1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Sağlıklı yaşayın, sağlıklı yaşlanın
Sağlıklı yaşayın, sağlıklı yaşlanın

Sağlıklı yaşayın, sağlıklı yaşlanın

Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, ‘Yaşlılara Saygı Haftası’ nedeniyle açıklamalarda bulundu. Güngüneş, “Yaşlı nüfusun artan oranı yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesine gerektirmektedir” dedi.

A+A-

PAYI VE ÖNEMİ ARTIYOR

‘Yaşlılara Saygı Haftası’ nedeniyle Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş açıklamalarda bulundu. Güngüneş, “Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağlamıştır” dedi.

ETKİNLİKLER YAPILIYOR

Güngüneş, “Ülkemizde yaşlı nüfusun büyüklüğü Avrupa ülkelerinin toplam nüfusu ile karşılaştırıldığında, Danimarka, Slovakya, Finlandiya, Norveç ve Bosna Hersek gibi ülkelerin nüfuslarından daha fazla olduğu görülmektedir. Her zaman deneyim ve tecrübelerinden yararlandığımız yaşlılarımıza, sevgi ve saygıyı dile getirmek için tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de her yıl 18–24 Mart tarihleri arası "Yaşlılara Saygı Haftası" olarak etkinlikler yapılmaktadır.”

 PROBLEMLERLE KARŞILAŞILIYOR

“Yaşlı nüfusun artan oranı yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesine gerektirmektedir. Genç gruplarda sağlık hizmetlerinin temel hedefi tedavi iken, yaşlı gruplarda esas hedef; yaşam kalitesinin arttırılması ve korunmasıdır. Yaşlıların yaşam kalitesinin korunması, yaşlılık döneminde sık karşılaşılan, “görme, duyma, ağız ve diş sağlığı ve idrar kaçırma” gibi sağlık sorunlarının yaşlılığın doğal sonucu gibi görmezden gelinmemesi ile de mümkündür” dedi.

 

 

Bu haber toplam 455 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.