1. YAZARLAR

  2. MERVE NUR ERYILMAZ

  3. PSİKOLOĞA GİTMEK …
MERVE NUR ERYILMAZ

MERVE NUR ERYILMAZ

PSİKOLOG-KÖŞE YAZARI
Yazarın Tüm Yazıları >

PSİKOLOĞA GİTMEK …

A+A-

Herkese tekrardan merhabalar!

Günümüzde birçok mesleğin karıştırıldığı gibi psikoloji bölümünde de çok büyük yanlış ve hatalı fikirler olduğunu görür gibiyim.

Psikolog kimdir? Kime denir?

Psikolog olmak için; lisans eğitimlerini üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerinde bulunan psikoloji bölümünde tamamladıktan sonra tercihen yüksek lisans yaparak psikoloji bölümünün alt dallarında uzmanlaşmak gerekiyor. Böylece zihinsel desteğe ihtiyaç duyulduğunda başvurulan kişilere deniyor.

Bazen psikologların ilaç yazıp yazmadıkları merak ediliyor ve böylece devreye psikiyatristler giriyor.

Psikiyatrist kimdir? Kime denir?

Normal olmayan davranışların olası fiziksel ve nörolojik sebeplerine tanı koymak ve genelde ilaç kullanarak tedavi eden tıp doktorudur.

Yani psikologlar ilaç yazamaz ve ilaçla tedavi edemezler.

Son olarak ise psikologlar ve rehber öğretmenleri arasındaki farka değinmek istiyorum…

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik (PDR) kimdir? Kime denir?

Öğrencilerin gelişimlerini takip ederek sorunsuz bir eğitim alabilmesi adına karşılaşılan problemlerin çözümünde aktif olan, okullarda hizmet veren birimdir.

Üniversitelerin eğitim fakültelerini bitirmiş öğretmenlerdir.

Bunları tanımlama amacım; kişisel gelişim uzmanı, yaşam koçu, ilişki uzmanı” diye kendilerini nitelendiren insanlara inanmak için sizi bir kez daha düşünmeye davet ediyorum. Çünkü Türkiye’de bu kişiler kısa süreli aldıkları sertifika eğitimleriyle sizleri kandırmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Sizi daha fazla incitiyor ve bizim de mesleğimizin adının kötüye çıkmasına sebep oluyorlar.

Bölümler arası karmaşıklığa netlik getirdiysek eğer;

Psikoloğa gitmek birer lüks müdür? İhtiyaç mıdır?

Psikologlar toplumda deli doktoru diye anılmaktadır. Ancak psikoloğa gitmek için deli olmaya gerek yoktur ve biz psikologlar da size deli kelimesini kullanmamaktayız.

Nasıl ki fiziksel sağlık için doktora gitmeye başvuruluyorsa psikolojik sağlığında önemli olduğunun farkına varılması gerekmektedir.

Sağlık nedir’ in tanımında fiziksel, sosyal ve ruhsal iyi olma halidir deniliyor. Yani fiziksel sağlık kadar psikolojik sağlıkta aynı derece de önemlidir.

Çünkü; zihinsel problemler hayatımızın tümünü etkilemekte ve sosyal, fiziksel sağlığımızı da tehlikeye atmaktadır. Yani aslında hepsi birbiriyle bağlantılıdır.

Psikologların üzerine düşen görev; içinden çıkamadığınız sorunların nedenlerini saptayıp buna göre yol almanızı ve bakış açınızı sağlıklı yöne doğru değiştirmeyi sağlamaktır.

Sizden isteğimiz ise görüşmelere önyargısız bir şekilde sabırla devam etmek ve inançla değişimi beklemenizdir.

Nasıl ki fiziksel sağlık için doktora gitmek lükse kaçmıyorsa zihinsel sağlık için de psikoloğa gitmek lüks değil ihtiyaçtır.

Bakış açılarınızın yönünü değiştirebilmemiz umuduyla hoş çakalın…

 

Bu yazı toplam 3530 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.