1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Proje geri çekilmeli
Proje geri çekilmeli

Proje geri çekilmeli

Kırıkkale Barosu Başkanı Av. Talat apaydın, barolarla ilgili değişikler ile ilgili açıklamada bulundu. Başkan Apaydın, “Bu projenin bir daha gündeme getirilmemek üzere geri çekilmesini ısrarla talep ediyoruz” dedi.

A+A-

FARKLI AÇIKLAMALAR

Kırıkkale Barosu Yönetim Kurulu, son zamanlarda gündemde olan çoklu baro kurulmasına izin verileceğine, barolara üyeliğin zorunlu olmaktan çıkarılacağına, baro seçimlerinde nisbi temsil adı altında her türlü kutuplaşmaya yol açacak sistemin uygulanacağına, TBB delegelik ve seçim sisteminin değiştirileceğine dair çıkan haberler üzerinde basın açıklaması yaptı. Bara yönetimi adına açıklama yapan Baro Başkanı Av. Talat Apaydın, “Bir süredir, bir kısım basın-yayın organlarınca ve bir kısım iktidar yetkililerince, çoklu baro kurulmasına izin verileceğine, barolara üyeliğin zorunlu olmaktan çıkarılacağına, baro seçimlerinde nisbi temsil adı altında her türlü kutuplaşmaya yol açacak sistemin uygulanacağına, TBB delegelik ve seçim sisteminin değiştirileceğine dair farklı açıklamalar, paylaşımlar ve haberler yapılmaktadır”

ARTAN SORUNLAR

Apaydın, “Tüm dünyada ve ülkemizde yaşadığımız pandemi sürecinde artan sorunlarımıza çözüm beklerken, Yargı Reformu Strateji Belgesinde  yer alan hukuk eğitimi, fakülte sayısı, kontenjan vb. mesleki konuların hayata geçirilmesini beklerken Baroların bölünmesi, parçalanması anlamına gelen sözkonusu proje uzun zamandır ara ara gündeme getirildiği gibi tekrar ortaya çıkarılmıştır. Anayasamızda yazılı olduğu üzere Türkiye Cumhuriyeti Devleti laik, demokratik ve  sosyal bir hukuk devletidir. Güçlü bir demokrasiye sahip olmanın ilk şartı hukuk devleti ilkesinin, bağımsız yargının ve güçlü savunmanın tüm kurumları ile işler halde olmasıdır. Hukuk devleti, ancak bağımsız ve tarafsız bir yargı ile; yargı ve adalet de ancak bağımsız savunma, nitelikli avukat ve güçlü Barolar ile hayat bulur”

SAVUNUCUSU VE KORUYUCUSUDUR

“Avukatların örgütlü gücü olan barolar bütün evrensel, hukuki, insani ve toplumsal değerlerin, hakların savunucusu ve koruyucusudur. Adaleti adalet yapan tüm ilkelerin özü insan onuru, insan onurunun teminatı da Avukat ve Barolardır. Bu nedenle baroların parçalanması ve susturulması sadece avukatların değil, çocukların, kadınların, ağacın, çevrenin, adalete  erişmede dezavantajlı grupların kısaca herkesin susturulmasıdır. Çoklu baro, çoklu hukuku ve çoklu yargıyı getirecek, bunun neticesinde de  yargı sistemi bir kausa sürüklenecektir. Ülkemizde Barolar kadar demokratik usullere uygun, adil ve tam temsil sisteminin uygulandığı başka bir seçim sistemi yoktur”

DEVLETİMİZİN EN KÖKLÜ KURUMLARIDIR

“Barolar, Cumhuriyetimizin ve devletimizin en köklü kurumlarıdır. Bu sebeple Baroların demokratik yapısını bozacak, baroları işlevsiz ve atıl kılacak tüm girişimlerin Cumhuriyetimizin ve devletimizin kuruluş felsefesine aykırılık teşkil edeceği aşikardır. Bizler savunduğumuz insani, vicdani ve hukuki değerlerden asla geri adım atmayacağız. Bu değerlerimizi her zaman ve her yerde yılmadan savunacağız. Çünkü biz avukatız, çünkü biz Baroyuz. Barolar olarak, sürecin başından itibaren ortak bir tavrı sürdürme kararlılığı ile, iyi niyetle ve beraberce hareket ederek, bildiriler yayınlayarak teklifin geri çekilmesine yönelik görüşmeler dahil bu projeden vazgeçilmesine ilişkin taleplerimizi tüm muhataplar nezdinde ısrarla yineledik, yinelemeye devam edeceğiz”

MİLLİ HUKUKİ DEĞERLERE UYGUN

“Geldiğimiz nokta itibariyle tüm görüşmelerin sonuçsuz kaldığının farkındayız. 19 Mayıs ve 1 Haziran bildirilerimizde ortaya koyduğumuz kararlılıkla meslektaşlarımıza ve halkımıza verdiğimiz sözün arkasında durarak, demokratik hak kullanımı çerçevesinde hukuki eylemlilik sürecini başlatıyoruz. Bu süreçte bir kez daha tüm yetkilileri sağduyuya, anayasal, evrensel ve milli hukuki değerlere uygun davranmaya davet ediyoruz. Bu projenin bir daha gündeme getirilmemek üzere geri çekilmesini ısrarla talep ediyoruz. Tüm yurttaşlarımıza ve kamuoyuna saygılarımızla bildiririz” dedi.

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 2113 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.