1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Sağlıklı gelecek hakkımızdır
Sağlıklı gelecek hakkımızdır

Sağlıklı gelecek hakkımızdır

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, ‘Dünya Diyabet Günü’ nedeniyle açıklamalarda bulundu. Güngüneş, “Her yıl belirlenen Dünya Diyabet Günü’nün 2017 Yılı teması ‘’Kadınlar ve Diyabet olup sloganı ‘Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız’ dedi.

A+A-

199 MİLYON KİŞİ BULUNUYOR

Güngüneş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Bu yılki tema diyabet riski taşıyan veya diyabet ile yaşayan tüm kadınlar için ekonomik ve ulaşılabilir diyabet tedavisi, diyabet eğitimi ve kendi kendine diyabet yönetimi eğitiminin önemini teşvik etmek suretiyle Tip 2 diyabet ile mücadele kapasitesini güçlendirmektir. Diyabet hastalığına yakalanmış 199 milyonun üzerinde kadın bulunmaktadır. Bu sayının 2040 yılına kadar 313 milyona yükseleceği tahmin edilmektedir.

BEBEK SAHİBİ OLMA RİSKİ

“Sayıları dünya çapında 60 milyonun üzerinde olan diyabetli her beş kadından ikisi üreme çağındadır. Diyabet küresel olarak kadınlarda dokuzuncu ölüm nedenidir ve yılda 2,1 milyon ölüme neden olmaktadır. Tip 2 diyabetli kadınlar, diğer kadınlara göre 10 kat daha fazla koroner kalp hastalığı geçirmektedir. Tip 1 diyabetli kadınların erken düşük yapma ve sakatlığı olan bebek sahibi olma riski vardır. Dünyada her yedi doğumdan biri gebelik diyabetinden etkilenmektedir.”

KAN ŞEKERİ GÖRÜLEN VAKALAR

“Uluslararası Diyabet Federasyonu 2015 yılında 20.9 milyon (%16.2) canlı doğumun gebelikte yüksek kan şekeri düzeyi ile gerçekleştiğini tahmin etmektedir. Gebelik diyabeti öyküsü olan kadınların yaklaşık olarak yarısında 5 ila 10 yıl sonrasında Tip 2 diyabet gelişmektedir. Gebelikte yüksek kan şekeri görülen vakaların yarısı 30 yaşın altındaki kadınlardır. Gebelikte yüksek kan şekeri düzeyi, anne bakımına erişimin genelde sınırlı olduğu düşük ve orta gelirli ülkelerde olmaktadır.”

EVDE BESLENME

“Tip 2 diyabet vakalarının% 70'i sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek önlenebilir. Yetişkinler arasındaki erken ölümlerin% 70'i büyük oranda ergenlik çağında başlayan davranış ve alışkanlıklardan kaynaklanmaktadır. Kadınlar; anneler olarak, çocuklarının uzun vadeli sağlık durumu üzerinde büyük etkiye sahiptir. Araştırmalar annelere fırsat verildiğinde; annelerin çocuk sağlığı ve beslenmesi ve eğitimi için daha fazla kaynak ve zaman ayırdığını göstermiştir. Kadınlar evde beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarının kapılarını açanlardır ve bu nedenle ev ve ev dışındaki yanlış yaşam tarzı alışkanlıklarını önleme potansiyeline sahiptir.”

Haber-Foto: Sedat Gençay

 

 

Bu haber toplam 672 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.