1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Sağlıkçıların sorunları giderilmeli
Sağlıkçıların sorunları giderilmeli

Sağlıkçıların sorunları giderilmeli

Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Recep Akdoğan, döner sermaye hakkında açıklamalarda bulundu. Akdoğan, “Performans yönetmeliği ile birlikte sağlık camiasında huzur, adalet, motivasyonda çökmüştür” dedi.

A+A-

AZ ÜCRET ALABİLMEKTEDİR

Akdoğan, döner sermayenin dağıtılmasına esas performans yönetmeliği ve sistem hakkında yapmış olduğu değerlendirmesinde; “Performans sisteminin kurgusu “az çalışana az ücret, çok çalışana çok ücret” ödeme esasına dayanıyor iken, maalesef fiili durum ise tam tersidir. Az çalışan çok, çok çalışan az ücret alabilmektedir. Hiç şüphesiz yürürlükteki döner sermaye yönetmeliği izahı mümkün olmayacak kadar adaletsiz bir sistemdir ve dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri yoktur. Aynı performansı üretiyor olmasına rağmen meslektaşının aldığı ücretin yarısını alıyor olmak ne kadar üzüntü verici bir duygudur?

EN BÜYÜK SORUNU ÜCRET ADALETSİZLİĞİDİR

“Sağlık çalışanlarının en büyük sorunun ücret adaletsizliği, iki sağlık çalışanının döner sermaye ücreti arasında %100 fark bulunmaktadır. Aynı fark üniversitede çalışan ile Sağlık Bakanlığında çalışan arasında da söz konusudur.  Bu adaletsizliğin giderilmesi amacıyla uygulanmakta olan döner sermaye yönetmeliğinin ivedilikle değiştirilmesi gerekmektedir.

Hastanede çalışan hekimler muayene ettikleri hasta sayısına ve ameliyat sayılarına oranla Döner Sermaye ücreti alırken Hekim harici diğer çalışanlar; azda çalışsalar çokta çalışsalar unvanlarına verilen katsayı oranında döner sermaye ücreti almaktalar.”

SAĞLIK HİZMETLERİ BÖLÜMLERİ

“SH (Sağlık Hizmetleri): Antropolog, Asistan, Bakteriolog, Başasistan, Başhemşire, Biolog, Çocuk Gelişimcisi, Dil ve Konuşma Terapisti, Diş Protez Teknisyeni, Diyetisyen, Ebe, Eczacı, Eğitim Görevlisi, Fizyoterapist, Hemşire, Hemşire Yardımcısı, Laborant, Odyolog, Pedagog, Perfüzyonist, Psikolog, Raportör, Sağlık Fizikçisi, Sağlık Memuru, Sağlık Teknikeri, Sağlık Teknisyeni, Sosyal Çalışmacı, Sosyal Hiz. Uzmanı, Şube Müdürü, Tıbbi Teknolog, Uzman, Uzman Eczacı, Veteriner Hekim, Veteriner Sağlık Teknikeri, Veteriner Sağlık Teknisyeni

G.İ.H. (Genel İdari Hizmetler): Ambar Memuru, Arşiv Memuru, Araştırmacı, Avukat, Ayniyat Memuru, Ayniyat Saymanı, Bilgisayar İşletmeni, Bilgisayar Programcısı, Bilgisayar Operatörü, Daktilograf, Gassal, Hastane Müdürü, Hastane Müdür Yardımcısı, İş Sağlığı ve Güvenlik Uzmanı, Memur, Mutemet, Sağlık Uzmanı, Satın Alma Memuru, Sekreter, Sivil Savunma Memuru, Sivil Savunma Uzmanı, Şef, Şoför, Şube Müdürü, Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni

T.H. (Teknik Hizmetler): Tekniker, Teknisyen”

1060 SAĞLIK ÇALIŞANI

“Hekimlere ise sabit gelirlerinin bile çok üzerinde ek ödeme dağıtılmaktadır. Bu adaletsizliğin sebebi, şüphesiz ki yıllardır uygulanmakta olan döner sermaye yönetmeliğidir.

Bugün gelinen noktada, sağlık çalışanlarının tamamı, performans sistemini motivasyon kaynağı görmek yerine; motivasyonu bozan, adaletsiz bir sistem olarak görmeye başlamışlardır. Sendikamız tarafından 1060 sağlık çalışanı üzerinde yaptığımız ankette, çalışanların % 45’i, “sağlık bakanı olsanız, ilk yapacağınız icraat ne olurdu?” sorusuna, “performansa dayalı ek ödeme sistemini değiştirirdim.” cevabını vermiştir. Aslında bu cevap da performans sisteminin bugün geldiği hali, yani performans sisteminin performansını göstermek için yeterlidir.”

Haber-Foto: Ahmet Gökdemir

 

Bu haber toplam 1126 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.