1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Sağlıklı beslen diyabetle savaş
Sağlıklı beslen diyabetle savaş

Sağlıklı beslen diyabetle savaş

İl Sağlık Müdürlüğü ile Kırıkkale Üniversitesi Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı, 14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla farkındalık oluşturmak için yürüyüş düzenledi.

A+A-

YÜRÜYÜŞ DÜZENLENDİ

14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla farkındalık oluşturmak için yürüyüş düzenlendi. İl Sağlık Müdürlüğü ile Kırıkkale Üniversitesi Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı tarafından düzenlenen yürüyüş Hüseyin Kahya Pakından başlayarak, Zafer Caddesi, Bankalar Caddesi ve tekrar Hüseyin Kahya Parkında son buldu. Yürüyüşün ardından Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından vatandaşlara ücretsiz şeker ölçümü yaptı.

BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU

Yürüyüşün ardından açıklamada bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “Diyabet, Dünya’da ve ülkemizde sıklığı gittikçe artan önemli bir kronik hastalıktır. Yol açtığı komplikasyonlar ve eşlik eden hastalıklar dolayısıyla ciddi morbidite ve mortaliteye sahiptir. İnsan ve toplum sağlığını tehdit etmesi yanında gerek bireylere gerekse de ülkelere önemli bir mali yük getirmesi nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir”

ÇOĞU TİP 2 DİYABETLİDİR

Ağırtaş, “Ülkemizde diyabet prevalansı %13.7’dir ve toplumumuzun çok önemli bir kısmı obezite ve prediyabet nedeniyle diyabet açısından risk altındadır. Hala diyabetle yaşayan 2 kişiden 1’i tanı almamıştır ve bu bireylerin çoğu Tip 2 diyabetlidir. Tüm dünyada olduğu gibi ilimizde de diyabet tanısı alan kişi sayısı hızla artmaktadır”

DİYABET VE AİLE

Ağırtaş, “2011 yılından itibaren bakanlığımız tarafından toplumda diyabet farkındalığını arttırarak, gelecek nesilleri diyabetten korumayı ve tanı alan hastalara sunulan diyabet bakım kalitesinin yükseltilmesini, komplikasyonların ve diyabete bağlı ölümlerin azaltılmasını amaçlayan  “Türkiye Diyabet Programı 2015-2020”  uygulanmaktadır. Dünya Diyabet Günü 2018 ve 2019 yılları teması Diyabet ve Aile’dir”

ÜCRETSİZ ŞEKER ÖLÇÜMÜ

Ağırtaş “Bu kapsamda halkımızda farkındalık oluşturmak amacıyla Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Kırıkkale Üniversitesi Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı ile birlikte “14 Kasım Diyabet Günü” etkinliği planlandı. Etkinlik dahilinde Hüseyin Kahya Parkından başlanarak Zafer Caddesinde yürüyüş yaptık ve ardından Hüseyin Kahya Parkında açtığımız stantta Tıp Fakültesi öğrencilerimiz katkılarıyla vatandaşlara şeker ölçümü yapılarak diyabette beslenme konusunda bilgiler verdiriyoruz” dedi. Düzenlenen etkinliğe Vali Yardımcısı Mehmet Ercan Taş, İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, Kırıkkale Üniversitesi Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı yöneticileri, İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri, doktorlar ve Tıp Fakültesi öğrencileri katıldı.

Haber-Foto: Burak Can

Bu haber toplam 740 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.