1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. ROMAN TADINDA BİR TARİH KİTABI
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ROMAN TADINDA BİR TARİH KİTABI

A+A-

ROMAN TADINDA BİR TARİH KİTABI

BALTAOĞLU SÜLEYMAN VE FATİH

                Kırıkkale’mizin tarih öğretmenlerinden sevgili Ahmet Erdal’ın, yeni bir kitabı daha yayınlandı. Tarihi seviyorsanız ve ortaokullu, liseli ve üniversiteli tanıdıklarınız varsa, mutlaka bu kitabı edinmelerini ve okumalarını sağlayınız.  Macera ve merak ve heyecan tutkunuz varsa, her yaşta insanımızın okumasına değer, çok kıymetli bir kitaptır. Doğrusunu söylemek gerekirse ben okudum. Okumaya başlayınca anlatılan olayları merakla takip ettim. Kitabın mutlu bir son ile bitirilmesi insana ayrı bir gurur veriyor.

                Biliyorsunuz Osmanlının bir DEVŞİRME politikası vardı. Ordu seferlere çıkar. Fetihler yapar. Ele geçirdikleri yerlerde, çok zeki ve geleceği parlak çocukları, Osmanlıda önemli makamlara geleceğine inandırarak, ailelerden çocuklar alınır.  Kimi zaman Rum ve Hıristiyan çocuklar,  aileleri ikna edilerek alınır. Çocuklar padişahın himayesine verilir. Eğitim ve öğretimin her kademesinden geçirilir. Başarılı olan çocuklar, Osmanlıda en yüksek makamlara getirilir. Osmanlıya hizmet etmeleri sağlanır.

                Süleyman da bu çocuklardan birisidir. Tuna boylarında, Rusçuk yakınlarında bir köyden, BALTA KÖYÜNDEN ALINAN ÇOCUKTUR. Kendisine BALTAOĞLU SÜLEYMAN denmiştir. Gözü daima yükseklerde olan Süleyman, ilk gününden itibaren kendisini kabul ettirmiş Padişahın en gözde komutanlarından biri olmuştur. Osmanlıya çok yararlı hizmetler yapmıştır.

                İstanbul dünyanın incisidir. Her dönem İstanbul’u almak isteyenler olmuş. Başta Spartalılar, Persler, Makedonyalılar, Atinalılar, Romalılar, Slavlar, Bulgarlar, Emeviler, Abbasiler, Hazarlar, Avarlar, Çaka Bey ve Osmanlılar ayrı ayrı zamanlarda İstanbul’u almak için savaşmışlar. Ancak İstanbul surlarla çevrilmiştir. Dönemin teknik olanaklarıyla alınması neredeyse imkânsızdır. Ancak Fatih,  hocalarından Molla Gürani ve Ak Şemsettin İstanbul’un fethinin Osmanlı Padişahlarından Murat Han’ın oğlu Fatih’in bu şehri fethedeceğine inandırmışlardır. Bu inanç kafasına iyice yerleştirilmiş. Fatih de İstanbul’u fethetme hayaline kendisini kaptırmıştır. Bu anlatımları nefesinizi tutarak okuyacaksınız.

                Önce İstanbul’un coğrafyasını öğrenmiş. Sonra İstanbul’un bir dış surlarla ve bir de iç surlarla çevrili olduğunu öğrenmiş. Bu sırların da öyle kalkanla kılıçla alınamayacağını anlamış. Döneminin en ağır silahı olarak TOP yapılmasının gerekliliğini görmüş. Bizzat çizimini kendisinin yaptığı TOP’LARIN İMALATINI YAPTIRMIŞ. Bunun da yeterli olmayacağını görerek aşırtma yapan top imalatını yaptırmış. Bu Topların mühendisliğini projelerini bizzat kendisi yapmış. Ki döneminde bu özellikle bir başka ülkenin elinde böyle bir top yoktur.

                Her türlü hazırlık tamamlandıktan sonra İstanbul muhasara altına alınmış. İki aya yakın bir kuşatma sonunda, İstanbul Türklerin eline geçmiştir. ORTAÇAĞ KAPANMIŞ. YENİÇAĞ başlamıştır. İstanbul’un fethinden tüm dünya etkilenmiş. Ortaçağın sonu ve Yeniçağın başlangıcı sayılan İstanbul’un fethi övünç kaynağımızdır. İstanbul 1453 ten beri Türklerin yurdudur. Gurur kaynağımızdır. Ancak dünyanın incisi İstanbul’umuzu on altı milyon insanla doldurduk, Beton yığınlarına mahkûm ettik. Kırk katlı, elli katlı binalarla İstanbul’umuzu akıl almaz şekilde çirkinleştirdik. Boydan boya kirlettik.  İstanbul’umuza lâyık olduğumuzu söyleyebilir miyiz?

                Neyse BALTAOĞLU SÜLEYMAN isimli kitap, AHMET ERDAL’IN kalemiyle okuyuculara sunulmuştur. Bu kitap Sayın Erdal’ın beşinci kitabıdır. Kitap AKÇAĞ BASIM YAYIM PAZARLAMA   A.Ş. TARAFINDAN satışa sunulmuştur. Kitabı Azapoğlu Camisinin karşısındaki ARDIÇ KİTAPEVİNDE BULABİLİRSİNİZ.

Bu yazı toplam 1640 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.