1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Sağlık okuryazarlığı
Sağlık okuryazarlığı

Sağlık okuryazarlığı

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, Covıd-19’dan korunmanın sağlık okuryazarlığından geçtiğini söyledi.

A+A-

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, Covıd-19’dan korunmanın sağlık okuryazarlığından geçtiğini söyledi. Ağırtaş, “Covid- 19 salgınına karşı ülkemiz ile birlikte dünya ülkeleri tarafından gösterilen bireysel ve toplumsal tepkiler sağlık bilinci ve temel sağlık okuryazarlığı becerilerinin ne denli önemli olduğunu tekrar gündeme getirmiştir” dedi.

BAKANLIĞIMIZIN STRATEJİK HEDEFLERİ DOĞRULTUSU

Ağırtaş, “Sağlık okuryazarlığı bireylerin sağlık bilgilerini okuma, anlama ve sağlıklarına ilişkin doğru ve etkin karar verebilme yeteneği olarak tanımlanır. Yeterli sağlık okuryazarlığı becerileri insan sağlığının korunması, hastalıklarda erken teşhis ve tedavi süreçlerinde en temel araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bakanlığımızın stratejik hedefleri doğrultusunda sağlık okuryazarlığının geliştirilmesine yönelik çalışmalara ağırlık verilmektedir.  Bu kapsamda toplumun sağlık okuryazarlığı becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla müdürlüğümüz ve bağlı kuruluşlarımız ile birlikte 2015 yılından itibaren birçok projeye imza atılmıştır.”

YENİLİKÇİ BİR YETİŞKİN EĞİTİM MODELİDİR

“Bu projeler aracılığıyla toplumun sağlık okuryazarlığını yükseltmeyi hedefleyen yetişkin sağlık eğitim faaliyetleri desteklenmekte, sağlık eğitim hizmetlerinin kalitesi arttırılmaktadır. Halen yürütülmekte olan “Sağlık Eğitimi Açısından Yenilikçi Yetişkin Eğitimi Modelleri” projesinin amacı sağlık bilgilerinin yetişkin öğrenicilere ulaştırılmasında kolaylaştırıcı, sağlık bilgilerini anlaşılır hale getiren, hayatın doğal akışına entegre edilerek zaman tasarrufu sağlayan, dijital çağın gereklerine ve yetişkin eğitimine uygun, eğitimde sürekliliği sağlayan etkin ve yenilikçi bir yetişkin eğitim modelidir. “

ORTA ANADOLU EĞİTİM KÜLTÜR

“Proje Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığı koordinatörlüğünde, Avusturya’ dan Dr. Taskiran & Dr. Varol Gruppenpraxis fur Allgemeinmedizin, Portekizden Braga Mobility Open ve Ascredno- Associação Social recreativa e desportiva de Nogueiró kuruluşları, Türkiye’ den ise İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Orta Anadolu Eğitim Kültür ve Kalkınma Derneği kuruluşlarının ortaklığında yürütülmektedir. Proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.”

Haber: Ahmet Tezel

Bu haber toplam 1369 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.