1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. PENÇE HAREKÂTI
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

PENÇE HAREKÂTI

A+A-

Pençe harekâtı niçin başlatıldı. Hakurt yöresi PKK’nın Türkiye’ye sızma eylemleri için hazırlıkların yapıldığı, terörün eğitim alanı aynı zamanda Amerakan silahlarının depolandığı Türkiye’ye karşı heran kullanılan (stratejik) öneme ait bir yerdir. Kandil ve diğer yerlerde de eğitilen teröristler, Türkiye sınırında eylem yapmaları için talimatı Hakurt’tan alıyorlar. Buradan iki kolla Türkiye’ye sızıp hem Şemdilli’de hem de Yüksekova bölgelerine hakim oluyorlardı. Orası öyle bir arazi ki (Hudut’ta) o dağlık bölgeden geçirilmiş, orada önünüzü görmeniz mümkün değildir.

Arazinin coğrafi yönden en zor yerleri olan bu yerlerde teröristler tutunmaya çalışmışlar ve burada zaman zaman sızma hareketleri yaparak kendilerine göre başarılı da olmuşlar. Kandil’den doğrudan Türkiye’ye PKK geçemeyeceği için Hakurt’u hem gizlenme hem de yeniden teşkilatlanma yeri olarak kullanıyordu. Aynı zamanda burası üç devletin sınırlarının birleştiği yer olduğu için PKK bir yerden bir yere kolay geçebiliyordu. Pençe harekâtından önce de Hakurt’ta devamlı operasyonlar yapılmıştır ama şimdiki Pençe operasyonu Hakurt’u tam temizlemek için Türk askerinin hava desteğiyle yetişmiş komandolarıyla karadan bizzat temizleme yapılmış halen de yapılmaya devam edilmektedir.

Hakurt bölgesinin temizlenmesi kolay değildi. Ama kendi ürettiğimiz insansız hava araçları sayesinde hedeflerin tam tespit edilmesi, buralara jetlerimiz tarafından nokta atışlarıyla akıllı mühimmat sayesinde varılamayacak, bulunamayacak denilen bütün barınakları yok etmiş alan arazide de kara harekâtı ile gerekli temizlikler yapılabilmektedir. Bu başarılı operasyonlar neticesinde ABD’nin Ortadoğu’da ve bu yörede uygulamaya koymayı düşündüğü projelerine de engel olunmuştur. Türkiye bu operasyonu yapmakla Suriye’de elini güçlendirmiş kendi güvenliğini sağlamak için kimseden referans almayacağını bütün dünyaya ilan etmiştir. Artık Türk ordusu kendi ihtiyacını kendi karşılayan kimsenin mühimmatına ihtiyacı olmayan bir ordudur. İyi eğitilmiş Mehmetçikleri sayesinde kendi yurdunu, her yerde ve her zaman koruyacak güçtedir. İşte onun için Hakut’un temizlenmesi Kandil’in önünü kesmesi için bu operasyonu yapma zorunda kalmıştır.

Pençe harekâtlarını yapmakla ABD’nin gizli emellerinin önünü kesmiş, Kandil’in belini kırmıştır. Bu operasyonda göstermiştir ki kendi göbeğimizi kendimiz keseriz bize bizden başka yardım eden olmaz. Suriye’de ki yaptıklarımızı gördünüz bütün bu çabalar Suriye halkının özgürlüğü içindi. Orada kurduğumuz gözetleme yerleri de yine Suriye halkının rahat yaşaması için ama halen Esad Efendi kendi halkını kendi bombalıyor daha da ileriye giderek Türkiye Cumhuriyeti’nin kurduğu gözetleme yerine taciz ateşi açtırıyor. Peki Suriye’nin huzuru için Türkiye’mizin yanında olan İran ve Rusya nerede onlar niçin bu caniliğe dur demiyor. Hatta İran özel kuvvetleri ile Rus hava kuvvetlerinin Esad’a yardımcı oldukları bile biliniyor. Bu nasıl dostluk, bu nasıl ikiyüzlülük.

ABD’nin yaptığı Esad düşmanlığı bu sayesinde hem kendi yer altı kaynaklarına konacak hem de başta İsrail olmak üzere yandaşlarına yardımcı olacak. Rusya’nın en büyük emeli ise Suriye üzerinden Akdeniz’e inmek onu da başardı. Bu arada Rusya Türkiye’ye karşı dost gibi görünüp Türkiye’yi karşısına almak istemiyor. ABD’ye kaşı da Türkiye’yi koz olarak kullanıyor. Türkiye Cumhuriyeti bunu biliyor ama dünya gerçeklerini de dikkate alarak kendi yurdunu nasıl korur onun hesabını yapmakta bunu yaparken kendi öz kaynaklarını harekete geçirerek hem ABD’ye hem de Rusya’ya yüzde yüz bağımlı olmamaya çalışıyor. Kendi askeri araç ve gereçlerimizi kendimiz yaparak kendi mühimmatımızla kendi yurdumuzu korumaya çalışıyor. Bunda da tek yardımcımız Allah’ımızdır.

 

 

Bu yazı toplam 478 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.