1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Peşin ödeyin kazançlı çıkın
Peşin ödeyin kazançlı çıkın

Peşin ödeyin kazançlı çıkın

7143 sayılı kanun ile ilgili Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda muhasebecilere ve mali müşavirlere kanun hakkında bilgiler verildi.

A+A-

YÜRÜRLÜĞE YENİ GİREN 7143 SAYILI KANUN HAKKINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Borcunuzu yapılandırın, peşin ödeyin kazançlı çıkın

7143 sayılı kanun ile ilgili Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda muhasebecilere ve mali müşavirlere kanun hakkında bilgiler verildi.

BİLGİLENDİRME YAPILDI

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi odası toplantı salonunda gerçekleştirilen ve Kırıkkale Defterdarlığı, Kırıkkale Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, Ticaret ve Sanayi odası ve Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen 7143 sayılı kanun ile ilgili bilgilendirme toplantısına Maliye Bakanlığı Gelir İdareleri Başkanı Mehmet Arabacı, Kırıkkale Defterdarı İbrahim Bayraktar, Kırıkkale Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ferman Aldemir, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Ahmet Varlı ve Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanlığına Süleyman Köstekli ve çok sayıda Serbest Muhasebece ve Mali Müşavir katıldı.

İŞLEMLER DEVAM EDİYOR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan 7143 sayılı kanun bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını Kırıkkale Defterdarı İbrahim Bayraktar yaptı. Bayraktar yaptığı konuşmada, “Vergi ve bazı alacakların yapılandırılması konusunda yeni bir kanun yürürlüğe girmiş bulunmakta. 7143 sayılı kanun ile ilgili işlemler tüm hızıyla devam ediyor. Kanunun yayımlanma süresi 31 Temmuz 2018 tarihinde sona ermektedir. Özellikle daha önceki yapılandırma kanunlarından mükelleflerin yararlanması amacıyla sizlerden destek bekliyoruz. Geliniz misafirimiz borcunuzu yapılandırın peşin ödeyiniz ve kazançlı çıkınız bu fırsatı kaçırmayınız” dedi.

EKONOMİK KATKI SAĞLAYACAK

Yapılandırmadan Yararlanmak İsteyenler İçin Son Başvuru Tarihi 31 Temmuz olduğunu açıklayarak sunumuna başlayan Maliye Başkanlığı Gelir İdareleri Başkanı Arabacı, "7143 sayılı Vergi ve Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun 18 Mayıs 2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 7143 Sayılı Kanun toplumda 7’den 77’ ye herkesi ilgilendiren destekler paketinde, esnaf ve sanatkarlarımıza ekonomik katkı sağlayacak maddeleri de içermektedir. Kamuya olan borçların yeniden yapılandırılmasında esnaf ve sanatkarlarımızın borçlu olduğu kamu kurumları açısından, Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, İl Özel İdareleri, Belediyeleri kapsamaktadır”

KAPSAMDA BULUNMAYAN AKNUNLAR

Arabacı, “Vergi, resim ve harçlar ile vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları, gümrük vergileri ile bu vergilerden doğan idari para cezaları, faiz, gecikme faizi ve gecikme zamları, SGK primleri, emeklilik kesintisi ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primleri, sosyal güvenlik destek primi, ödenmesi imkanı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi ile bunlara ilişkin gecikme cezaları ve gecikme zamları, trafik cezaları, karayolu geçiş ücretleri ve HGS ücretleri ile bunlara bağlı cezalar, gecikme faizleri ve gecikme zamları, öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller, belediyelere olan su, atık su, yol katılım payları, muhtelif ücretlerden kaynaklı alacaklar ile bunların gecikme zamları ve faizleri kapsamda bulunmaktadır. 6552, 6736 ve 7020 sayılı yapılandırma kanunlarına istinaden yapılandırılan ve taksit ödemeleri halen devam eden borçların da bu kanun kapsamında yapılandırılması mümkün değildir” dedi.

YÜZDE 25 İNDİRİM

Arabacı, “Yapılandırma kapsamına giren borç asıllarında bir indirim yapılmamaktadır. Ancak, bu borç asıllarına uygulanan gecikme cezası, gecikme faizi ve gecikme zamları ile vergi cezalarının tamamı silinmektedir. Bunun yerine, enflasyon (yurtiçi ÜFE) oranında daha düşük bir güncelleme faizi hesaplanacak, yapılandırılan borç toplamı peşin veya iki ayda bir olmak üzere 18 eşit taksitte, toplam 36 aya varan vade ile ödenebilecektir. Yapılandırılan borcun tamamının, ilk taksit ödeme süresi içerisinde peşin olarak ödenmesi halinde, yurt içi ÜFE oranında hesaplanan faizinin yüzde 90’ı silinecektir. Yine peşin olarak ödenen idari para cezalarından yüzde 25 indirim yapılacaktır”

VERGİ BARIŞI

“Bir vergi alacağına bağlı olarak kesilen vergi cezalarının tamamı, bir alacağa bağlı olmaksızın kesilen vergi cezalarının ise yarısı silinecektir. Kanundan yararlanabilmek için başvurular en geç 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ilgili idareye yapılabilecek, yeniden yapılandırılan vergi borçlarının ilk taksiti 31 Ağustos 2018 tarihine kadar, SGP primlerinin ilk taksiti ise 1 Ekim 2018 tarihine kadar ödenebilecektir.  İlk iki taksitin tamamen ödenmesi şartıyla bir takvim yılında en fazla iki taksitin ödenmemesi mümkün olacak, ikiden fazla taksit süresinde ödenmezse yapılandırma iptal edilecektir. 7143 sayılı Kanunla esnaf ve sanatkârlarımız için vergi barışı uygulaması da bir kez daha getirilmiştir” diye konuştu.

Haber-Foto: Burak Can

Bu haber toplam 1147 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.