1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Rağbet’e ilgi devam ediyor
Rağbet’e ilgi devam ediyor

Rağbet’e ilgi devam ediyor

Kırıkkale’de yapımı süren Rağbet Külliyesi’ne ilgi ve destek devam ediyor. Ankara ve Kırıkkale yargı camiasından önemli isimler, külliyeyi ziyaret ederek bilgi aldı.

A+A-

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Kırıkkale’nin Karacalı köyü girişinde yapımı devam eden Mescidi Rağbet Külliyesi, Kırıkkale Başsavcısı Erdoğan Bayraktar, Ankara Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Ulukul, Kırıkkale İl Jandarma 2. Komutanı Albay Ahmet Güneş, Avukat Orhan Aytekin, Avukat Halis Biçer ve Türkiye’nin Cidde Basın Ataşesi Bahattin Akyön tarafından ziyaret edildi.  Köy Muhtarı Ekrem Baloğlu tarafından ağırlanan heyet, yapımı süren külliye ve Karacalı köyü hakkında bilgi aldı.

ragbete-ilgi-devam-ediyor4.png

VATANDAŞA YANSIMASI ÖNEMLİ

Köyün ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda muhtarlığı tebrik eden heyet, Ankara’dan ayrılarak il olduktan sonra hızlı bir büyüme gösteren Kırıkkale’nin, bugün en gelişmiş iller arasında bulunduğuna dikkat çekti. Bu hızlı büyüme ve gelişmenin, hizmet olarak vatandaşa yansımasının da önemli olduğuna dikkat çekildi. Muhtar Baloğlu ise heyete ziyaretleri için teşekkür ederken, “Hemşerimiz Akyön’e de destekleri için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

ragbet’e-ilgi-devam-ediyor8.jpg

2 YILDA ALINAN MESAFE ŞAŞIRTTI

Külliye ziyaretinde ise 2 yılda alınan mesafe heyeti şaşırttı. 2015 yılı Kasım ayında temeli atılan Mescidi Rağbet Külliyesi’nin heyete tanıtımını yapan Akyön, “Hem Kırıkkaleli hemşerilerimiz hem de devletimizin desteğiyle çalışmalarımız beklenilenden daha hızlı ilerliyor” dedi. Projenin aynı zamanda fikir babası olan Akyön, külliye içinde cami, Mushafı Şerif Müzesi, kutsal emanetler sergisi, Kadınlar Mescidi, Konferans Salonu, Taziye Evi, Mutfak, Misafirhane, Lojman, Sergi Salonu, Kuran Kursları, Kütüphane, Market, İdari Bölüm gibi kısımların olacağını anlattı.

ÇOK ÖNEMLİ BİR ESER KAZANDIRILIYOR

Akyön, “Osmanlı medeniyeti, külliye konusunda çağları aşan bir örnek oldu. İçinde sadece ibadet edilen ve diğer zamanlarda kendi haline bırakılan camiler yerine, yaşanılan, eğitim verilen, yoksulların doyurulduğu, misafirlerin ağırlandığı, sosyal hayatın bulunduğu külliyeler yapmışlar. Biz de Kırıkkale’ye böyle bir eser kazandırmak istedik. Bu nedenle sadece bir cami değil, beraberinde müzenin, eğitim yapılabilecek tesislerin, insanların taziye kabul edebilecekleri, konferans düzenleyebilecekleri bir tesis için kolları sıvadık. İnşallah, ecdadımızın izinde, Kırıkkale’ye yıllarca hizmet verecek bir tesis kazandıracağız. Bu konuda halkımızın desteğine ve duasına ihtiyacımız bulunmaktadır. Emeği geçen, hizmet eden, destek olan herkesten Allah razı olsun” diye konuştu.

ragbete-ilgi-devam-ediyor3.png

BAYRAKTAR’DAN TEBRİK

Başsavcı Bayraktar ise “Her şeyin detaylı düşünüldüğü bir projeyi yerinde görme şansımız oldu. Açıkçası bu proje bizi de heyecanlandırdı. Bu güzel projeyi başlatanları ve destek olanları tebrik ediyorum” dedi. Bayraktar, içinde çeşitli dönemlerde basılmış Kuran-ı Kerim örneklerinin sergileneceği ‘Mushafı Şerif Müzesi’nin çok yoğun ziyaretçi çekeceğini tahmin ettiğini söyledi.  Bayraktar, “Müze açıldığında ben de ziyaret etmek istiyorum” diye konuştu.

