1. YAZARLAR

  2. DEMİR DOĞAN KANDEMİR

  3. SÂMİ SÜNGÜ’DEN GELEN HABER
DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

SÂMİ SÜNGÜ’DEN GELEN HABER

A+A-

***

Hayat dedikleri kırbaçtır vurur,

Ne merhamet eder ve ne de durur.

“Keskinli Yetîmi”

***

Yazıma başlamadan önce şiirimi yazdığımın elbette bir sebebi vardır. Sonra bir arkadaşım Yüksek İhtisas Hastânesine gidiyor ve orada Lutfullah adlı kardeşimi görüp, konuşuyorlar.

***

O muhterem arkadaşım bana telefon edip kardeşimin hastanede yattığını haber verdi. Ben de;

Kardeşimin hastaneden çıkıp, çıkmadığını öğrenmek için kardeşime telefon ettim. Kardeşim telefonunu açmadı.

İkinci kez aradım. Kardeşim telefonunu yine açmadı. Üçüncü kez aradım ve telefon kendi kapanıncaya kadar bekledim. Yine telefon açılmadı.

Üçüncü kez akşam saat 20.35’de aradım. Bu târih 21 Mayıs 2019 idi, telefon yine açılmadı.

Ben, ne zamana kadar kardeşimi arayacaktım. Sonra kardeşimi aramaktan vaz geçtim, hastaneye de gitmedim.

***

Emekli Öğretmen Sâmi Süngü’nün bir yakını vefat ediyor ve Süngü, köyünden tanıdıklarını arıyor. Sâmi Süngü ahbaplarını arıyor da telefon denilen meret Sâmi Süngü’yü ahbaplarına ulaştıramıyor.

***

Sayın Süngü ben kardeşimi üç kere telefonla aradım, kardeşim telefonunu açmadı amma gelip beni yoklamadı diye de yine bir arkadaşıma sitem etmiş.

Ey kardeşim Lutfullah! Ya Sâmi Süngü’nün ahbaplarıyla ya da seninle benim telefonla konuşamadığıma ne dersin? Şuna buna dertlenmeyi bırak da telefonunu açık bulundurmayı öğren.

***

Bir söz vardır, “gönlünüz neyin aşını ister?” derler. Sayın Süngü Her hâlde sizin gönlünüz aş değil, köyünüzden başka köy ve şehirlere sizi ulaştıran telefon şebekesini aramıştır. Amma ve lâkin sözünü de söylemiştir.

***

Rahmetli amcam “Yesâri” bir şiirinde der ki; “Derdim derûni’ min derinlerinde, Aşkımın ateşi dilimleniyor.” Benim de aşkımın ateşi dilimleniyor amma ve lâkin…

***

Sizi köyünüze, köyünüzü şehirlere ulaştıran telefon şebekesini istemek hakkınızdır. Hakkınızı verecek, güçlü telefon şebekesi kuracak biri var mı, işte bütün sorun burada? Sayın Süngü! Sanıyorum köyünüz Akpınar’a bağlı. Köyünüz Akpınar’a bağlı da telefon şebekesi nereye bağlı?

 

Her hâlde dağların ardında bir yere bağlığıdır ve sesiniz dağların ardına ulaşamıyordur. Bu durumda Kırşehir Milletvekilleri ne güne duruyorlar ki… Kırşehir Milletvekilleri isterlerse çok şey, hem de pek şey yapabilirler.

***

Çocukluk günlerimde oynadığım, kış günlerinde tahtadan kızak yapıp tepelerinden aşağıya kaydığım, sonra akrabamızın evine sığınıp ıslanan elbîsemi kuruttuğum Kuzugüdenli (Değirmen özü) köyünde de telefonla konuşmak istediğiniz de en yakındaki tepenin başına çıkmanız gerekiyor.

Bu nasıl gerekçe, bu nasıl telefon şebekesi Allah aşkına… Sayın Süngü sana ne diyorum ki? Yakınınızda ve uzağınızda küçük, büyük bir tepe yok muydu? Telefon şebekesini kuranlar sana yardımcı olmasa da cansız, sessiz bilinen tepeler sana yardımcı olabilirdi.

Ben bunları ne kadar yazsam da telefon şirketlerinin kulakları her zaman tıkalı olduğu için insanların sesini duymuyorlar. Şebeke sâhiplerinin kulakları duyarsa, bakarsınız en kısa zaman da konu halledilebilir. Aksi hâlde aksi hâl devam eder ve bu sebeple kıyâmet de kopabilir. 6.6.2019

2467-2468

Bu yazı toplam 685 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.