulunan Genel Müdür ve beraberindeki heyet, daha sonra Misak-ı Milli Kulesine geçmiş, Anıtkabir Özel Defterini imzalamıştır.

     Halen; etkin, dinamik ve verimli çalışmaları ile TSK’nin geleneksel silah ihtiyacının tamamını karşılamakta, artan kapasite ve imkânları ile de ülkemiz sanayisine katkıda bulunan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumumuzun;

     Misyonu; Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerinin konvansiyonel alanda savunma sanayiye dayalı ihtiyaçlarını azami yerli katkı ile düşük maliyetli ve kaliteli ürünlerle karşılamak, artan kapasite ölçüsünde ihracat yapmak, inovasyon ve AR-GE faaliyetlerinde bulunmak.

     Vizyonu; Silah ve mühimmat alanında teknoloji ve özgün ürün üreten, dünya pazarında da tanınan ve aranan bir kuruluş olmaktır.

     İşte ülkemize büyük katkıları olan bu dev kuruluşumuz, MKE Kurumu üretimimin yanı sıra sosyal aktiviteleri de çalışanlarıyla her alanda başarıyla yerine getirmeyi bilmiştir.
     Genel Müdürlük bünyesinde kurulan, Halk Müziği ve folklor kolları ile 1984 yılında faaliyet göstermiş olup, 1985 yılı haziran başlarında kurulan Türk Sanat Müziği korosu ile sanatsal çalışmaları üç kolda sürdürmeye devam etmiştir. 1989 yılında Halk Müziği ve folklor kolları yeterli mensup katılımı sağlanamadığı için çalışmaları son bulmuştur.

     Türk Sanat müziği korosu 1985 yılında TRT Ankara Radyosu Saz Sanatçısı ve koro şeflerinden Sayın Gültekin AYDOĞDU yönetiminde çalışmalarına başlamış, kurum personeli, hocanın beraberinde getirdiği seçkin sesler ve her sene ayrılan elemanların yerine alınan yeni üyeleri ile bu günlere ulaşmıştır.

     İşte böyle etkin bir topluluğun, baharın gelişini müjdelediği 27 Nisan Cuma akşamı, sanatçılar Canan Başkaya ve Feruzan Esmergül eşliğindeki çalışmalarını İl Kültür Merkezi salonunda Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği Korosunu, yıllardır Ankara’da gerçekleştirdiği konserini il kez bizlerle buluşturdular.

     İki bölünden oluşan konseri, televizyon programlarında sunuculuk, televizyon dizilerinde oyunculuk, radyo programları ve seslendirme yapan Bülent Kol sunuyordu. Daha önceki yıllardaki konserlerde sunuculuk yapan ve geçen yıl aramızdan ayrılan Derya Kaya’yı da anmadan geçmedi. 

     Konserin ilk bölüm Türk Halk Müziği Şef Canan Başkaya yönetiminde başladı. Sanatçılar ve saz ekibi sahneye sığmadı tek kelimeyle!

     İlk türkü koroyla başladı; Hacı Taşan’dan “Bu Gün Ayın Işığı” ve Neşet Ertaş’tan “Gar mı Yağmış Yüce Dağlar Başına”

     Sazlar eşliğinde koro ve solistler, birbirinden güzeldi türküleri arka arkaya okudular.

     Solist: Zerrin Koçak- Çemberimde Gül Oya…

     Solist: Erdal Kılıç – Zülüf Dökülmüş Yüze…

     Koro: Ezim Ezim Eziliyor Yüreğim…

     Solist: Hanife Özdamar – Güzelim Yürekten Bağlıyım…

     Solist: Ahmet Demirdöğen – Beyaz Giyme…

     Solist: Ayşe Özmen – Arzu Kızım…

     Solist: Musa Bozer: Hata Benim…

     Solist: Selami Kurtgöz – Dane Dane Benleri…

     Koro: Çalın Davulları…

     Solist: Özgür Mantar – Bizim Ele Bahar Geldi…

     Solist: Ayşegül Tugay – Koyverdun Gittun Beni…

     Koro: Haydi Bizim Evde…

     Solist: Faruk Çakır – Evlerinin Önü Yoldur…

     Solist: Sezgin Erbay – Atım Arap Benim…

     Şef Canan Başkaya, sunucunun isteği ve seyircilerin alkışları üzerine, muhteşem sesiyle iki türküyü seslendirdi.  O yar Beni Sorarsa ve Bende Gülemedim Yalan Dünyada…

     Koro’nun Kiziroğlu parçasıyla birinci bölüm sona eriyordu!

