1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Prof. Dr. Orhan KURAL!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Prof. Dr. Orhan KURAL!

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer-022.jpg

Özelliklerim

(Kendi Değerlendirmem)

Sıkılmaktan "sıkılırım",

İdealistim, hedeflerim vardır, çizgimi duruma göre değiştirmem.

Mükemmelciyim,

Az uyurum (gecede sadece 3-4 saat),

Akılcı, dengeciyim,

Matematiğim iyi olduğundan "zamanı" iyi kullanırım.

Bence matematik yaşamın "taa" kendisidir.

Aynı anda çok farklı işi yapabilirim.

Takipçi ve girişimciyim, genelde iletişimim de iyidir, ama "haksızlığa" tahammül edemem. O zaman sesimi yükseltirim.

Her şeyi anında not eder, unutmam, işlerimi hiç sonraya bırakmam.

Profesyonel futbol hayranlığı bence diğerleri kadar tehlikeli bir “bağımlılıktır”.

Dizi, kutu aç-kutu kapa yarışmaları, izdivaç programları, birbirine benzeyen dizileri katiyen izlemem.

"Azla" mutlu yaşamayı benimsedim, "mutluluk" bence daima ufak detaylardır.

Pahalı ve markalı bir mağazadan bugüne dek bir iğne bile almadım, daima ikinci el giyinirim. Pahalı bir lokantada da yemek yemem.

Organizasyon yeteneğimin olduğuna inanıyorum

Aslında "yarın" yoktur, yarın aslında “bugündür”

Kendi özelliklerini bu cümlelerle ifade eden, Gezi kitabı yazarı, Yüksek Mühendis, Gezgin ve Aktivist, Yüze yakın ülkede ve Türkiye’de çok sayıda konferans ve seminer veren, konuşmacı ve yönetici olarak birçok eğitim programlarına ve panellere katılan, kömür konulu, 3 adet Türkçe ve bir adet İngilizce kitabın editörlüğünü yapan, İngilizce hazırlanan Coal (kömür) isimli esere 22 devlet başkanı önsöz yazan, bu özelliği ile Guiness Rekorlar Kitabına giren, ayrıca, biri TÜBİTAK tarafından desteklenmiş 4 adet araştırma projesi yürütücülüğü ve değişik danışmanlık görevleri bulunan, Yeditepe Üniversitesi'nde bir sömestr İngilizce olarak “İstatistik” dersini veren, son olarak, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünde bölüm başkanı olarak görev yapan, 120 farklı havayolu ile 1003 uçuş yaparak ziyaret ettiği 234 ülkenin bazılarını anlattığı 15 adet gezi kitabı bulunana, Prof. Dr. Orhan Kural’da, insanlığın belası olan, COVİD-19 sonucu aramızdan ayrıldı.

     Hakkında yazacaklarımız, sayfalara sığmayacak bir hayat son buldu!

     1950 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini Kadıköy Maarif Koleji'nde tamamladıktan sonra, İTÜ Maden Fakültesinden "Maden Mühendisi" olarak mezun oldu. Aynı yıl Eylül ayında lisansüstü öğrenimine Henry Krumb bursu kazanarak New York Columbia Üniversitesi 'nde başladı. 1973 Mayısında Maden Yüksek Mühendisi unvanını alarak İTÜ Maden Fakültesi'ne asistan olarak girdi. 1981 yılında Federal Almanya Hükümeti'nin DAAD bursunu kazanarak 14 ay süre ile Aachen Teknik Üniversitesi'nde briketleme konusunda araştırmalar yaptı. 1982 Kasım ayında  Venezuela Hükûmeti'nin davetlisi olarak Maracaibo Kentinde kömür teknolojisi seminerine katıldı. Kömürün teknolojisi, hava kirliliği ve briketleme üzerine değişik dillerde 50 civarında makalesi bulunuyor. Kömürün briketlemesinde ekonomik olup ve sağlığa zararlı olmayan bazı katkı maddelerini geliştirdi. Bu katkı maddeleri Türkiye ve Türkiye dışında geniş bir uygulama alanı buldu.     

     Orhan Kural bu gezileri sırasında altmışa yakın ülkenin televizyon ve yazılı basınına konu olmuştur. Ayrıca kendi yaşam öyküsünü anlattığı "Bu Kitap Başka" adlı bir anı kitabının sahibidir. Kendi dallarında isim yapmış 50 günümüz yazarının anılarının yer aldığı "Sefername I ve Sefername II ve Seferi" adlı eserlerin editörlüğünü yaptı. Bazı film ve dizilerde rol aldı. "Akla Ziyan İşler" adlı tiyatroda oynadı. Serap Yenici ile "Dünya İçin Bir Şey Yap" adlı müzikli gösteride oynadı. Yaşamı "Don Kişot - Orhan Kişot" müzikali olarak sahnelendi. Ayrıca bir "Matematik" kitabının yazarıdır. Çevre duyarlı şiirleri bir antoloji kitabında topladı. Çok sayıda kanalda televizyon ve radyo programı hazırlayıp sunmuştur. Türkiye Gezginler Derneği'nin ve "Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği" kurucu başkanıydı. Benin Cumhuriyet'inin 12 yıldır fahri konsolosu ve Vanuatu'nun Fahri Konsolos Yardımcısı'ydı.

     Bir dünya rekoru olan 81 ilimizde 205 ilçemizde ve 64 ülkede 6000'ne yakın "Yaşanabilir Bir Çevre İçin El Ele" başlıklı konferans vermiştir. Sayısız ödülün sahibiydi.

     23 Aralık 2020 tarihinde İstanbul’da COVID-19 tedavisi gördüğü hastanede 70 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 882 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.