1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Refik DURBAŞ!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Refik DURBAŞ!

A+A-

sanat kalemi

alaattin-karaer-001.jpg

Barışı sever bütün çocuklar

beştaş, saklambaç, elim sende

bu yüzden anlamı aynıdır, değişmez

barış sözcüğünün hakların dilinde

(Barış koyun çocukların adını)

 

     Bizde ilk çocuğumuz, kızımızın ismini “Barış” koymuştuk.

     “Barış Koyun Çocukların Adını” isimli uzun şiirinin son kıtasını sizlerle paylaştığım, şair, gazetesi ve yazar Refik Durbaş’ın ölüm haberini veriyordu öğle haberleri.

     Hafta sonu, Pazar günü İstanbul’da oğlumun evindeydim duyduğumda!

     Erenköy Galip paşa camiinde kılınacak öğle namazının ardından Ümraniye Hekimbaşı mezarlığına defnedilecekmiş.

     Oğluma gidelim yetişebilir miyiz dedim. Elindeki cep telefonundan yol durumuna baktı. Zor görünüyor, yetişmemiz imkansız dedi.

     Büyük şehir’in kaderi, özellikle de İstanbul!

     Çoğu değerlerimizi ölümünün sonra tanıyoruz.

     1944 yılında Erzurum’un Pasinler ilçesinde doğdu.

     1954 yılında ailesinin İzmir’e göçmesi sebebiyle, ilkokulu, ortaokulu ve Liseyi İzmir’de okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ndeki öğrenimini yarıda bıraktı.

     1965-1968 yılları arasında işçilik, işportacılık yaptı. Yeni İstanbul ve Cumhuriyet gazetelerinde düzeltmenlik yaptı. 1983 yılında Cumhuriyet gazetesinin düzelti şefi oldu. Sabah gazetesinde kitap ve sanat sayfaları hazırladı. Yeni Yüzyıl gazetesinin kültür-sanat bölümünü yöneltti. Yeni Yüzyıl ve Ateş gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Sabah gazetesinde yazıyordu.

     İlk şiiri İzmir’de Ege Ekspres gazetesinde yayınlandı. Devinim, Gösteri, Sanat Olayı, Soyut, papirüs gibi dergilerdeki şiirleriyle dikkat çekti. Arkadaşlarıyla birlikte 1962-1964 yıllarında Evrim dergisini, 1967 yılında da “Alan 67” dergisini yayınladı. 1971 yılında ilk şiirlerini “Kuş Tufanı” adlı şiir kitabında topladı. 1972-1974 yıllarında “Yeni A” dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı.  Gazetelerde sanat sayfaları hazırladı.

     İkinci Yeni esintisi ile başladığı şiir yaşamı, zamanla toplumcu yönelim kazandı. Kendine özgü dili ve benzetmeleriyle, baştan beri tavrını ve varlığını keskinleştiren, anlam kadar biçime de önem veren şiirler yazdı. Çarşıların, işçi kızların, Pazar yerlerinin, çay evlerinin dünyasını yansıtan şair olarak tanındı. Şiirlerinde günlük konuşma dili içine ustaca serpiştirilmiş eski sözcükler de kullandı.

     Ölümünden dört gün önce 26.11.2018 günü toplanan, bu yıl 25’incisi düzenlenen Behçet Aysan Şiir Ödülü seçici kurulu, Doğan Hızlan, Ahmet Telli, Ali Cengizkan, Cevat Çapan ve Turgay Fişekçi “Şayeste” adlı kitabıyla layık görmüştü ve ödülle ilgili şöyle bir açıklama yapmıştı: “1960’lardan beri şiirimizin önde gelen isimlerinden biri olarak emek dünyası ile iç içe bir şiir anlayışı kuran, toplumun tüm ezilenlerinin, mağdurlarının yanında yer alan, çağının vicdanı olmaya öncelik veren, kendi kuşağının arasında da seçikleşerek devraldığı şiir mirasını gittikçe geliştiren, bu yıl yayınlanan son kitabı “Şayeste” ile de şiir çizgisinin yeni ve olgun ürünlerini veren Refik Durbaş oy birliği ile ödüle değer görüldü.

     24 Aralık 2018 günü İstanbul’da gerçekleşecek olan ödüllünden son anda, yoğun bakımda da olsa eşi tarafından kendisine iletilmişti ve ödülünü aldığını öğrenmişti.

     ESERLERİ:

     Şiir; Kuş Tufanı, Hücremde Ayışığı, Çırak Aranıyor, İkinci Baskı, Çaylar Şirketten, Denizler Sincabı (çocuklar için şiirler), Kırmızı Kanatlı Kartal (çocuklar için şiirler), Nereye Uçar Gökyüzü, Siyah Bir Acıda, Bir Umuttan Bir Sevinçten, Yeni Bir Defter-Şiirler-Meçhul Bir Aşk,  Adresi Uçurum, Geçti mi Geçen Günler, Menzil, Kimse Hatırlamıyor, Nereye Uçar Gökyüzü, İki Sevda Arasında Kara Sevda, Tilki Tilki Saat Kaç, Düşler Şairi, İstanbul Hatırası.

     Röportaj; Ahmet Arif Anlatıyor (kalbim Dinamit Kuyusu).

     İnceleme; Şair Cezaevi Kapısında, Galata Köprüsü, İlhami Bekir’den Mektup Var, Anılarımın Kardeşi İzmir.

     Deneme; Yazılmış Bir İstanbul, İki Sevda Arasında Karasevda, Yasemin ve Martı.

     Antoloji; Türk Yazınında Cezaevi Şiirleri, Öykülerle İstanbul.

     Yenileştirme; Yedi İklim Dört Bucak (Evliya Çelebi’den çocuklar için), Şakaname (Evliya Çelebi’den çocuklar için), Mavi Alacalı Baston (Muallim Naci’den çocuklar için).

     Ödülleri; 1979 - Yeditepe Şiir Armağanı (Çırak Aranıyor ile).

                   1983 – Necatigil Şiir Ödülü (Nereye Uçar Gökyüzü ile).

                   1993 – Halil Kocagöz Şiir Ödülü (Menzil ile) 

     Son ödülünü alamadan, 01 Aralık 2018 tarihinde aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 802 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.