1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Salt ücret sendikacılığı yapmadık!
Salt ücret sendikacılığı yapmadık!

Salt ücret sendikacılığı yapmadık!

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yaver Yalçın, öğretmenlerin ücretleri hakkında açıklamalarda bulundu. Yalçın, “Memur-Sen ailesi olarak, salt ücret sendikacılığı yapmadık.

A+A-

103. MADDESİNDE YER ALMAKTA

Yalçın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Bu ilkeden hareketle inceleyip çözüm teklifleri oluşturduğumuz konulardan birisi de, gelir vergisine ilişkin adaletsizlik ve buna dayalı olarak kamu görevlileri dahil emek kesiminin yaşadığı mağduriyettir.  Bu kapsamda, vergilendirmede yeniden değerleme ve matrah oyununa ilişkin değerlendirmemizi, tepki ve tekliflerimizi bu vesileyle sizlerle paylaşmak istiyoruz.  Gelir vergisine ilişkin tarifeler, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 103. maddesinde yer almaktadır.”

VERGİ KAYNAKLI GELİR KAYBI

“Söz konusu maddede gelirin vergilendirilmesinde iki temel parametreye yer verilmiştir. Bunlardan ilki oran, ikincisi ise oranın uygulanacağı matrahtır. İçinde bulunduğumuz süreçte her iki parametre açısından ücretli çalışanlar aleyhine sonuçlar doğuracak gelişmeler söz konusudur. Gelir vergisinde oranların uygulanmasına esas alınan matrahları artırırken cimri davranılmakta ve böylece kamu görevlilerinin gelir vergisi ödemelerinde cömert davranma dayatması yapılmaktadır.  Matrahtaki bu oyunun üzerine de şimdi %27’lik oran %30 çıkarılmak suretiyle emek kesiminin vergi kaynaklı gelir kaybı artırılmak istenmektedir.

ÇALIŞAN-ÜCRETLİ KESİM TABLOSU

“Gelir vergisi matrahları, her yıl “yeniden değerleme oranı” üzerinden artırılmaktadır. Yeniden Değerleme Oranı’nın, temel parametresi üretici fiyat endeksidir. Esasen gelir vergisi matrahlarının belirlenmesindeki sıkıntı ya da bizim ifademizle matrah oyunu da burada başlamaktadır.  Gelir vergisi matrahlarının belirlenmesine etki eden yeniden değerleme oranında, TÜFE (bir anlamda tüketici enflasyonu) değil ÜFE (üretici kesimin enflasyonu) esas alınarak, gelirleri üretici fiyatlarına göre vergilendirilen fakat giderleri TÜFE’ye göre artan çalışan-ücretli kesim tablosu ortaya çıkmaktadır” dedi.

Haber Merkezi

 

Bu haber toplam 258 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.