1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Pedalımın Altında Japonya! (Caner Gürellier)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Pedalımın Altında Japonya! (Caner Gürellier)

A+A-

sanat kalemi

alaattin-karaer--kose-yazisi-059.jpg

Kitapların şarjı bitmez, bisikletler benzin zammından etkilenmez.

Bir kitap, bir bisiklet.

Özgürlük ucuzdur.

 

     1 Ekim’de vefat eden babamın cenaze işlerinden sonra, yaşadığımız Kırıkkale’ye döndük.

     İşyerindeki bilgisayar arızalanmış çalışmıyordu. Elektrik arızasından dolayı bilgisayarlar etkilenmiş,  Üzülmenin yanı sıra sevindim. Hayatımıza giren teknoloji, hayatımızdan getirdiğinin yanı sıra götürdüğü çok şeylerinde olduğunu anladım birkaç gün içinde!

     Eşimin okuyup, okumam için verdiği Caner Gürellier’in “Pedalımın Altında Japonya” isimli kitabını okumaya başladığımda anladım ki; Televizyonun, telefonu v.b. hayatımızın olmazsa olmazı haline gelmiş bu teknolojik araçlar olmadan geçen yıllarda ne kadar kitap okumuşum.

     Çocukluğumun geçtiği Kayseri’de geçen çocukluğumu hatırladım bir an!

     Ne kadar cesur olunuyor çocukken!

     Düşünüyorum da, kendi kendime hayret ediyorum bir an!

     Babamın çalıştığı fabrikaya gidip gelirken kullandığı bisikletle ne günlerim geçmişti. Gecekondu evimiz ile tren yolu arasındaki boş alan üzerinde dört kişi ile sürdüğüm bisiklet anılarım canlandı. Ben sürüyorum. Bisikletin arkasında bir kişi, önünde bir kişi, omuzum da bir kişi…

     “Küçücük bir ada Japonya! Bir solukta gezilip görülecek gibi duran bu gizemli ülke hakkında televizyonlarda çok şey izlemiştik. Tek kanallı televizyon döneminde kağıtlardan kuş, kedi, köpek yapmasını Origami sayesinde öğrenmiş, Ancinsan’ın yeni bölümünü her hafta sabırsızlık içinde dört gözle beklemiştik. Yazlık sinemalarda karate figürleri öğrenmiş sonra onları henüz arabalarla dolu olmayan geniş sokaklarımızda uygulamaya çalışmıştık.

     Küçüklüğünden beri kendini bu kültüre yakın hisseden Gürellier hayallerinden hiç vazgeçmeden bir ilki gerçekleştirdi. Bir ülkeyi keşfetmenin en güzel biçimiyle, bisikletle Japonya’yı en güney uçtan en kuzey uca geçen ilk Türk oldu. Pedalımın Altında Japonya kitabıyla yol günlüklerini harmanlayıp Japonya’ya gitmek isteyenlere ve bu kültürü yakından tanımak isteyenlere yol gösterici olmaya çalıştı.”

     Kitabının arka kapağında böyle yazıyordu.

     Ortaokul ve lise yıllarının yaz tatilleri süresince yaptığı komilik, garsonluk gibi işlerle katılan Caner Gürellier, ben Üniversite için gittiğim İzmir’de 1976 yılında doğmuş. Ankara Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Japonca Turist Rehberliği Bölümü’nde ön lisan yaptı. Turizm Bakanlığı’nın açtığı Profesyonel Turist Rehberliği sınavını kazanarak Japonya Lisanslı Ülkesel Tur Rehberliği yapmaya başladı.

     Gürellier’in bisiklet sevdası çocukluğundan devam eden bir tutku. On- on bir yaşındayken dayanılmaz karın ağrısıyla annesi tarafından doktora götürülmüş. Muayene eden doktor, kontrol sonrası “bu çocuğun ne gibi bir ruhsal sıkıntısı var* diye sormuş annesine.

     Annesi biraz şaşkın, biraz üzgün bir ifadeyle; “Bir bisikleti olsun istiyor ama bir türlü alamadık.”

     İşte bu bisiklet sevdası Gürellier’in, Japonya’da Türk yılı olarak kutlanacağı 2003 yılında, yeni aldığı, Tosun’um isimli bisikletiyle 46 gün 2000 km. süren bir serüvenin başlangıcı olacaktı.

     Ülkeyi tanıtım yalnız futbolla, sporla, güzellik yarışmasıyla, şarkıyla, türküyle v.b gibi etkinlerin yanı sıra bisikletle olacağını göstermiştir bizlere…

     Bazen ıpıssız orman yollarında, bazen şehirlerin içinde, bazense yemyeşil pirinç tarlalarının arasında kilometrelerce pedal çevirmenin heyecanını bizimle paylaştığı bu akıcı kitap, bir iki günde elinizden düşmeyeceğine inanıyorum.

     Bin nazar bocuğu ve bin Türk bayrağını bu tur süresince Japon halkına takdim eder. Tur süresince Japon halkının yaşmalarından, kültürlerinden kesitler bulacaksınız.

     “Tam zamanında” kavramı Japon toplumu için ne kadar önemli bir yaşam biçimi olduğunu öğreneceksiniz.

     Yağmurun korkutan, denizin üzen sesi…

     Osmanlının son dönemlerinde II. Abdülhamit tarafından İmparatora sunulmak üzere değişik hediyeleri götürmek için Ertuğrul gemisi uzun süren bir yolculukla Japonya’ya gönderilmişti. Bu gemi dönüşünde çıkan fırtınayla Kuşimoto şehrinin güneyindeki Oşima adası açıklarında batmış ve içindeki yaklaşık 540 Türk denizcisiyle sulara gömülmüştü. Yaralı olarak kurtulan 69 Türk denizcisi ise Japonlar tarafından İstanbul’a iki büyük askeri gemiyle gönderilmişti.

     Böyle hüzünlü anıları da bulacaksınız bu akıcı kitapta!

     Zor da olsa sponsor bularak günlerce pedal çeviren Gürellier; İlk bakışta zor görünen hiç yapılamayacakmış gibi duran bu projeyle şunu göstermek istedim ki imkansızı denemekten vazgeçmemeli. Canım ülkem için istediğimi yapmaktan vazgeçmedim.

     Küçüklüğünden beri kendini bu kültüre yakın hisseden, hayallerinden hiç vazgeçmeyen,       Caner Gürellier!

     Tebrikler!

     Kısa süre de olsa, iyi ki bilgisayarım bozulmuştu.

     Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Bu yazı toplam 1668 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.