Hâkim Ulukul ise “İlk kez geldiğim Karacalıda böyle devasa bir eseri görmekten çok mutlu oldum. Öncü olan, emeği geçen tüm kardeşlerimi ve bu esere sahip muhtarımızı ve köy halkını tebrik ediyorum” dedi.

AMACIMIZ ALLAH RIZASINI KAZANMAK

Öte yandan Mescidi Rağbet Camii ve Külliyesi Yönetim Kurulu da çalışmaları değerlendirmek üzere bir araya geldi. Toplantıda çalışmalar gözden geçirilerek eksik görülen hususlar takviye edildi. Onursal Başkan Bahattin Akyön, Dernek Başkanı Ali Akın, Şeref Başkanı Ethem Ersan, Başkan Yardımcısı Cengiz Algan, Genel Sekreter, Muhasip Zafer Bal, Mali ve idari İşler Başkanı Yaşar Ertekin ve Ticari ve Sosyal İşler Başkanı Yücel Vural, Teknik altyapı ve Tanıtım İşleri Başkanı Haydar Akyön’ün katıldığı toplantıda, “Birlik ve beraberlik içerinde çalışmalara devam. Durmak yok” kararı çıktı. Akyön, fitneye müsaade etmeden, “Allah rızası için” çıktıkları yola devam edeceklerini ifade etti. Dernek Başkanı Ali Akın, Yönetim Kurulu’nu teknik konularda bilgilendirirken, Genel Sekreter Zafer Bal da hazırladığı çalışma metodunu görüşe sundu. Şeref Başkanı Ethem Ersan "Yapılan eserin sadece Allah rızası için yapıldığını" söyledi. Görev dağılımı ve yetkilendirme tekrar yapıldığını açıkladı

ÇALIŞMA İÇİN ÖRNEK OLACAK

Toplantıda ayrıca, Taş Ustası Hüseyin Arslan da dinlenildi. Arslan, “Külliyede yapılan taş işçiliği, birçok benzer çalışma için örnek olacak” diye konuştu. Toplantı sonunda yeni görevlendirme ve iş bölümü tekrar yapıldı. Bağış ve desteğin her zaman kabul edildiğini ifade eden Dernek Başkanı Ali Akın “İnşallah hep birlikte bu güzel eseri Kırıkkale’mize kazandıracağız” dedi.

BAĞIŞ VE YARDIMLARI İÇİN HESAP NUMARALARI

TÜRK LİRASI HESABI ZİRAAT BANKASI KIRIKKALE (316) ŞUBESİ TR580001000316722309815001 MESCİDİ RAĞBET Gençlik Eğitim İlim Kültür Yardımlaşma Dayanışma Cami Yaptırma Koruma ve Yaşatma Derneği SUUDİ ARABİSTAN PARASI (SAR) HESABI ZİRAAT BANKASI KIRIKKALE (316) ŞUBESİ İBAN TR740001000316722309815004  MESCİDİ RAĞBET Gençlik Eğitim İlim Kültür Yardımlaşma Dayanışma Cami Yaptırma Koruma ve Yaşatma Derneği AMERİKAN DOLARI HESABI (USD) HESABI ZİRAAT BANKASI KIRIKKALE (316) ŞUBESİ İBAN TR310001000316722309815002 MESCİDİ RAĞBET Gençlik Eğitim İlim Kültür Yardımlaşma Dayanışma Cami Yaptırma Koruma ve Yaşatma Derneği EURO HESABIZİRAAT BANKASI KIRIKKALE (316)  İBAN TR040001000316722309815003

MESCİDİ RAĞBET Gençlik Eğitim İlim Kültür Yardımlaşma Dayanışma Cami Yaptırma Koruma ve Yaşatma Derneği.

Haber-Foto: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 2257 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.