     Alkışlar eşliğinde.. Çiçekler… Kutlamalar…

canan-baskaya.jpg

     Kısa bir aradan sonra, konserin ikinci bölümü Türk Sanat Müziğine ayrılmıştı. Şef Feruzan Esmergül eşliğinde saz heyeti, Hicaz Peşrevi başladı.

      Koro: Bir Nigah Et Ne Olur…

      Solist: Hayati Ulu – Kaderden mi Neden Bilmem…

      Solist: Nigar Şimşek – Rüya Gibi Uçan Yıllar…

      Solist: Kübra Okatar – Bahar Bitti Güz Bitti…

      Solist: Eryol Akyol – İncecikten Bir Kar Yağar…

      Solist: Nevin Altunkaya – Rüzgar Uyumuş Ay Dalıyor…

      Solist: Dr. Mine Muslu Yeğen – Duydum ki Unutmuşsun…

      Solist: Hatice Kaşıkara – Fikrimin İnce Gülü…

      Solist: Halil Karataş – Ufuklara Yaslanmış…

      Solist: Pınar Yetimoğlu – Yeşil Gözlerini Ufkuma Ger Ki…

      Solist: Nevzat Taşkıran: Özlediğim Şarkısın…

      Programın sonunda Şef Feruzan Esmergül’ün Semazen Özkan Karadavutla, Gel… Mevlana… gerçekten bir finaldi. İkinci bölümde salon, saz ve solistlerden neredeyse az kaldıysa da, kalanların alkışları salonunu inletiyordu… Dakikalarca ayakta alkışlamayı hak ettiler.

      Çiçekler… Kutlamalar… MKE Kurumu iyi müzik de yaptığını bir kez daha ispatladı.

 

feruzan-esmergul.jpg

Etkinliklerde baharla geliyor. İşte bir baharın gelişinde makinalarının dişlilerinin döndüğü Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu geride bıraktığı yılların coşkusunu 68. kuruluş yıldönümünde tüm çalışanlarıyla birlikte, yine bir bahar coşkusu ve sevinci içerisinde kutluyordu. Baharın gelişini müjdeliyordu bugün.

     1984 yılında işe başladığım kurumda ilk kez böyle sanat etkinliği Kırıkkale’ye geliyordu.

     Salonun boş olmasını sitemle dile getirdi Şef Feruzan Esmergül.

     Bende üzüntülerimi söylemeden geçmek istemiyorum. Sanatçı, saz ekibi ve görevliler 100 kişiden fazlaydı.

     Yıllardır, sanat etkinliklerinde 340 kişilik salonu doldurmayı başaramadık.

     Bugüne kadar yazılarımda Kültür Merkezi Müdürlüğünü ve görevlilerini eleştirmiştim. Ancak, iğneyi kendimize batırmayı da öğrenmeliyiz. İşte bu nedenle de, biraz kendimizi sorgulamamız gerektiğine inanıyorum.

      Hep eleştiri ve konuşmadan başka bir şey yapmadık.

      Emekli olan eşimle yıllarca birlikte çalıştığımız, bu dev kuruluşun, bu güzel etkinliğinden dolayı başta Genel Müdürümüz Ahmet Taşkın, Destek Tesisleri İşletme Müdürü Mustafa Çuvaloğlu ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, ses ve saz sanatçılarını, sanatsever ve Makina Kimyalılık gururuyla kutluyoruz.

      Nice yıllara Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu!

 

      NOT: Aynı Konser 04.Mayıs.2018 Cuma Saat:19.30’da Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi M Salonu Sıhhiye - ANKARA’da müzik severlerle buluşacak.

mke-1.jpgmke-2.jpgmke--3.jpg

Bu yazı toplam 947 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.