1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Prof. Dr. Alâeddin YAVAŞÇA!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Prof. Dr. Alâeddin YAVAŞÇA!

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer-085.jpg
    (Tıp doktoru ve Klasik Türk müziği sanatçısı)

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok
Bir yer ki sevenler, sevilenlerden eser yok
Bezminde kadeh kırdığımız sevgililer yok
Bir yer ki sevenler, sevilenlerden eser yok…

     Sabah saatlerinde geldi acı haber…
     Adaşıydım sanatçının! Ben ismimden çok çektim. Al…den sonra tek a’lı, 2 tt’li, 2 aa’lı, 2 dd’li.. Daha da çok çeşidi varda şimdi sizin de kafanızı karıştırmayayım… Hiç doğru yazıldığını ve yazanı da görmedim. Benim ki “Alaattin” olarak yazılı nüfus cüzdanında!
     Tıp doktoru ve Klasik Türk müziği sanatçısı Alâeddin Yavaşça 1926 yılında Kilis’te doğdu. Kilis Kemaliye İlkokulu ve Kilis Ortaokulunu bitirdikten sonra lise birinci sınıfı yatılı olarak Konya Lisesi’nde başlayıp, 2 ve 3. Sınıfları İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlayıp 1945 yılında mezun oldu. 1951 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesini bitirdi. Haseki Hastanesi 1. Kadın Doğum Mütehassısı olarak mesleki görevine başladı. 1985 yılından başlayarak, hekimlik görevini bıraktığı 1990 yılına kadar Haseki Hastanesi Başhekimliğini yaptı.
     Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca'nın musiki hayatı, doğduğu ve ailece bulunduğu Kilis’te küçük yaşlarda başlamış, daha 8 yaşındayken o sıralarda Ortaokulda öğretmen olan Zihni Çelikalp’ten Batı musikisi keman dersleri almış. İstanbul'a gittikten sonra, Sadettin Kaynak, Münir Nurettin Selçuk, Dr. Suphi Ezgi, Hüseyin Sadeddin Arel, Zeki Arif Atatergin, Nuri Halil Poyraz, Refik Fersan, Mesut Cemil, Ekrem Karadeniz, Süleyman Ergüner, Dr. Selahaddin Tanur gibi üstadlardan istifadeler sağlamış, İstanbul Belediye Konservatuvarı İleri Türk Müziği Konservatuvarı, İstanbul Üniversitesi Korosu gibi kuruluşlarda icra kabiliyetini ve musiki bilgisini geliştirdikten sonra 1950 yılında açılan imtihanı kazanarak İstanbul Radyosunda solist icracı olmuş, zamanla Türkiye Radyolarında ve TRT bünyesinde Danışma, Denetleme ve Repertuvar kurullarında önemli görevler almış, 1967'den bu yana solistliği yanında koro yöneticiliği de yapmıştır.
     Türk Musikisinde, Devlete bağlı ilk Konservatuvarının kurucuları arasında yer almış, 1976'dan itibaren Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nın Yönetim Kurulunda ve öğretim kadrosunda çalışmıştır. Konservatuvar, YÖK (Yükseköğretim Kurulu) yasasıyla İstanbul Teknik Üniversitesine bağlandıktan sonra 1990 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Profesörlüğüne atanmış ve Ses Eğitimi Bölüm Başkanlığı'na getirilmiştir.
     Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca’nın yetiştirdiği öğrencileri:
     Erkek Sanatçılar: Erol Bingöl, Erol Küçükyalçın, Ertan Ersoylu, Vedat Çetinkaya, Fethi Karamahmutoğlu, Hayati Günyeli, Sami Aksu, Faruk Salgar, Necmettin Yıldırım, Serhat Sarpel, Doğan Dikmen, Mehmet Şafak, Alp Aslan, Cengizhan Sönmez, Aytaç Ergen,  Bekir Ünlüataer, Ahad Uruk.
     Kadın Sanatçılar: Tülay Canik, Sevinç Tolunay, Perihan Boran, Safiye Filiz, Filiz Şatıroğlu, Hamiyet Turan, Esma Başbuğ, Asuman Aslım, Meral Mansuroğlu, Melihat Gülses, İlknur Elbisin, Nursaç Doğanışık, Çiğdem Kırömeroğlu, Umut Akyürek, Melda Kuyucu, Dilek Aktaşoğlu Türkan, Gül Yazıcı Göre, Selma Sağbaş, Meral Azizoğlu, Güler Basu Şen( son meşklerine katılan).
     İcracılığı yanında 600’den fazla semai, şarkı, çocuk şarkıları, çeşitli saz eserleri (peşrev, saz semai, medhal, etüd), dini sahada da mevlevi ayini ve ilahi formunda besteleri vardır. Bestelerinin birçoğu radyo repertuarında yer almış, plak ve kasetlere okunmuştur.
     1950'li yıllardan bu yana yurt içi ve yurt dışı birçok konserler vermiştir. Yurt dışı konserler için iki defa Amerika Birleşik Devletleri’ne davet edilmiş ve 5 konser vermiştir. 1988 yılında BBC'nin, Londra Queen Elizabeth Hall'da tertiplediği 'Müzik Festivali'ne davet edilmiş, orada da 3 konser, ayrıca Almanya’da Berlin, Hamburg ve Aachen’de muhtelif konserler vermiştir. Bir uzun çaları (LP), 25 adet 78'lik plağı, 15 adet 45'lik plağı mevcuttur.
     Kendisine 1991 yılında 'Devlet Sanatçısı' unvanı verildi.  Sanatçının adı 2018 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Boğazı’nda sefer yapan vapura verilmiştir. Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca Vapuru İstanbul boğaz hattında seferlerine devam etmektedir. Ayrıca Yavaşca’nın Kilis’te doğup büyüdüğü tarihi ev, "Alâeddin Yavaşca Müze Evi" adı ile müzeye dönüştürülmüştür.
Tanınmış bazı eserleri: 
-    Başka söz söylemem aşktan yana ben.
-    Kız sen ne güzelsin sana gençler tapacak.
-    Senden uzak günlerim zindan oluyor.
-    Geçmesin günümüz sevgilim yasla.
-    Boğaziçi sen gönüller yatağı.
-    Gönlümü aldın güzel.
-    Ağlar gezerim sahili.
-    Nerde o günler nerde.
-    Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok.
-    Kimseyi böyle perişan etme Allahım yeter
-    Rûhum su gelen yılda bile mâziyi andı.
-    Şen gözlerinle yüzüme bir baktın
-    Sarı mimozamsın sen benim.
-    Gülen gözlerinin mânası derin.
-    Ayrılıktan başka var mıdır söze hacet.
-    Ümitsiz Bir Aşka Düştüm Ağlarım Ben Halime.
-    Ne Günah Etse Açılmaz İki Gönlün Arası (Güfte Dr.Rahmi Duman).
Yayınlanmış eserleri:
-    Alâeddin Yavaşca
-    Türk Musikisi'nde Kompozisyon ve Beste Biçimleri Alâeddin Yavaşca.
-    Devlet Sanatçısı Alâeddin Yavaşca Besteleri I.
-    Mısralarla Gönlümdeki Yavaşca.
Ödülleri: 
     10 Ekim 1991'de Devlet Sanatçısı olarak ödüllendirildi.
     Burada sayamayacağım kadar çok ödül sahibiydi.
     Bir süredir tedavi gören sanatçımız, 23 Aralık 2021 tarihinde, 95 yaşında aramızdan ayrıldı.
     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 2412 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.