1. YAZARLAR

  2. DURAN ERDOĞAN

  3. ŞAİR RASİM KILIÇEL ARTIK EDEBİYAT ÂLEMİNDE EBEDİLEŞTİ
DURAN ERDOĞAN

DURAN ERDOĞAN

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ŞAİR RASİM KILIÇEL ARTIK EDEBİYAT ÂLEMİNDE EBEDİLEŞTİ

A+A-

Şair ve Yazar Rasim Kılıçel “NİCE YOLLARDA YÜRÜDÜK”  adını verdiği, Haziran 2017 tarihinde okurla buluşturduğu ikinci kitabını geçtiğimiz hafta bir yolla bana da göndermiş. Eski ve eskimeyen dost sıfatında gördüğüm bir değerli büyüğümün beni anmasından ve anımsamasından dolayı çok mutlu oldum. Öncelikle unutulmadığım için, kadirşinaslığından dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum.

        Değerli Okurlar! Kırıkkale’de yaşayan ‘gönül dostlarından sevgili Şair Rasim Kılıçel’ “NİCE YOLLARDA YÜRÜDÜK” adını verdiği ikinci kitabıyla ‘şimdi artık ‘Ey Ahali burada Ben de varım!’ dercesine huzura geldi ve -tabir caizse- ‘Edebiyat Âlemine’ bağdaş kurup oturdu, dersem; asla abartmıyorum. Ayrıca kendisini bu ölümsüz eserinden dolayı tebrik ediyor; “ayinesi iştir kişinin; lâfa bakılmaz!” veciz sözü prensip edinen bu kalem ve kelâm erbab-ı ağabeyimin daha nice üstün başarılara imza atacağına adım gibi inanıyorum.

        Sözünü edip huzura getireceğim “NİCE YOLLARDA YÜRÜDÜK” adlı kitabın içinde neler yok ki neler! ilham geldiğinde hemen her şeye yazmış. Üstüne üstlük şiirlerin bazılarını da bestelemiş. Yaslı gelinlere, ailesine, köyüne, askerliğine, dostlarına söylemiş de söylemiş.  Köy odalarına özlemi dile getirip, edep, erkân ve tasavvufi konulara değinmiş. Taşlamaları hedef kitleye gümbür-gümbür verilen önemli mesaj içeriyor. Gezdiği yerlerdeki anılarını yazıya döküp anıtlandırmış. Devlet büyüklerine övgü yazarak onları taçlandırmış. Gönül dünyasında gezerken her şeyin olumlu ve olgun güzel yönlerini görmüş. Kötü eskiyi beğenmemiş; iyi yeniyi benimsemiş. Bu davranışıyla vicdanı hür gönül dostu olma iradesini yüceltip, kendisine duyulan sevgi yüklü katmerli samimiyeti şahlandırmış. Bu garip dostu Duran Erdoğan’ı da unutmamış; evvelce ilk kitabı nedeniyle kendisine yazdığım “Şiirleriyle Rasim Kılıçel’i okuyorum” başlıklı yazım kitabın ilk başında, doğrusu  ‘Sunuş’ bölümüne uygun bulunmuş. Yine 52. sayfaya konan  “KIRŞEHİR’DE UNUTULMAZ OZAN VAR” konu başlıklı şiirin ikinci dörtlüğünde: “Duran Erdoğan her daim öncü/Geceyi gündüze katan yazar var/Okur tahsil yapar yaşlısı genci/Kırşehir’de adam gibi yazar var/” diyerek bana verdiği değeri ifade etmiş. Adıma yazdığı “Bozkırın Gür Sesi Duran Erdoğan” başlıklı şiir ise 107. sayfada yer almış. Ne güzel!

        Sevgili Rasim Kılıçel’in bu eseri “NİCE YOLLARDA YÜRÜDÜK” için eğer akademik anlamda birkaç kelâm edecek olursam; peşinen şu mesajı gümbür-gümbür zihinlere perçinleyerek kazımamın doğru davranış olacağını düşünüyorum: Zira; bir düşünürümüz kitap konusunda: “Kitap olsun, kadın olsun cildine aldanma; içine bak!” derken fantezi yapmıyor. Yazmak, hele-hele şiir yazmak -ve dahi- yazdığını besteleyip, çalıp söylemek çok zor ve meşakkatlidir. Şair ve yazarlar duygu ve düşüncelerini yazıya dökerken -tabir caizse-“kılı kırk yarmak” suretiyle okura mesaj sunarlar. Zaten “Varını veren utanmazmış”. Özellikle ozanlar örnek aldıkları ustalarının kendilerine “Ya okunmaya değer şeyler yazın; ya da yazılmaya değer şeyler (işler) yapın” veciz sözün ne anlam ifade ettiğini iyi bildiklerinden, hedef kitlenin beklentilerini bu itibarla önemserler. Demem o ki ‘Hayatım Roman ‘ diyenler, verdikleri eserlerle ‘âkil adam’ olduklarını bıraktıkları faydalı ilimle tüm medenî âleme kanıtlamış olurlar. Sevgili Rasim Kılıçel’de -bana göre- üstüne düşeni, bu ilkeyi amaç edinerek yapmıştır kanaatindeyim.  

       Keşke mümkün olsa da gönül dostlarının ölümleri halinde cenazenin ardından cemaate kıymalı pide, lokum, şeker, helva yerine; faydalı ilim olarak tescillenmiş sadaka’yı cariye hükmündeki kitaplarını hediye olarak dağıtmak dinî kültür olsaydı; ne güzel olurdu... Böylece “Okumaz-yazmaz millet” imajımız da ortadan kalkardı. Dolayısıyla, faydalı ilimleri tüm medenî âleme dalga-dalga yayılan eser sahipleri akîl adam olmanın mürüvvetini de bu yalancı (fani) dünyada yaşarken görmüş olurlardı… Ah! Ah! Keşke!?

        Sözün özü: Sevgili Rasim Kılıçel âdet olduğu üzere kitabın arka kapağındaki öz geçmişinde ‘iki oğlum ve iki kızım var’ diyerek medenî halini anlatmış. Tevazû göstermiş… Bu sayıya yazıp-yayımladığı iki kitabını da dahil etmesini bilhassa tavsiye ediyorum.

        Kitapsever gönül dostlarına düşen görev de şu olmalı: Bu edebî âlemde kendisini bir edip gözüyle gördüğüm “NİCE YOLLARDA YÜRÜDÜK” adlı eseriyle artık Rasim Kılıçel” de var. Rabb’im ilk emriyle “oku!” dediğine göre; kültürümüzün yaşanması, yaşatılması ve gelecek kuşağa taşınması için şairimizin kütüphane raflarında yerini alan kitabını edinip, okuyalım ve okutalım…

      Hoşça kalınız.

 

Bu yazı toplam 8181 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar