1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Rektör Aslan, Sungurlu’da Medeniyet Tarihimizi Anlattı
Rektör Aslan, Sungurlu’da Medeniyet Tarihimizi Anlattı

Rektör Aslan, Sungurlu’da Medeniyet Tarihimizi Anlattı

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Çorum’un Sungurlu İlçesi’nde Fen Lisesi ve Şehit Ali Alıtkan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine ‘Bilimsel Mirasımız ve Gelecek Tahayyülümüz’ konulu seminer verdi.

A+A-

rektor-aslan,-sungurlu’da-medeniyet-tarihimizi-anlatti2.jpg

ÇALIŞMALARINI BAŞARI İLE KOORDİNE ETTİĞİNİ İFADE ETTİ

Milli Eğitim Bakanlığı ve Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) işbirliği ile Fen Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Sungurlu Kaymakamı Fatih Görmüş, İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Sepetci, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Behiç Akkaş, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) Mütevelli Heyeti Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, İBTAV’ın yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin isminin dünya çapında konuşulmasına katkı sağladığını, ülkemizde de çeşitli kurum ve kuruluşlarla proje bazlı işbirliği çalışmaları, sempozyumlar, burs programları gibi birçok çalışmayı başarı ile koordine ettiğini ifade etti.

rektor-aslan,-sungurlu’da-medeniyet-tarihimizi-anlatti4.jpg

MEDENİYETİMİZ, DÜNYA MEDENİYETİNE BÜYÜK KATKILAR SAĞLAMIŞTIR

Aslan, İBTAV’ın düzenlediği etkinliklerle özellikle gençlerimizin İslam Medeniyeti ve Müslüman bilim insanlarının dünya medeniyetine katkılarını iyi bir şekilde bilmeleri, geçmişimizden aldıkları ilhamla devletimize, milletimize ve dünyaya katkı sağlayacak fikirler üretmelerini, çalışmalar yapmalarını teşvik etmeyi amaçladığını söyledi. Rektör Aslan, İslam Medeniyetinin yapmış olduğu bilimsel çalışmalarla dünya medeniyetine önemli katkılar sunduğunu ve Prof. Dr. Fuat Sezgin’in büyük bir emekle hazırladığı örnek eserleriyle geçmişimizdeki ilim ve irfan zenginliğimizi bizlere hatırlattığını, ilham verdiğini belirtti. Tarihimizde örnek alınabilecek çok sayıda bilim adamı ve araştırmacı olduğunu ifade eden Rektör Aslan, kendimizi iyi bir şekilde tanımamız için geçmişimizi, değerlerimizi bilmemiz gerektiğini belirterek, “Prof. Dr. Fuat Sezgin Hocamız, medeniyetimizin insanlarının geçmişlerini bilmediklerini, batı toplumu karşısında eziklik kompleksi içinde bulunduklarını ve 94 yıllık ömrünün neredeyse 80 yılında bu komplekse son vermek için çalıştığını ifade ediyor. Fuat Hocamızın 5 ciltlik İslam’da Bilim ve Teknik adlı eserinin bir kısmını dahi okusanız bize unutturulmuş olan 850 yılın özetini, medeniyetimizin dünya medeniyetine ne büyük katkılar sağlamış olduğunu somut örnekleriyle görürsünüz.”

rektor-aslan,-sungurlu’da-medeniyet-tarihimizi-anlatti5.jpg

GELECEK PLANLARINIZI ŞİMDİDEN YAPMALISINIZ

“Tarihimizde Biruni, Farabi, İbni Sina, Mimar Sinan, Harezmi, Ali Kuşçu gibi bilim tarihine damga vurmuş örnek şahsiyetler var. Sizler bu ülkenin genç bir ferdi olarak bu değerlerimizin farkında mısınız? Kendimizi bilmek istiyorsak öncelikle bilim tarihimizle ilgili değerlendirmeleri doğru yapmamız lazım. Ülkemizin geleceği olan sizler, geleceğin bilim ve teknolojisine kendinizi hazırlayın. Hazır olmak, o teknolojiyi yönetmek ve yüksek teknolojili ürünler üretebilmekten geçer. Gelecekle ilgili hayaliniz olmadığı sürece ömrünüzü bir şey üretmeden geçirirsiniz. Gelecek planlarınızı şimdiden yapmazsanız sıradan insanlar olursunuz. Plansız ve programsız olarak başarılı olmanın ve başarıyı sürdürmenin imkanı yok. Planlar yaparak farklılık oluşturmanız, dünyada yaşanan gelişmeleri takip etmeniz, insani, toplumsal ve mesleki sorumluluklarınızı layıkıyla yerine getirmeniz lazım. Bizler geçmişte başarılı çalışmalar ve teknolojik ürünler yaptık, şimdi de ülkemizde gurur veren çalışmalar yapıyoruz. İnşaallah gelecekte de yapacağız. Bunları teknoloji üretmeye aday sizler yapacaksınız” dedi.

rektor-aslan,-sungurlu’da-medeniyet-tarihimizi-anlatti7.jpg

BAKANLIĞIMIZA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM

Konferansta konuşma yapan Sungurlu Kaymakamı Fatih Görmüş, “Öğrencilerimize yönelik yapılan bu konferansa katkıda bulunan ve her zaman bizlerden desteklerini esirgemeyen Milli Savunma Bakan yardımcımız Sayın Muhsin Dere’ye, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan’a, Profesör Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfına ve Milli Eğitim Bakanlığımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

rektor-aslan,-sungurlu’da-medeniyet-tarihimizi-anlatti6.jpg

BAŞARI GÖSTEREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜL VERİLDİ

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Sayın Muhsin Dere konuşmasında, Sungurlu’yu savunma sanayiinin önde gelen merkezlerinden biri yapma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini dile getirerek, “Kamu ve Üniversiteler ile işbirliği yaparak, Sungurlu adına yapılacak işleri hızlandıracağız. Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan Hocamızın buralara gelmem de büyük bir emeği vardır. Hepinizin huzurunda hocamıza tekrardan teşekkürlerimi ediyorum. 700 ve 800’lü yıllardan günümüze kadar olan süreci heyecanla anlatması gerçekten beni de etkiledi. Hocamıza bu güzel konferanstan dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum” diye konuştu. Konuşmaların sonunda akademik başarı gösteren öğrencilere ödül verildi.

Bu haber toplam 718 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.