1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. POLİSİMİZE VE JANDARMAMIZA YARDIMCI OLALIM
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

POLİSİMİZE VE JANDARMAMIZA YARDIMCI OLALIM

A+A-

İlimiz Kırıkkale’nin yurdumuzun birçok yerindeki vilayetlerinde olduğu gibi yerleşik bir âdeti var. Düğünlerde silah atmak. Bunu bir şeref olarak yorumlarlar. Niçin böyle olduğunu kendilerine de sorsak sanki geldikleri o düğün merasimine zevk katıyorlar. Bu düşüncelerden yola çıkılınca yanlış olur. Eğer sen düğün evine zevk katacaksan öncelikle kurallara uyacaksın.

Düğün sahibi düğün davetiyesini bastırıp gerekli müsaadeyi alırken davetiyesinin not kısmında (silah atılmaması) cümlesi vardır. Bu silah atma meselesi artık mahalle düğünlerinde çekilmez oldu. Düğün çevresinde vatandaşlar balkonlarında oturamaz oldu. Adına kurusıkı diyorlar, ama adı kurusıkı atılanlar tabanca hatta pompalı silahlar, bunu yazarken bizler utanıyoruz. Çünkü vatandaşımızın bunu bilmesi lazım. Kendi zevki sandığının başkasını rahatsız ettiğini bilmesi lazım. Birde yaralama veya ölüm olsa ne olacak düğün sahibine iyilik mi etmiş olacak tam tersi zevk ve eğlence yeri olan düğün evini acılara sokacaklar bu mu insanlık bu mu komşuluk, bu mu arkadaşlık sonunda eyvah demeden başında düşünceli olsak daha iyi olmaz mı?

            Birde bu durumdan rahatsız olan vatandaş ya hemen polisi arıyor ya da polis niçin müdahale etmiyor diye sitem ediyor. Burada biran normal düşünürsek bugünlerde de polisimizin öyle yoğun görevleri var ki bu kadar işinin içinde birde düğünlerle onları meşgul etmeyelim. Öncelikle asayişle uğraşan polisimizin her düğüne yetişmesinin çok zor olduğunu bilelim. Bir de diyelim ki ihbarı değerlendirdi. Düğünde suçüstü yaptı. Düğün sahibini gözetim altına aldı. O zaman o düğün evinin durumu ne olur. Peki bunun suçlusu kim? Tabi ki silah atanlar. Şimdi iyilik mi yapmış oldular. Hem polisimizi meşgul ettiler hem de düğün evinin tadını kaçırdılar. Öyleyse ne olur. Kurallara uyalım. Yasak deneni yapmayalım böylelikle hem hem polisimize yardımcı olmuş hem de düğün sahibinin mutlu gününe katkıda bulunmuş oluruz. Böyle daha iyi olmaz mı?

            Bu durum belediye sınırları dışında kalan jandarma bölgelerimiz içinde aynıdır. Köylerimizdeki düğünlerimizde huzur içinde yapılması, düğünün mutlu gününü mutsuzluğa çevirmek düğüne gelenlerin görevi değildir. Düğüne gelenlerin en önemli görevleri düğün sahibinin mutluluğuna destek olmaktır. Akrabalık, komşuluk, arkadaşlık bunu gerektirir. Eğer düğün sahibine iyilik edecekseniz silah atmayın, mermiye para vermeden vazgeçin. Mermi parasını hediyeniz içine koyun o zaman düğün sahibini daha çok sevmiş olursunuz. 

        Her zaman kendi görevimizi bilelim. Bize görevimizi hatırlatmak için polisimizi ve jandarmamızı meşgul etmeyelim. Onların daha önemli işleri olduğunu unutmayalım. Devletimizin her düğünün başına ya polis ya da jandarma koyacak gücü yoktur. Gücü olsa bile o gücü böyle işlerle meşgul etmeyelim. Onların görevi bütün milletimizin huzurunu sağlamak onu korumak ve kollamaktır. Bizlerde onlara yardımcı olursak onlarda asli görevlerini aksatmaz.   

      Bu arada hele de bu günlerde iş hacimleri daha da artmış olan güvenlik görevlilerimize başarılar diliyoruz. Bizler rahat yataklarımızda onların sayesinde yatıyoruz. Bizler ekmek kapınız işlerimize onların sayesinde gidip geliyoruz. Ailemiz, çocuklarımız onların varlığıyla güven içinde gezip eğleniyorlar. Onların kıymetini bilelim. Zamanlarının çok önemli olduğunu hiç unutmayalım. Kendi sorumluluklarımızı bilerek onlara yardımcı olalım. Bu en büyük vatandaşlık görevimizdir.

 

Bu yazı toplam 844 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.